Wed. Nov 27, 2024
ћирилица /latinica

Gasifikacija “Toplana-INS” prvi uspješan projekat kojim počinje širenje mreže na istoku Srpske

Izvor: Srna/Filter

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i ministar energetike i rudarstva Srpske Petar Đokić obišli su danas u Istočnom Sarajevu rekonstruisanu i gasifikovanu kotlovnicu preduzeća “Toplane-INS”.
Gasifikacija Toplana je prvi uspješan projekat “Sarajevo-gasa” iz Istočnog Sarajeva vrijedan šest miliona KM.

Osim Dodika i Đokića novo postrojenje obišli su i gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, načelnik opštine Istočno Novo Sarajevo Jovan Katić, te direktori “Sarajevo-gasa” Nedeljko Elek i “Toplana-INS” Dejan Berjan.

Podsjećamo, kotlovnica stara 47 godina, do ove sezone radila je na mazut. Nakon rekonstrukcije ostavljena je mogućnost alternativnog grijanja na lož ulje, dok prirodni gas postaje glavni energent. Nakon rekonstrukcije, kotlovnica ima veći kapacitet i snagu od 20 megavata.

Preduzeće “Toplane-INS” grije oko 900 stanova i 30 institucija i ustanova u Istočnom Sarajevu ili ukupno oko 70.000 metara kvadratnih.

Nakon obilaska postrojenja Dodik je rekao da ovaj projekat ne bi bilo moguće provesti bez odluke Vlade Republike Srpske da kompaniju “Sarajevo-gas” Istočno Sarajevo otkupi od akcionara i da ta firma bude u stoodstotnom vlasništvu Srpske.

“Sve je počelo onog trenutka kada smo odlučili da `Sarajevo-gas` otkupimo od akcionara koji su ovdje tavorili i držali ih potpuno neefikasnim”, rekao je Dodik.

On je najavio da je naredni korak da se integrišu kompanije “Sarajevo-gas”, “RES gas” i “Zvornik-stan gas” u jedno preduzeće.

“Za to sada radimo akta i to će se desiti veoma brzo kako bi ukrupnjali naš potencijal za investiranje i naše potrebe da se u mnogim opštinama rješavaju problemi grijanja upravo na ovaj način”, rekao je predsjednik Republike Srpske.

Dodik je napomenuo da je Vlada Republike Srpske dala 70 miliona KM garanciju “Sarajevo-gasu” za ovakve projekte.

“Ono što je cilj je da se ovaj kraj obuhvati gasifikacijom tako što će centralni i drugi gasovodi ići teritorijom Republike Srpske sve do Pala i Višegrada. Na Jahorini nas očekuje više od 300.000 metara kvadratnih stambenih i poslovnih objekata koji će biti gasifikovani. To je pitanje opstanka same Jahorine”, rekao je Dodik.

On je istakao da je ponosan što vidi rezultate i efekte gasifikacije, ukazujući da i stručnjaci naglašavaju da je gas ekološki isplativ i jedini eneregent koji ne zagađuje okolinu.

Dodik je istakao da su rezerve gasa iz Rusije u ovom trenutku i na ovom nivou potrošnje moguće za eksploataciju duže od 600 godina.
On je rekao da Republika Srpska ne može nikako da utiče na globalne tokove, ali da vlasti mogu da utiču da se jeftiniji energent obezbijedni za stanovništvo i industriju.

Energetska politika Republike Srpske usmjerena je na gasifikaciju Srpske i nastaviće reformu gasnog sektora, izjavio je resorni ministar Petar Đokić.

“Uvjeren sam da je gas energent budućnosti i da treba da se povežemo na gasne sisteme u regionu kako bismo osigurali dovoljne količine gasa za buduća vremena”, rekao je Đokić.

Đokić je istakao da će Republika Srpska imati sigurnu budućnost koja će biti obilježena upotrebom gasa u mnogo većoj količini nego što je trenutno i da treba nastaviti saradnju sa onima koji taj gas mogu da dostave u BiH po najpovoljnijim uslovima.

Direktor “Sarajevo-gasa” Istočno Sarajevo Nedeljko Elek izrazio je zadovoljstvo što je poslije 47 godina “Toplana-INS” priključena na gas i što obilježava početak projekta gasifikacije istoka Republike Srpske.
Elek je istakao da je veoma zadovoljan što je ova kompanija predvodila tim koji je realizovao rekonstrukciju i gasifikaciju kotlovnice toplane.

“Uradili smo to za 75 dana. Ovo je samo početak gasifikacije istoka Republike Srpske. Zajedno sa resornim ministarstvom smo završili projekat gasifikacije opštine Pale i izgradnju magistralnog gasovoda prema Jahorini”, rekao je Elek novinarima nakon puštanja u rad kotlovnce.

