Matična biblioteka – čuvar kulture, mjesto sticanja znanja i neiscrpne inspiracije
Ivor: gradistocnosarajevo.net
Matična biblioteka Istočno Sarajevo mjesto je koje živi tokom cijele godine, uključujući i ljetnje mjesece, a svi zaposleni u ovoj ustanovi trude se da Matična biblioteka bude prostor koji okuplja, obrazuje i inspiriše zajednicu, kako bi svako, bez obzira na starosnu dob, mogao da pronađe sadržaje koji mu odgovaraju i da uživa u magiji pisane riječi i umjetnosti.
Slađana Bratić, bibliotekar u ovoj biblioteci, kaže da Matična biblioteka tokom ljetnog perioda ima skraćeno radno vrijeme, te da broj posjeta biblioteci možda jeste manji, ali je broj posuđenih knjiga veći.
„Omogućili smo našim korisnicima da, zbog kraćeg radnog vremena, posude veći broj knjiga tokom ljeta, kako bi izbjegli dolaske u biblioteku po velikim vrućinama“, objasnila je Bratić.
Na pitanje koji naslovi tokom ljeta izazivaju najveće interesovanje, odgovara da čitanost određenih knjiga zavisi od čitalačkog iskustva, zanimanja, pa i aktuelnosti određenih naslova.
„Za nas je bitno da svakodnevno kupujemo nove knjige različitih žanrova, koje, na našu radost, vrlo brzo nađu put od polica do čitalaca“, navodi Slađana i dodaje, da ipak, i tokom ljeta, kao i tokom cijele godine, postoje one koje su rado čitane, tako da su na Odjeljenju beletristike uvijek aktuelne knjige Jelene Bačić Alimpić i Vanje Bulića.
Ističe da su tražene i knjige domaćih književnika Željka Pržulja i aktuelnog dobitnika NIN-ove nagrade Steve Grabovca.
Kada je riječ o klasicima, smatra da čitaoci uvijek pokazuju interesovanje za Selimovića, Pekića i Andrića, dok su od stranih pisaca najčitaniji Lusinda Rajli i skandinavski pisac Ju Nesbe, te japanski pisac Haruki Murakami i turski Orhan Pamuk.
„Čitaoci koriste priliku da, kada imaju više vremena, pročitaju i klasike kao što je Dostojevski, najčešće Braća Karamazovi i Kockar, ili sestre Bronte, Emil Zola ili Vladimir Nabokov“, objašnjava Bratić i dodaje da su na Odjeljenju stručne knjige uvijek aktuelne knjige iz oblasti psihologije i popularne psihologije, te autori Lujza Hej i Robert Grin.
„Vrlo su čitane knjige iz istorije i teologije, a trenutno najveća potražnja je za Knjigom o Titu Dobrice Ćosića. Neki čitaoci vrlo rado posjećuju i naše Odjeljenje strane knjige i čitaju knjige na stranim jezicima, pa uvijek ima zanimanja za knjige na engleskom jeziku“, dodaje Slađana.
Kada je riječ o starosnoj grupi čitalaca, Bratić kaže da biblioteku posjećuju svi, kako djeca tako i stariji čitaoci, te da su prema statistici najaktivniji oni od 22 do 65 godina starosti.
Kako bi animirali što više učenika da posjećuju biblioteku, i ove godine biće održano ‘malo’ takmičenje Ljetni najčitalac u Dječijoj biblioteci. Ovo takmičenje biće realizovano na kraju raspusta, kada će biti nagrađeni oni koji budu pročitali najviše knjiga tokom raspusta.
Da biblioteka ostaje vrlo aktivna i tokom ovog perioda, potvrđuje Bratić i ističe da je trenutno aktuelna izdavačka djelatnost, a do Sajma knjiga koji je planiran u avgustu izaći će iz štampe četiri knjige.
„Prva je poligrafija Zaboravljena Milica Miron, koju je priredila naša kolegica Marijana Petronić, izabrane pripovijetke Rista Trifkovića Ispod ratnog kišobrana, koju je u ediciji Zavještaj priredila Miljana Macan i knjige poezije Teodore Kovač Vježbe disanja i Ognjena Kandića Svjetionik smisla, kaže Bratić.
Matična biblioteka Istočno Sarajevo ima formirano Odjeljenje za slijepa i slabovida lica, koje je namijenjeno opštem obrazovanju, informisanju i zadovoljavanju kulturnih potreba ovih lica.
Bratić kaže da je u toku i snimanje sedam audio knjiga, u ediciji Dječije i omladinske književnosti, namijenjenih slijepim i slabovidim licima, koje snimaju učenice i profesorica Srednjoškolskog centra „Istočna Ilidža“.
Ovog ljeta centralani događaj biće Sajam knjiga od 12. do 16. avgusta u Istočnom Sarajevu, navode iz Biblioteke.
Potvrđuju da će Sajam biti organizovan četvrti put i planirano je da na Sajmu učestvuje 15 izlagača, uglavnom iz Republike Srpske, biblioteke koje se bave izdavačkom djelatnošću i knjižari iz Istočnog Sarajeva.
„Sajam će se održati na Trgu Srbija, pa su planirana gostovanja brojnih pisaca i promocije na otvorenom. Najavićemo da će Sajam svečanom besjedom otvoriti pjesnik Đorđo Sladoje, a biće promovisana i Eks Ju Rok enciklopedija (Ex You Rock enciklopedija) koju je priredio Petar Janjatović“, kaže Bratić.
Matična biblioteka Istočno Sarajevo veoma je ažurna na društvenim mrežama, ali, ipak, Slađana kaže da najveći broj mlađih čitalaca privuku u biblioteku tokom Dana otvorenih vrata u oktobru.
Nedavno je u Biblioteci najavljen i kurs ruskog jezika, a Bratić navodi da je zainteresovanost veća od očekivane.
Kaže da ih raduje što su mnogi odlučili da uče ruski jezik, te izrazila nadu da će im u učenju pomoći i knjige na ruskom jeziku koje se nalaze u biblioteci.
Osim kursa ruskog jezika, biblioteka u ponudi ima mogućnost polaganja testa engleskog jezika i poznavanja rada na računaru za određene nivoe znanja, ukoliko je to potrebno nekome za posao ili neku drugu vrstu edukacije. Takođe, dva puta godišnje Biblioteka organizuje kurs daktilografije i poslovnog dopisivanja.
Kako smo trenutno u periodu godišnjih odmora, idealno je vrijeme da se čita više, a Slađana preporučuje da je važno da se čita ono u čemu je moguće uživati, ali i naučiti nešto novo.
„Izdavačka produkcija je velika i sigurno je da će svi u skladu sa svojim interesovanjima naći nešto što im odgovara“, zaključuje Bratić.