Кујовићу ће се поново судити: Жалио се па Врховни суд РС укинуо пресуду од осам година затвора
Извор: Филтер
Првостепена пресуда за изазивање саобраћајне незгоде у којој су погинули Данијела и Дарио Хршум је укинута. Четири године након погибије брачног пара Хршум, спрема се ново суђење.
Амир Кујовић је, подсјећамо, у мају 2022. године био проглашен кривим и осуђен на осам година затвора. Осуђен је због кривичног дјела угрожавање јавног саобраћаја, а изречена му је и двогодишња мјера забране управљања возилом “Б” категорије.
Потом се жалио, а Врховни суд Републике Српске је у августу 2024. године уважио жалбу његове одбране, укинуо пресуду и предмет вратио на ново суђење Окружном суду у Источном Сарајеву.
У саобраћајној незгоди која се догодила 11. августа 2020. године на путу Пале-Љубогошта, погинули су супружници Данијела (42) и Дарио Хршум (50) из Пала, а тешко је повријеђена Кујовићева сапутница Амина Рондић.
Возио без возачке, великом брзином и под дејством алкохола
Кујовић је, било је наведено у оптужници, својим аутомобилом великом брзином налетио на аутомобил Драговића. Утврђено је да Амир Кујовић није имао возачку дозволу, те да је био под дејством алкохола, да није прилагодио брзину карактеристикама и стању пута, видљивости, атмосферским приликама и саобраћајним знаковима.
Према ријечима тужиоца Милке Василић, свједоци су навели да су тог дана временски услови били лоши, да се због тога формирала колона, да је џип „мерцедес” којим је управљао Кујовић прешао у супротну траку, претицао колону и сударио се са аутомобилом „ауди” у којем су се налазили супружници Хршум.
Када је ријеч о материјалним доказима, Василићева је навела да је утврђено да се џип кретао брзином од 75 километара на час, већом од дозвољене, чиме су прекршени саобраћајни прописи, да је оптужени Кујовић био под дејством алкохола, односно да му је алко-тестом утврђено 0,40 промила алкохола.
Одбрана тврдила да нису утврђени узроци незгоде
Одбрана је у изношењу завршних ријечи навела да узроци незгоде нису утврђени, да је саобраћајни вјештак извршио само визуелни преглед џипа, на основу чега се не може утврдити техничка исправност возила, као и да то може урадити само вјештак машинске струке, када се возило демонтира.
Адвокат Бојан Веселиновић рекао је тада да се са видео-записа може видјети да се џип кретао својом, десном траком, да је дошло до наглог заношења задњег дијела возила, да оптужени није могао да кочи, ни да избјегне судар, те додао да се под овим околностима може говорити о нехату.
Породице Хршум и Драговић: Суду јавности понудићемо све доказе
Породице Хршум и Драговић пренеражени су срамном пресудом Врховног суда Републике Српске у чију су одлуку и непристрасност до овог момента вјеровале.
“Сачекаћемо да видимо текст образложења враћања пресуде на поновно одлучивање у Окружни суд Источно Сарајево, а када га добијемо обратићемо се свим медијима. Такође ћемо и на суд јавности понудити све наше доказе и видеозапис убиства са надзорне камере који је у посједу ожалошћених породица, па нек прави експерти одреде да ли је убица ишао 75 километара на час или 140-150 километара на час како су у судници говорили неки од свједока”, рекли су чланови породица Хршум и Драговић за РТРС.
Иза Данијеле и Дариа остала два малољетна сина
Иза супружника Хршум 2020. године остала су два малољетна сина. Породице су у обраћањима медијима током суђења истицале и посебно болну чињеницу да Кујовић није изразио ниједан вид кајања.
Могло се чути и то, што је потврђено у завршној ријечи Тужилаштва, да је на рочиштима Кујовић зијевао, спавао и добацивао вјештацима.
“Моји унуци су очекивали да ће Амир Кујовић изразити неко кајање и поштовање према породицама настрадалих, али он је само наставио да се понаша бахато, излази по клубовима, објављује слике из својих провода на друштвеним мрежама”, рекао је након једног рочишта Данијелин отац Милош Драговић.