Представљен пројекат “Источно Сарајево – град без насиља”
Извор: Филтер
Женски интерактивни рурални центар Источно Сарајево представио је данас пројекат „Источно Сарајево – град без насиља“.
Пројекат се проводи у оквиру Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану 2 (РеЛОаД2), који финансира Европска унија, а имплементира Развојни програм Уједињених нација (УНДП) уз подршку Града Источно Сарајево.
На подручју Полицијске управе Источно Сарајево у првој половини 2022. године регистровано је 36 случајева насиља у породици. Полиција је поднијела 36 извјештаја о почињеном кривичном дјелу против 36 пунољетних мушкараца, од којих су осам повратници у вршењу насиља у породици. Најчешће жртве насиља су супруге и ванбрачне партнерке, као и мајке и сестре, а евидентирани су и случајеви насиља синова над очевима и обрнуто, као и брата над сестром и сина над мајком.
“Kроз вишегодишњи рад, запажање и интервјуе Женски интерактивни рурални центар Источно Сарајево дошао је до сазнања да су жртве породичног насиља у неповољном положају због бројних интерних и спољних фактора. Један од разлога непријављивања и нетражења подршке је перцепција о недовољном квалитету рехабилитације и реинтеграције. Вишеструко рањиве, маргинализовање и дискриминисане групе, према којима је потребно примјенити мјере афирмативне акције, немају ни осигуран приступ како пријавити насиље и затражити помоћ”, навела је Милена Регоје, извршна директорица ЖИР-а.
Основни циљ пројекта „Источно Сарајево-град без насиља“ јесте подизање свијести младих људи о свим облицима насиља кроз друштвено ангажовање, волонтирање и пружање подршке жртвама породичног насиља кроз иновативну СОС апликацију с циљем брже, ефектније и ефикасније правне, психолошке и социјалне подршке.
Циљну групу чини 60 студената психологије, социологије и педагогије са подручја Источног Сарајева којима ће бити пружена могућност да промовишу свој професионални рад и учествују у активном друштвеном ангажовању за унапређење живота у својим локалним заједницама, да управљају СОС апликацијом и пружају подршку жртвама породичног насиља. На тај начин би се постигла бржа, ефектнија и ефикаснија правна, психолошка и социјална подршка жртвама породичног насиља када се жртва нађе у стању потребе. Такође, промовисала би се важност укључивања младих људи у друштвено-друштвено ангажвање у Источном Сарајеву.
Пројекат ће се имплементирати девет мјесеци на подручју града Источно Сарајево. Планирано је одржавање радионица о значају волонтерског активизма, пружање услуга жртвама породичног насиља, социјалном раду и педагошком приступу у пракси. Током трајања пројекта 60 обучених младих волонтера ће кроз локалне акције информисати жене у Источном Сарајеву о употреби СОС апликације и обучити их за њену употребу.