Kraljev Vaskrs na Ilidži
Autor: FILTER/A.K.
Nakon što je, kao regent, bio u zvaničnoj posjeti Sarajevu 1921. godine, Aleksandar Karađorđević se u grad na Miljacki vraća za Vaskrs 1925. godine. Kao kralj, u društvu kraljice Marije i dvorske svite.
Najbolje uspomene o kraljevoj posjeti ostavio nam je Stanislav Krakov, “srpski Hemingvej“, koji je, između ostalog, radio za beogradsko Vreme.
Loše vrijeme dočekalo Karađorđeviće
Za jednu noć se duž Bosne promenio pejzaž. Mesto proletnjih svežih, zelenih livada i rascvetalih šliva, od juče pojavila su se bela polja i planine u snegu. Sa Igmana se spustila magla na Vrelo Bosne i sve se zamotalo u hladnu zimsku atmosferu. Neočekivani, ma i kratak povratak zime uneo je promenu u program boravka NJ. V. Kralja u Bosni. Nećg se više ići na prašumama prekrivene planine, da se na visini od hiljadu i nekoliko stotina metara čeka u zoru ljubavna pesma mužjaka tetreba koji proleće plaćaju životom. Odustalo se i od lova na kurjake. Putevi su raskaljani, svuda je vlažno i hladno. Tako isto otpao je izlet u lovački dvor Han Pijesak koji NJ.V.Kraljica još nije videla. Mesto proletnjih izleta, vratili su se na Ilidži dani sedenja u sobi uz naložene peći.
Obično mrtva u ovo doba godine, još uvek vlažna od snega, Ilidža usled Kraljevog boravka dobija naročitu živost, ne zato što se u hotelima Srbija i Bosna broj gostiju povećava, već što ceo dan putem od Sarajeva stižu automobili i kola. Svi predstavnici vlasti, civilnih i vojnih, sva predsedništva kulturnih i prosvetnih udruženjai mnogi ugledni sarajevski građani dolaze da se upisuju u knjigu NJ V. Kralja i Kraljice koja stoji na pletenome stolu maloga hola punoga zelenila i bosanskih ćilimova. Svakoga sata se po jedna strana ispuni potpisima, i to sve ćirilicom. Kralj ne prima nikoga u audijenciJu, jer je njegov boravak u Ilidži radi odmora. Pošto je rđavo vreme pokvarilo izlete to su Kraljevski dani na Ilidži prilično jednoliki. Kakvi su bili juče, takvi su danas, a verovatno biće i sutra.
Vila Hercegovina-kraljevska rezidencija u Sarajevu
Oko 8 i po časova Kralj ustaje i sa Kraljicom doručkuje u svojim odajama Vile Hercegovina, koja se pod Austro-Ugarskom nekada zvala Vila Ugarska i koju je Zemaljska Vlada poklonila Kralju. Dosta je skromnog stila i vrlo pogodna je za odmor kad nema prijema ni velikih ručkova ni svečanosti i kad se u dvoru živi onim spokojnim, tihim životom kakav je na letnjikovcu. Ceo nameštaj Kraljeve vile u Ilidži je u bosanskom stilu, sa bosanskim ćilimovima iz zemaljske tkanice u Sarajevu, a slike bosanskih pejzaža od Bosanskih slikara, bosanski ibrici i čibuci; u kupatilu je topla sumporna voda sa izvora na Ilidži. Na prvome spratu vile Hercegovine su apartmani NJ. V. Kraljice i Kralja: njihove spavaće sobe sa toaletnim sobama, Kraljičin budoar i Kraljev kabinet za rad, jedan salon i soba za pušenje. Tu su još jedna soba Kraljičine dame gđe Hadžić i prvog ađutanta NJ. V. Kralja g. generala Hadžića. U prizemlju su sobe za Ministre Dvora i celu vojnu kuću Kraljevu. Tu je i trpezarija. Sem toga tu stanuje i profesor Univerziteta g. Ž. Đorđević sa gospođom, koji prati Kralja na putu još od Topole.
Pre podne prvo se referiše Kralju kako je mali u Beogradu. Svakoga dana stižu depeše o Prestolonasledniku koji je ostao u beoogradskoj kraljevskoj palati. Posle toga Kralj prima Ministra i Maršala Dvora, prvog ađutanta i dežurnoga ofšira koji mu referišu. Podnose mu zatim izveštaj iz Predsedništva Vlade, Ministarstava i Glavnog Generalštaba. Prepodne Kralj se prošeta sa Kraljicom po parku na Ilidži, a u podne je intiman ručak u trpezariji, maloj, predziđenoj svega za 24 osobe, u kojoj su jedini ukras crteži perom od A. Šajina: Golgota i mnogo zelenila. Na ručku sem Kralja i Kraljice je samo svita.
