MOMČILO KRAJIŠNIK: Nema mrlje na odlukama usvojenim 12. maja 1992.
Izvor: Glas Srpske
Skupština srpskog naroda u BiH 12. maja 1992. godine u Banjaluci je donijela odluku o formiranju Vojske Srpske Republike BiH, ali i još niz značajnih odluka kao što su odluka o izboru članova Predsjedništva Srpske Republike BiH (SRBiH), zatim odluka o izgledu zastave Srpske Republike BiH, ali i odluka o proglašenju neposredne ratne opasnosti i mobilizaciji.
Za članove Predsjedništva SRBiH izabrani su Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Nikola Koljević, a prije tačno 28 godina odlukom o obliku i izgledu zastave Republika Srpske je dobila zastavu, koja je i danas u zvaničnoj upotrebi, za razliku od grba sa dvoglavim orlom i himne “Bože pravde”, koje je kasnije osporio Ustavni sud BiH.
Ipak, odluka o formiranju VRS ostala je kao najvažnija i najznačajnija i zato se 12. maj obilježava kao Dan VRS, uprkos tome što je nakon niza političkih odluka Vojska Republike Srpske zvanično prestala da postoji 1. januara 2006. godine.
Prvi predsjednik Narodne skupštine Momčilo Krajišnik prisjeća se tog perioda i kaže da je to sigurno i jedna od najznačajnijih sjednica Skupštine.
– To je bila prva sjednica od početka ratnih dešavanja, a jako je značajna zato što je do tada, nešto slično današnjoj situaciji, ratno Predsjedništvo donosilo odluke koje su potom 12. maja potvrđene na sjednici Skupštine – kaže Krajišnik.
On ističe da je sjednica imala maratonski dnevni red, ali i da je većina odluka, kao i na svim kasnijim ratnim sjednicama, donošena jednoglasno.
– U principu je bilo malo odluka a da je neko bio protiv. Ako je neki poslanik bio protiv, to je bio alarm da budu razmotreni njegovi argumenti i da se vidi zašto je protiv, jer je bilo moguće da je baš on u pravu i tek kada se sve detaljno razmotri i sasluša, usvajane su odluke – objašnjava Krajišnik.
Kao još nešto jako značajno u vezi sa sjednicom od 12. maja 1992. godine, Krajišnik ističe da je ona najviše bila predmet rasprave na haškim suđenjima.
– Toj sjednici prisustvovali su poslanici koji su došli iz ratnih područja, otuda gdje se ginulo i bilo je emotivnih izjava. Onaj ko je zlonamjeran te izjave je kasnije predstavljao kao zvaničnu politiku našeg rukovodstva, a to nije bilo tako. Ako neko kaže da treba napraviti neko zlo, a bilo je takvih izjava, ne možete vi sankcionisati nekoga zato što odmah nije rekao da je protiv toga. Jedno je stenogram sjednice, a drugo su zaključci ili odluke koje su usvojene, a kategorično tvrdim da nije donesen nijedan zaključak ili odluka koja nije korektna – kaže predsjednik Skupštine srpskog naroda u BiH, koja je kasnije preimenovana u Narodnu skupštinu Republike Srpske.
Skupština srpskog naroda u BiH 12. maja 1992. godine potvrdila je ranije donesenu odluku Predsjedništva Srpske Republike BiH o formiranju Srpske novinske agencije Srna.
Pored toga, skupština je potvrdila i odluku Predsjedništva o formiranju kazneno-popravnih organizacija na teritoriji SRBiH, potom odluku o organizaciji javnih tužilaštava, kao i odluke o organizaciji redovnih sudova i sudova za prekršaje.