Mon. Oct 14, 2024
ћирилица /латиница

Уводи се трудничка књижица у Српској

Извор: РТРС

У Републици Српској се уводи трудничка књижица која је предвиђена новим Правилником о поступку остваривања права на здравствену заштиту у Републици Српској, који је почео да се примјењује.

Из Фонда здравственог осигурања Републике Српске је саопштено да су трудничке књижице већ спремне и биће дистрибуиране по амбулантама изабраног доктора специјалисте гинекологије и акушерства на примарном нивоу здравствене заштите.

– Сви гинеколози на примарном нивоу код којих су жене регистроване дужни су да воде податке о физиолошкој трудноћи у трудничкој књижици која је предвиђена новим Правилником о поступку остваривања права на здравствену заштиту у Републици Српској – саопштено је из ФЗО.

Наиме, на приједлог предсједнице Удружења гинеколога и опстетричара Републике Српске и начелнице Клинике за гинекологију и акушерство УКЦ Српске Весне Ећим Злојутро, у овај правилник је уврштена одредба о обавези трудничке књижице, као и који подаци су потребни да се у њу уносе.

– Идеја је проистекла из пројекта поменутог удружења и ресорног министарства коју је финансирао Популациони фонд Уједињених нација на основу којег је направљен Протокол о акушерству и приједлог како треба да изгледа трудничка књижица. Такође, трудничка књижица биће доступна и у електронском облику, тачније у Интегрисаном здравственом информационом систему – кажу у ФЗО.

Додају да се предност трудничких књижица огледа у томе што ће сада трудница у сваком тренутку имати трудничку књижицу у којој ће бити уписани сви битни подаци у вези са трудноћом што ће значајно допринијети ефикаснијој заштити здравља будућих мајки и беба. Тако да је и циљ да трудничке књижице, осим у ИЗИС-у, трудницама буду доступне и у штампаном облику, управо како би им у сваком тренутку биле на располагању.

– Ово је само једна у низу конкретних мјера подршке које имају за циљ унапређење репродуктивног здравља и здравља мајки, а подсјећамо да Фонд у потпуности финансира здравствену заштиту трудница за све оно што спада у обавезно здравствено осигурање. Такође, све савјете и прегледе прије трудноће које се односе на планирање породице финансира обавезно здравствено осигурање, а уколико је трудница на боловању, плата за вријеме боловања износи 100 одсто – кажу у Фонду.

Исто тако, Фонд свим трудницама од октобра које имају упутницу гинеколога код кога су регистроване на примарном нивоу здравствене заштите и који има уговор са ФЗО Републике Српске финансира основни пакет НИПТ теста, по чему смо јединствени у региону. Осим ове дијагностике, о трошку Фонда, трудницама су доступни дабл тестови као и амниоцинтеза.

– Напомињемо да од 2007. године финансира вантјелесну оплодњу, за сада, три покушаја, а од 2017. године и чување ембриона за парове за које се стекну услови и то на период од двије године. Такође, све труднице које немају ниједан други основ за пријаву на здравствено осигурање. здравствено осигурани могу бити по основу свог статуса – навели су из ФЗО.

Увођење трудничке књижице представља још један корак подршке развоја пронаталитетне политике, а све у циљу очувања здравља трудница, али и као директна подршка рађања у Републици Српској, поручили су из ФЗО.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com