Kralj još izjutra pročita sve sarajevske novine, a posle ručka beogradske i strane. Kraljica u svojim odajama razgleda svoju poštu i čita naše, engleske i francuske novine koje naročiti kurir donosi iz Beograda svakog dana. Oko 5-6 časova uveče Kralj i Kraljica se izvezu gdegod automobilom. Ako na večeri nemaju goste, onda je posle večere u salonu serkl; inače Kraljnca igra bridža ili mahdžonga sa goslođom Hadžić i Oficirima iz svite. Kralj se povlači u svoj kabinet za rad, gde prima poštu i radi sve do posle pola noći.
Veliki petak-Pale, Saborna crkva u Sarajevu i Blažuj
Kralj se drži striktno svih narodnih i verskih običaja, i zato je juče, danas i sutra na dvoru post. Za danas je Kralj odlučio sa Kraljicom da celiva plaštanicu u crkvi u Blažuju, blizu Ilidže, kod vrela Bosninog, a posle toga ide se u jednu od sarajevskih crkava. Za sutra uveče izabrana je opet crkva u Blažuju-najveća seljačka crkva u Bosni-sazidana pre 28 godina posle silnih prepreka i borbe koja je trebala da se izdrži sa vlastima, jer Austro Ugarskoj nije bilo pravo da se po Bosni dižu pravoslavne crkve koje svedoče o prisustvu Srba izbačenih iz spiska narodnosti u Bosni. Zidanju te crkve najviše je doprineo Đorđe Nikolajević, Arhiepiskop i Mitropolit Dabro Bosanski, koji je u toj istoj crkvi sahranjen. U ovoj crkvi biće sutra u 11 časova uveče jutrenje sa obnošenjem plaštanice, a posle toga u ponoći svečana liturgija, posle koje će se Kralj i Kraljica pričestiti. Ovoj noćnoj službi prisustvovaće sem celoga Dvora još i komandanti Armije i Divizije, kao i veliki župan g. Milan Nikolić. Na liturgiji će pevati pevačko društvo Sloga iz Sarajeva. Posle noćne službe biće u Dvoru zakuska.
Veliki Petak popodne kraljevski par je posvetio obilaženju crkve i celivanju plaštanice. Već oko 4 časa po podne Kralj i Kraljica, u pratnji prvog ađutanta i dvorske dame, pukovnika Dragutinovića, majora M. Masalovića i ordonans oficira kapetana Vojislava Spuzića, izvezli su se do crkve u Palama, gde su uz oduševljeno klicanje seljaka i seljanki ušli u crkvu i celivali plaštanicu.
U to vreme se već u Sarajevu saznalo da će kraljevski par doći u Sabornu crkvu, te se ogroman broj sveta iskupio na uglu ulice Kralja Petra i Štrosmajera čekajući dolazak suverena. I pored toga što je neprestano padala kiša, gomila sveta je stalno rasla. Oko 6 časova pojavio se Kraljev automobil i ulice su se počele prolamati od uzvika: “Živeli!”. Kralj u generalskoj uniformi, a Kraljica u bundi od zibelina i sa malim braun šeširom na glavi, uputili su se u crkvu, praćeni neprekidnim klicanjem sveta, koji je s neobičnim oduševljenjem pozdravljao svaki prolaz kraljevskog para kroz Sarajevo. Za Sabornu crkvu kraljevski par je prošao kroz špalir prisutnog sveta. Po celivanju plaštanice kraljevski par je izišao iz crkve. I pri ulazu, svet je u crkvi pozdravljao Kralja i Kraljicu kličući: “Živeli!”.
Iz Sarajeva su se suvereni uputili da celivaju plaštanicu u crkvi u Blažuju kod vrela Bosne. I ako je usput počeo da pada jak grad, a kraljevski par se vozio u otvorenom automobilu, ipak Kralj nije
hteo da odustane od odlaska u blažujsku crkvu.
Velika subota u Zemaljskom muzeju
Na Veliku Subotu, pre podne, kraljevski par je posetio veliki sarajevski muzej. Skoro 2 časa Kralj i Kraljica su ostali u muzeju i obišli sve zbirke: preistorijsku, rimsku, numizmatičku, rimske keramike, oružje, zatim zoološku i mineralošku zbirku.
Iz muzeja Kralj i Kraljica odvezli su se do zemaljske tkačnice ćilimova, gde se izrađuju sve vrste ćilimova počevši od bosanskih, sa najobičnijim motivima, pa do savršene imitacije najfinijih svilenih persijskih. Odatle su otišli u tkaonicu beza (bosansko platno) gde je Kraljica kupila jednu haljinicu za prestolonaslednika.
Po podne Kralj i Kraljica načinili su šetnju pešice po okolini Ilidže, a zatim se izvezli automobilom do zavoda za priplod konja, jednog od najvećeg u zemlji, gde su ostali duže vreme.
