Fri. Nov 29, 2024
ћирилица /латиница

Kако коронавирус “отима” наше ћелије: Графички приказ свих промјена које се догађају у људском организму

Извор: Недељник/Њујорк тајмс

Чини се да број вијести о коронавирусу достиже врхунац, али мало је текстова који “пластично” приказују шта се догађа у људском организму када у њега уђе COVID-19 , попут текста Њујорк тајмса гдје су све промјене у тијелу илустроване.

(Испод сваког пасуса налази се илустрација објашњене промјене)

SARS-CoV-2 Kоронавирус

Вирус је који изазива COVID-19 и тренутно се шири свијетом. Познато је да најмање шест других врста коронавируса инфицира људе, од којих неке изазивају обичну прехладу, а двије узрокују епидемије: САРС и МЕРС.

Прекривени шиљцима

Kоронавирус је назван по крунастим шиљцима који штрче с његове површине. Вирус је умотан у мјехурић молекула липида који се распада након контакта са сапуном.

Улазак у рањиву ћелију

Вирус улази у организам кроз нос, уста или очи, а затим се везује за ћелије у дисајним путевима које производе протеин ACE2. Вјерује се да вирус потиче од слијепих мишева, гдје је можда везан за сличан протеин.

Ослобађање вирусне РНK (РНА)

Вирус инфицира ћелију спајајући своју “масну” мембрану са мембраном ћелије. Једном када уђе унутра, коронавирус ослобађа исјечак генетског материјала који се зове РНА.

Отмица ћелије

Геном вируса дугачак је мање од 30.000 генетских “слова“. (Наш геном је дугачак преко 3 милијарде.) Заражена ћелија чита РНK и почиње да ствара протеине који ће задржати имунолошки систем и помоћи у састављању нових копија вируса. Антибиотици убијају бактерије и не дјелују против вируса, али истраживачи тестирају антивирусне лијекове који могу пореметити вирусне протеине и зауставити инфекцију.

Прављење вирусних протеина

Kако инфекција напредује, машина ћелије почиње да лучи нове шиљке и друге протеине који ће чинити више примјерака коронавируса.

Састављање нових примјерака

Нове “копије” вируса састављају се и разносе до спољних ивица ћелије.

Ширење заразе

Свака заражена ћелија може ослободити милионе “копија” вируса прије него што се ћелија коначно распадне и умре. Вируси могу заразити ћелије у близини или завршити у капљицама које излазе из плућа.

Одговор имуног система

Већина инфекција COVID-19 узрокује температуру док се имуни систем бори да очисти вирус. У тешким случајевима, имунолошки систем може претјерано реаговати и почети да напада ћелије плућа. Плућа се зачепљују течношћу и одумирућим ћелијама, што отежава дисање. Мали проценат инфекција може довести до синдрома акутног респираторног поремећаја или до смрти.

Напуштање тијела

Kашљање и кијање могу избацити капљице оптерећене вирусом на оближње људе и површине, гдје вирус може остати заразан неколико сати до неколико дана. Заражени људи могу избјећи ширење вируса носећи маску, али здрави људи не морају да носе маску, осим ако не збрињавају болесну особу.

Могућа вакцина

Будућа вакцина може помоћи тијелу да произведе антитијела која циљају вирус SARS-CoV-2 и спријечити га да инфицира људске ћелије. Вакцина против грипа дјелује на сличан начин, али антитијела која настају вакцином против грипа не штите од коронавируса. Најбољи начин да се избјегне зараза коронавирусом и другим вирусима је да оперете руке сапуном, избјегавате додиривање лица, држите се подаље од болесних људи и редовно чистите често коришћене површине.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com