Да ли надзвучни путнички авиони имају будућност?
Аутор: ФИЛТЕР
На данашњи дан, 21. јануара 1976. године, почео је са комерцијалним летовима надзвучни путнички авион Конкорд (франц. Concorde).
Поред француског Конкорда, Руси су развили Тупољев Ту-144 и то су за сад, једина два надзвучна путничка авиона која су била у употреби.
Конкорд је летио брзином од 2170 километара на час на висини од 18 км. Поређења ради, Боинг 747 лети брзином од 900 километара на час на висини од 10 км.
Његов највећи проблем била је прије свега финансијска исплативост. Карте су биле и до 20 пута скупље од просјечне цијене у путничком саобраћају, а био је исплатив само уз максималну попуњеност.
Двије ствари су лоше утицале на интересовање за лет Конкордом. Прва је била несрећа из 2000. године у којој је погинуло свих 100 путника и чланова посаде. Друга је напад од 11.09.2001. на куле близнакиње у Њујорку.
Тупољев Ту-144 је мање од годину дана био у употреби у путничком саобраћају (01.11.1977.-01.06.1978.). Направио је укупно 102 лета од којих 55 у путничком саобраћају.
Један од највећих разлога због којег тешко да ћемо ускоро видјети комерцијални надзвучни авион је понуда и потражња. Kако се може јасно видјети задњих година, тренд путовања авионом нагло се окреће од некадашњег “луксуза” према данашњим што јефтинијим авиопревозницима. Цијене су ниже него икад, а постоји и разлог за то – максимална оптимизација. Такозване “буџет” авиокомпаније пазе и на најситније детаље – удобност је добро компромитована (неки ће рећи и безбједност, али посљедњих година нема превише авионских несрећа).
Међутим, преко океана не мисле тако. Млада америчка компанија “Бум суперсоник” (енгл. Boom Supersonic ) уортачила се са пројектанском компанијом француског аеронаутичког џина “Дасо” у подухвату да направи нови авион који ће драстично скратити путовања. Циљ компаније је да “свијет учини драстично приступачнијим – смањујући трошкове, вријеме и гњаважу током путовања”.
Могући млазњак који би “Бум” производио, назван “Увертира” (енгл. Overture), требало би да већ 2023. године полети брзином од 2,2 маха – 2,2 пута брже од звука. Имаће делта крило попут “Kонкорда”, труп од угљеничних влакана и турбо-млазне моторе с троструким турбинама.