Večernja služba u crkvi u Blažuju
Uveče u 11 i 45 časova kraljevski par, sa celom svitom, dovezao se je pred blažujsku crkvu, lepu novu građevinu u vidu krsta, pred kojom je bila sakupljena masa sveta iz okoline u svečanom odelu. Seljaci su kličući pozdravljali suverene. Čim su Kralj i Kraljica stigli počelo je jutrenje sa obnošenjem plaštanice oko crkve. Deca sa ripidama, mitropolit i sveštenici, plaštanica, Kralj i Kraljica sa zapaljenim voštanicama u ruci i čitava povorka seljaka i seljanki u svečanoj narodnoj nošnji obišli su tri puta oko crkve pri svetlosti zapaljene buktinje. Imalo je nečega srednjevekovnog i mističnog u ovoj seoskoj crkvi.
Pošto je izvršeno jutrenje i obnašanje plaštanice oko crkve, pucnji iz prangija i zvonjenje zvona objavljivali su Hristovo Vaskrsenje. Iz oltara je izašao mitropolit dabro-bosanski g. Petar Zimonjić i sa časne trpeze pozdravio je Kralja i Kraljicu i sve prisutne rečima: “Hristos Voskrese”! Odmah potom nastala je liturgija pri kojoj su činodejstvovali sem mitropolita još i rektor srpske pravoslavne Bogoslovije g.dr. T. Popović, protojerej Milan Lalić i đakon Starčević, a jedan deo od 15 članova sarajevskog pevačkog društva “Sloge” odgovarao je na liturgiji.
Posle svršene liturgije kraljevski par sa svitom vratio se na Ilidžu i tu je u dvorcu bila priređena zakuska. Na zakusku su bili pozvani g. Zimonjić i sveštenici, koji su te noći služili u crkvi, zastupnik komandanta armije general Matić i komandant bosanske divizije general Vukotić, veliki župan g.Milan Nikolić i jedan seljak iz okoline. Sem toga i članovi pevačkog društva “Sloge” koji su pevali u crkvi bili su pozvani u kraljevsku vilu. Njima je priređena zakuska u zasebnoj trpezariji i Kralj ih je obišao. Tom prilikom su pevači otpevali Kralju smešu bosanskih pesama. U 3 časa po ponoći gosti su otišli s Ilidže. Kralj je dao prilog od 5000 dinara blažujskoj crkvi i 3000 dinara pevačkom društvu “Slogi”.
Prvi dan Vaskrsa
Na prvi dan Uskrsa celo pre podne masa uglednih sarajevskih građana i gostiju kao i svi predstavnici vlasti došli su da se zapišu u Kraljevu i Kraljičinu knjigu, i tako im čestitali praznik. Gradski komesar g. Hadžiomeroeić s gradskim savetnicima dr. Ivicom Pavičićem, Avakumom Perišićem, Abrahamom Majeraltarcem, otišli su u dvor i predali maršalu dvora molbu da Kralj i Kraljica dozvole da se dosadašnja Mustajbegova ulice prozove ulicom Kraljice Mariije, a da se dosadašnja Ferhadija ulica nazove ulicom Prestolonaslednika Petra. Kralj i Kraljica su dali na ovo pristanak i pozvali ovo izaslanstvo grada Sarajeva na večeru. Prvoga dana Uskrsa na ručku u dvoru prisustvovao je sem svite još i pukovnik Stevanović, komandant žandarmerije u Bosni i Petrič policijski činovnik.
Pre podne Kralj i Kraljica su ostali šetajući se po parku na Ilidži. Posle podne Kralj se izvezao u pratnji prvog ađutanta generala Hadžića i prošao glavnim sarajevskim uliiama svuda burno pozdravljen od sveta koji je zbog samog praznika bio izašao. Kraljica je ostala na Ilidži.
Drugi dan Vaskrsa-izlet u Hercegovinu
Danas oko podne Kralj je u pratnji prvoga ađutanta, ministra dvora g. Jankovića i gospođe Janković, ađutanta pukovnika Dragutinovića i profesora Univerziteta g. Đorđevića načinio veći izlet automobilom u Hercegovinu. Oko 2 i po časa kralj je stigao automobilom u Mostar. Svet koji je saznao za dolazak Kraljev, skupljao se po ulicama i burno ga pozdravljao. Kralj je obišao vojnu bolnicu u Mostaru, a potom otišao na izvor Bune, gde je sa svitom ručao. Odavde se automobilom Kralj odvezao u Nevesinje i posle se preko Kalinovika vratio natrag na Ilidžu.
Karađorđevići su u povratku svratili u Han Pijesak, gdje su obišli novoizgrađeni ljetnikovac.