Штака: Тачан и правовремен налаз је добар пут у превенцији и дијагностиковању обољења
Извор: Филтер
Мила Штака, инжењер лабораторијске дијагностике и главни лаборант у Служби медицинске биохемије и хематологије Болнице “Србија”, истиче да ради у савременој лабораторији која прати смјернице добре лабораторијске праксе.
Додаје да се велики број лабораторијских претрага ради сложеном и софистицираном медицинском опремом, аутоматски интегрисаним системом.
Она каже да се њен посао састоји у организацији Службе 24 часа дневно и руковођењем кадром средње и ниже стручне спреме, набавком реагенаса и средстава за рад, вођењем медицинске документације, хигијене радног простора, едукације млађих колега, рада на стручним пословима, рада на анализама више сложености.
„Увијек сам на располагању пацијентима, колегама, како из наше болнице тако и из других здравствених установа за упуства припреме пацијената за лабораторијске претраге, узорковању и свим оним факторима који могу да утичу на квалитет лабораторијског налаза. Само тачан, правовремен налаз је добар пут у превенцији и дијагностиковању обољења“, нагласила је Штака.
Према њеним ријечима, посао у лабораторији тимски је рад, од комуникације са пацијентом, кориштење болничких и лабораторијских информационих система, адекватно узимање биолошког материјала, обрада узорака, рад са савременом медицинском опремом и употреба одређених мануелних техника.
„Поносна сам што сво особље у нашем тиму даје свој максимум да би функционисали што је боље могуће, а све с циљем задовољства пацијената квалитетом наших услуга. Наш посао захтјева континуирану едукацију и обуку, јер технологија сваким даном напредује и палете анализа се шире“, навела је Штака.
Она је рекла да посебно издваја велико залагање особља Службе и установе на узимању биолошког материјала у лабораторији и транспорт узорака за лабораторију УKЦ-а Републике Српске. Овим преданим и одговорним радом омогућено је становницима Сарајевско-романијске регије доступност терцијарног нивоа лабораторијских услуга, без одласка у друге медицинске установе.
„Након 32 године рада у здравству и даље учим. Трудим се бити што боља у свом послу, обављати своје радне задатке савјесно и одговорно у складу са правилима струке и болнице. Осјећам се срећном и испуњеном када знам да сам помогла некоме“, закључује Штака.