У Кравици почело снимање документарног филма “Свједок”
Извор: РТРС
У Кравици код Братунца почело је снимање документарног историјско-биографског филма “Свједок” режисера Дениса Бојића, у продукцији Радио-телевизије Републике Српске и Републичког центра за истраживање рата и ратних злочина и тражење несталих лица. Кравице су прва од пет локација на којој ће бити снимани кадрови за филм који говори о масовним српским страдањима и подсјећа на рад доктора Зорана Станковића.
– Хвала становницима Подриња за велики одзив данашњем снимању јер је поворку сјећања чинило око 1.000 мушкараца, жена и дјеце – нагласио је Бојић.
Он је истакао да се, осим снимања сцена за филм, на овај начин одаје почаст свим невиним српским жртвама са овог подручја и цијеле Републике Српске.
Осим Кравице, снимаће се на још четири локације гдје су почињени масовни злочини над Србима, и то 6. фебруара у Мркоњић Граду, а затим у Броду, Шековићима и Зворнику.
– Осим документима, свједочењима и архивском грађом и масовношћу поворки сјећања, показаћемо шта се све дешавало, колико је људи и на какав начин страдало, али и да смо и даље живи и да остајемо на овом простору – поручио је Бојић.
Радојка Филиповић, учесник поворке, каже да овакве ствари остају генерацијама које долазе.
– То ће бити најбољи начин како ћемо учити генерације које долазе – нагласила је Филиповићева.
Бојић је рекао да је снимање филма уједно и мисија свих учесника у пројекту да се 30 година након догађаја на овакав начин забиљежи свједочанство о српским страдањима у посљедњем рату.
Филм говори о доктору Зорану Станковићу са Војномедицинске академије у Београду, који је током ратова деведесетих година прошлог вијека обавио око 7.500 обдукција и идентификација настрадалих српских цивила и војника од Хрватске, преко БиХ до Косова и Метохије.
– Доктор Станковић је задужио српски народ и ово је помен и захвалност његовом дјелу и имену, као и свим невиним жртвама. Ово је свједочанство које остављамо нашој дјеци да знају шта се догађало и да не уче туђу лажну историју о дешавањима на овим просторима у посљедњем рату – нагласио је Бојић.
Славиша Ерић помагао је 1993. године доктору Станковићу у Кравици који је радио обдукције над убијеним Србима.
– Помагао сам, ту је био и начелник, читав дан је радио, није проговарао, био је обучен у униформу, не знам да ли је и доручковао. То је била величина људска, поносан сам на тог човјека – присјетио се Ерић.