On je istakao da je ova kompanija iz vlastitih sredstava investirala u najveću gasnu stanicu u ovoj regiji na području opštine Šekovići, tako da će tu biti čvorište i odatle se kreće sa gasifikacijom magistralnim gasovodom Milići-Šekovići-Vlasenica, krak prema Han Pijesku.

“Pored svih opstrukcija koje imamo, mi ćemo sigurno iduće godine da uradimo sve te projekte”, rekao je Elek.

On je napomenuo da se u ovom trenutku radi na realizaciji projekta gasifikacije toplane u Višegradu, što će početi iduće godine.

Elek je naveo i da kompletan transport gasa trenutno ide preko gasovoda u Srpskoj i da se naplaćuje trenutno 12 KM na hiljadu metara kubnih dok “BH Gas” naplaćuje 35 KM, te te ocijenio da ta razlika u cijeni nema veze sa politikom već da je riječ o čistom biznisu.

“Apelujem na podršku predsjednika i resornog ministra da podignemo cijene i dođemo na isti nivo, jer tim razlikama u cijeni možemo da finansiramo kompletnu gasifikaciju. Onda ne treba da se ponašamo iracionalno. Sigurno je da mi ne bi dobili gas da zavisimo od njih”, dodao je Elek.

Direktor preduzeća “Toplane–INS” Dejan Berjan rekao je da je stavljanjem u pogon toplana na gas u Istočnom Sarajevu obezbijeđeno utopljavanje 70.000 metara kvadratnih stambenog prostora, 900 stanova i 30 institucija.
Berjan je naveo da je kapacitet kotlova, koji je do sada bio osam megavata, povećan na 20 megavata.

“Doveli smo gas i osvarili ekološki prihvatljivo rješenje”, rekao je Berjan novinarima.

On je dodao da je dobavljač kasnio sa isporukom opreme iz inostranstva pa da se zbog toga kasnilo sa rekonstrukcijom, te napomenuo i da cijena grijanja ostaje na prošlogodišnjem nivou.

“Pored osnovnog energenta gasa, imamo alternatvu lož ulje u slučaju nestanka gasa i naši građani ne treba da brinu”, poručio je Berjan.

Berjan je podsjetio da je ovo postrojenje bilo staro oko 47 godina i da je osnovni energent bio mazut. “Mi smo u vrlo teškim uslovima morali to da promijenimo”, napomenuo je Berjan.

Načelnik opštine Istočno Novo Sarajevo Jovan Katić istakao je da se završetkom ovog značajnog projekta stiču uslovi za širenje toplotne mreže na sve nove stambeno-poslovne objekte u opštini, što do sada nije bilo moguće zbog dotrajale kotlovnice na lož ulje.

On je istakao da se na ovaj način rješava višedecenijski problem u opštini i da ona napreduje u svim segmentima infrastrukture.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić izrazio je zadovoljstvo ovim projektom, te napomenuo da dok je preduzeće “Sarajevo-gas” bilo u vlasništvu fondova nije postojala saradnja između lokalnog preduzeća “Toplane-INS” i “Sarajevo-gasa”.

“Onog momenta kada je Vlada Republike Srpske, na prijedlog predsjednika Republike Milorada Dodika, dala saglasnost da preduzeće Sarajevo-gas Istočno Sarajevo postane državno preduzeće, automatski je došlo do saradnje. To pokazuje sjajnu vezu i partnerstvo lokalnog nivoa vlasti i vlasti na nivou Srpske”, rekao je Ćosić.

Ćosić je ukazao da se godinama unazad u Istočnom Sarajevu projekti rješavaju i završavaju zahvaljujući podršci Vlade Republike Srpske, te da se projektom gasifikacije kotlovnice u Istočnom Novom Sarajevu u potpunosti riješilo pitanje zagađenja vazduha, a istovremeno i isporučenja kvalitetne usluge građanima.

“Slična situacija je i na Palama gdje opštinska vlast rješava situaciju po pitanju toplane i izmiješta je iz centra. I tamo će biti ekološki prihvatljivo gorivo, kao i u opštini Sokolac”, rekao je Ćosić.

On je napomenuo da je riječ o izuzetnom uspjehu pogotovo što je Vlada obezbijedila adekvatnu garanciju nadležnom preduzeću za uspjeh ovog projekta.

“Prošle godine radili smo mnogo na polju vodosnabdijevanja, ove godine na isporuci toplotne energije. Definitivno smo grad koji živi pored većeg grada, a sigurniji smo po pitanju obezbjeđivanja energenata za naše stanovništvo nego što je to trenutno u federalnom Sarajevu”, dodao je Ćosić.

©citajfilter.com 2019-2024 * Osnivač i izdavač: Centar media d.o.o. * Glavni i odgovorni urednik: Mira Kostović * Kontakt: citajfilter@gmail.com