Fri. Nov 29, 2024
ћирилица /latinica

SINIŠA BERJAN: Prevencija, disciplina i odgovornost bitni za suzbijanje širenja pandemije!

U Japanu se nalazi manje od 50 državljana BiH sa kojima Ambasada redovno održava kontakt. Do sada nema potvrde da je neko od državljana BiH zaražen virusom korona, rekao je ambasador BiH u Japanu Siniša Berjan
Izvor: Frontal.ba/Danka Savić

U inertvjuu za Frontal ambasador Berjan govori o trenutnoj situaciji u Japanu kada je u pitanju borba protiv virusa korona, ali i o odnosima dvije prijateljske zemlje, preduzetim aktivnostima na promociji BiH u Japanu ali i o sličnostima i razlikama dvije kulture.

 Japan je zemlja koja se trenutno dobro nosi sa pandemijom virusa COVID-19. Ono što je zanimljivo jeste da nije uvedeno vanredno stanje, ne sprovodi se mnogo testiranja a prijavljeno je samo 1.600 zaraženih ovim virusom. Kako Vi komentarišete takvu situaciju?

BERJAN: Japan je bio jedna od prvih zemalja u kojoj se pojavio virus još u januaru. Iako imaju kapacitete, oni ne provode masovna testiranja kao što je to prisutno u nekim drugim zemljama ali su uveli određene mjere među prvima i to je svakako dalo rezultate. Odavno su zatvorili sve srednje i osnovne škole, starijim osobama se ne preporučuje kretanje, zatvorene su sve turističke atrakcije, otkazani su veći događaji i skupovi, zatvoreni su muzeji i pozorišta. U suštini se preporučuje izbjegavanje većeg organizovanog okupljanja i to se ovdje dosljedno poštuje.

Građani su veoma disciplinovani i slušaju preporuke vlasti što umnogome olakšava borbu sa virusom. Ipak, posljednjih nekoliko dana je u Japanu evidentiran povećan broj pozitivno testiranih na COVID-19 te su najavljene i neke dodatne mjere. 

Japanci su poznati kao izuzetno disciplinovan narod, ali i narod koji se pridržava elemntarnih higijenskih pravila. Na primjer, nema rukovanja niti ljubljenja. Da li je to ključ uspjeha u zaustavljanju širenja virusa korona?

BERJAN: Japanci su narod koji mnogo vodi računa o higijeni i tome se uče od malih nogu. Često pranje ruku i nošenje maski su bili svakodnevnica u Japanu i prije pojave ovog virusa. Pozdravljanje naklonom je svakako još jedna od specifičnosti japanaca čime se smanjuje mogućnost prenošenja virusa. Na ulazu u svaku prodavnicu ili objekat od javnog značaja se nalazi sredstvo za dezinfekciju ruku. Svakako da su prevencija, disciplina i odgovornost veoma bitni za suzbijanje širenja pandemije COVID-19.

Koliko je trenutno državljana BiH u Japanu i ima li potvrđenih slučajeva zaraženih korona virusom?

BERJAN: U Japanu se, po raznim osnovama, nalazi manje od 50 državljana BiH sa kojima Ambasada redovno održava kontakt, servisira njihove potrebe te pruža adekvatne informacije u vezi sa pandemijom COVID-19. Do sada nemamo potvrdu da je neko od državljana BiH zaražen ovim virusom u Japanu. 

Kako biste okarakterisali saradnju između BiH i Japana? Ima li prostora za poboljšanje i u kojim sferama?

BERJAN: Dvije države imaju odlične bilateralne i prijateljske odnose, bez otvorenih pitanja.

Prostora za saradnju itekako ima. Jedan od najvećih izazova u aktivnostima Ambasade BiH u Japanu će biti, uzimajući u obzir geografsku udaljenost i specifičnosti tržišta, unaprijediti ekonomsku saradnju sa zemljom prijema, posebno izvoz proizvoda iz BiH u mnogo većem obimu od dosadašnjeg. Japan je zemlja visokog standarda koja broji 127 miliona stanovnika i na tržištu Japana se mogu naći proizvodi iz cijelog svijeta što, obzirom na prisutnu konkurenciju, podiže ljestvicu BiH proizvođačima u smislu kvaliteta proizvoda. Naš fokus, kao relativno male zemlje, mora biti na proizvodima vrhunskog kvaliteta, posebno u oblasti poljoprivrede i industrije eskluzivnog namještaja. Veliki potencijal za saradnju je svakako i u sektoru turizma, energetike, informaciono-komunikacionih (IT) tehnologija, drvnoj, metalnoj i tekstilnoj industriji.

Koje su to aktivnosti koje ste preduzeli na promociji BiH u Japanu?

BERJAN: U proteklom periodu preduzeli smo niz aktivnosti, prije svega, na unapređenju ekonomske saradnje sa Japanom i povećanju obima izvoza naših proizvoda, koji je do sada bio zanemarljiv. Održane su dvije promocije ponude prehrambenih proizvoda koji su do sada dopremljeni iz BiH te upriličena degustacija istih. Kao konkrentan rezultat ovih aktivnosti uvjeren sam da ćemo uskoro imati med naših proizvođača iz regija Hercegovine i Semberije u ponudi na zahtjevnom tržištu Japana. U toku je finalna faza dogovora naših proizvođača sa japanskom kompanijom oko uslova isporuke. Takođe, postoji velika zainteresovanost za uvoz ajvara i džemova domaćih proizvođača.  

Osim toga, planirano je i učešće na svim značajnijim sajmovima u toku godine, čije je održavanje, zbog pandemije COVID-19, redom otkazano. Nažalost, morali smo prolongirati i održavanje seminara o prezentaciji turističkih potencijala BiH koji se trebao održati sredinom aprila u saradnji sa Japanskom asocijacijom putničkih agencija. Nadam se da ćemo moći realizovati planiranu posjetu japanskih tour operatera, novinara, travel blogera i influensera BiH krajem septembra ove godine. 

Za sada otkazan je i investicioni seminar o mogućnostima ulaganja u BiH i njenim komparativnim prednostima čija se realizacija, uz prisustvo visoke delegacije iz BiH, a u saradnji sa Japanskom spoljno trgovinskom organizacijom, trebala desiti krajem juna tekuće godine. 

Koje su po Vama sličnosti i razlike između dvije različite kulture?

BERJAN: Naše kulture su poprilično različite. Koristimo potpuno različita pisma, Japanci se pozdravljaju naklonom a mi rukovanjem i ljubljenjem, u Japanu je neprihvatljivo i minimalno kašnjenje bilo da je riječ o sredstvima javnog prevoza ili formalnom/neformalnom sastanku te ono što je posebno zanimljivo jeste da u Tokiju, prestolnici Japana, ne postoje kante za odlaganje smeća na javnim mjestima već se smeće nosi kući. U dalekom Japanu isticanje pojedinaca nije društveno prihvatljivo već se uvažava timski rad dok je kod nas izražena i kreativnost pojedinca. Velika razlika je i u ishrani jer Japanci rijetko konzumiraju hljeb i čokoladu a mi ne jedemo sirovu ribu kao oni. Bez obzira na sve kulturološke razlike, zajednička osobina nam je svakako gostoljubivost i spremnost da se pomogne drugima. Japanci su zaista, u svakoj prilici, izuzetno ljubazni i susretljivi. 

©citajfilter.com 2019-2024 * Osnivač i izdavač: Centar media d.o.o. * Glavni i odgovorni urednik: Mira Kostović * Kontakt: citajfilter@gmail.com