ЗАВОД ЗА УЏБЕНИКЕ И НАСТАВНА СРЕДСТВА: Унаприједити квалитет образовања
Извор: СРНА
Завод за уџбенике и наставна средства Републике Српске активно ради на дигитализацији уџбеника да би унаприједио квалитет образовања, ангажован је на очувању српског језика и књижевности, а планира и реформу комерцијалне службе и излазак на тржиште региона, изјавио је Срни новоименовани вршилац дужности директора Бојан Ђенић.
Ђенић је напоменуо да је циљ Завода да за сљедећу школску годину припреме дигиталне садржаје за шест уџбеника за основну школу, будући да је у овој години направљен велики искорак и дигитализован уџбеник географије за шести разред.
То је, каже он, позитивно прихваћено од ученика и наставника, те цјелокупне образовне јавности, а његова жеља је, додао је, да се настави са овим активностима, те уложе додатан труд и средства да би постигли постављене циљеве.
Ђенић је најавио наставак сарадње са институцијама надлежним за област образовања, прије свега Министарством просвјете и културе и Републичким педагошким заводом, те да се ученицима у Републици Српској обезбиједе најбољи и најквалитетнији уџбеници и наставна средства.
Он је напоменуо да је у складу са Планом уџбеника за ову школску расписан конкурс за прибављање рукописа за шест уџбеника за основну школу, 30 уџбеника за гимназију, 98 уџбеника за средње стручне и техничке школе, те три уџбеника за специјалну наставу и инклузију.
Завод ће, како је навео Ђенић, осим уџбеника, наставити да објављује лектире за основну и средње школе, приручнике, универзитетске уџбенике, стручну литературу и друге публикације, значајне за образовну заједницу и културни живот Републике Српске.
“Посебан акценат ставићемо на издања за најмлађе да бисмо указали на важност читања и описмењавања од најранијег узраста“, истакао је Ђенић, те додао да ће бити настављено и са објављивањем најбољих наслова из белетристике.
Завод за уџбенике, појаснио је он, на тај начин даје велики допринос развоју, очувању и промоцији домаће књижевности и велика је подршка ауторима који стварају на српском језику.
Ђенић је подсјетио да су расписани конкурси за најбољи необјављени роман и награду “Златна сова”, те за најбољу књигу за дјецу и награду “Совица”.
Он је позвао све наставнике основних и средњих школа, професоре универзитета, научне и стручне раднике и књижевнике да пишу и стварају, те своја дјела доставе на конкурсе које расписује Завод.
“На тај начин заједно ћемо дати допринос очувању српског језика, књижевности и културе, те допринијети квалитету образовања у Републици Српској”, објаснио је Ђенић.
У економском смислу, Ђенић је указао на потребу реформе комерцијалне службе и излазак на тржиште земаља региона, за шта већ постоје извјесна интересовања, прије свега, на тржиште Србије.
Завод тренутно послује са пет пословних центара и 20 малопродајних објеката, а Ђенић сматра да је то прилично разграната мрежа за тржиште Републике Српске, јер се књижаре Завода налазе од Новог Града до Требиња.
“Тренутно смо у процесу утврђивања оправданости постојања појединих малопродајних објеката, истраживања тржишта и прикупљања информација о потреби отварања нових књижара у одређеним општинама и градовима Републике Српске”, објаснио је Ђенић.
Јасне показатеље о томе, додао је он, имаће почетком наредне године када ће изаћи и са конкретним приједлозима.
Према његовим ријечима, намјера је да се приближе грађанима у локалним заједницама гдје за то постоји интерес и оправданост.
Други важан задатак који је, како каже, дао себи, јесте брендирање малопродајних објеката, постављање стандарда и обука запослених радника, јер сматра да се могу направити значајни искораци.
“У наредном периоду већи акценат ставићемо и на интернет продавницу, то јесте могућност директне куповине преко званичне интернет презентације Завода”, рекао је Ђенић.