C kategorija karta za Evropu
Izvor: Glas Srpske
O masovnosti odlazaka profesionalnih vozača iz zemlje svjedoči i podatak prema kojem auto-škole u Srpskoj tokom protekle tri godine nisu mogle prebrojati kandidate zainteresovane za obuku vožnje teretnih vozila, jer ih odmah po sticanju C kategorije čeka posao u inostranstvu.
Tokom pandemije mnogi su ostali bez posla, a izlaz iz te situacije vidjeli su u odlasku u neku od evropskih zemlja. U auto-školama kažu da su im telefoni svakodnevno zvonili, dok su vozači sa nestrpljenjem čekali da završe obuku za vožnju kamiona, te da krenu na put preko granice.
U auto-školi “Stil” iz Prijedora kažu da je polaganje za C kategoriju postao trend u posljednjih nekoliko godina, te da je situacija sa virusom korona bila sve procese usporila, što se sada vratilo u normalu.
“Uglavnom dolaze mladi momci, kada napune 21. godinu, jer je to uslov da bi polagali C kategoriju”, kazali su u ovoj auto- školi.
U banjalučkoj auto-školi “15. januar” ističu da kandidati često dolaze na prekvalifikacije.
“Pojačano je interesovanje za C kategoriju, a nažalost motiv je odlazak tih vozača u inostranstvo, pretežno u zemlje EU”, kazali su u ovoj auto-školi, dodajući da su se naši vozači pokazali kao veoma dobri.
Vlasnik auto-škole “Volan” iz Banjaluke Milenko Stanetić kaže za “Glas Srpske” da je protekle tri godine vladalo ogromno interesovanje za C, CE i D profesionalne kategorije.
“Trenutno i nema takvih kandidata, samo sporadični slučajevi”, rekao je Stanetić. Objasnio je da su skoro svi nakon obuke odlazili u inostranstvo gdje ih je čekao posao, a prosjek godina kretao se između 40 godina i 60 godina.
“Ponude su dobijali ozbiljniji ljudi koji nemaju neko vozačko iskustvo, jer takve na zapadu vrlo rado primaju. Kod njih je bitno koliko imaš godina, a iskustvo nije toliko važno”, rekao je Stanetić, dodajući da obuka za kamion, za nekog ko već ima B kategoriju, košta oko 1.000 maraka.
U derventskoj auto-školi “Dumonjić” kažu da su kandidati za polaganje C kategorije, prije početka pandemije svakodnevno dolazili.
“Međutim, sada je to u procesu stagnacije jer su vjerovatno svi koji su htjeli već i otišli vani. Prije korone to je bilo daleko aktuelnije, čak je tada bilo više onih koji su polagali za taj teretni program, a ne za samu B kategoriju”, kazali su u tamošnjoj auto-školi. Dodali su da još posluju po starim cijenama, te da ne znaju do kada će moći tako.
“Cijene po kojima je do sada rađena obuka su neodržive zbog enormnog rasta cijene goriva. One će morati gore, kako bismo mogli podmiriti sve obaveze”, kazali su u auto-školi “Dumonjić”.
Predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS, Nikola Grbić rekao je “Glasu Srpske” da je i dalje ogromna potražnja za profesionalnim vozačima u Velikoj Britaniji gdje su plate 4.500 funti, ali i u drugim zapadnim državama, dovela do još većeg nedostatka ovog kadra Srpskoj.
“I američko tržište traži ogroman broj vozača, gdje daju dnevnice i po 360 dolara, a kada kažemo da kod nas vozač ne može za mjesec zaraditi više od 1.500 maraka, sve jasno”, rekao je Grbić, dodajući da je u protekle tri godine iz RS, ali i FBiH, otišlo više od 5.500 profesionalnih vozača. Sada, kako kaže, ne postoji kompanija u BiH kojoj ne fali bar nekoliko vozača.
“Ako se ovakav trend nastavi u BiH za veoma kratko vrijeme neće imati ko da vozi kamione, autobuse niti da dovozi robu i hranu”, zaključio je Grbić.
Žene
U auto-školama kažu da nije rijetka pojava da i nježniji pol dolazi na polaganje za C kategoriju.
“Tu i tamo bude koja kandidatkinja, a bilo je slučajeva i kada naše državljanke koje žive u inostranstvu, dođu ovdje da polažu, jer ih tamo već čeka posao u gradskom prevozu”, kazali su u auto-školi “Volan”.