“Torlak” šalje BiH serum protiv zmijskog otrova
Izvor: Nezavisne novine
BiH će dobiti određene količine seruma protiv zmijskog otrova od Instituta za virusologiju, vakcine i serume “Torlak” iz Beograda, potvrđeno je “Nezavisnim novinama” iz Ministarstva civilnih poslova BiH.
Naime, kako ističu iz MCP BiH, juče ujutru održan je online sastanak, na kojem su bili prisutni predstavnici Instituta “Torlak”, Ministarstva civilnih poslova BiH, Zavoda za javno zdravstvo FBiH, Instituta za javno zdravstvo RS i Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo RS, rekao je za “Nezavisne novine” da je na sastanku sa predstavnicima Instituta “Torlak” dogovoreno da serum protiv zmijskog otrova bude poslat u BiH.
“Sastanak sa predstavnicima Instituta ‘Torlak’ je održan. Ovaj Institut, nažalost, nije planirao proizvodnju seruma za Republiku Srpsku i čitavu BiH ove godine, ali će nam izaći u susret i poslati određene količine seruma”, rekao je Zeljković.
Dodao je da će i Institut za javno zdravstvo RS krenuti u direktnu nabavku dodatnih količina seruma.
“Cilj nam je da u što skorijem periodu obezbijedimo minimalne količine seruma za funkcionisanje, a u narednom periodu i planiranu količinu antiviperinog seruma za ovu godinu”, kazao je Zeljković.
Gordana Savin, pomoćnica direktora za medicinska pitanja Doma zdravlja Bijeljina, kazala je za “Nezavisne novine” da je nabavka seruma veoma dobra vijest za sve zdravstvene ustanove, jer jedan duži period vlada nestašica ovog seruma.
“Nabavka seruma je vrlo značajna, jer je pred nama ljeto”, kazala je Savinova i dodala da kod njih još nije zabilježen nijedan pacijent koji se javio zbog ugriza.
Serum koji život znači svi domovi zdravlja širom Republike Srpke moraju da imaju u zalihama.
Da je značajna svaka količina seruma koja stigne u domove zdravlja širom Srpske, kaže i Bojana Paleksić Dokić, specijalista porodične medicine Doma zdravlja Bijeljina.
“Srećom, Semberija nije područje koje ima zmije otrovnice, ali naravno da je veoma bitno da svaka zdravstvena ustanova ima antiviperini serum”, kazala je Paleksić Dokićeva.
Podsjetimo, Goran Šukalo, docent na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci, kazao je ranije za “Nezavisne novine” da su u Bosni i Hercegovini prisutne tri vrste otrovnica – poskok, šarka i planinski šargan.
“Za čovjeka jedino može biti fatalan ugriz poskoka, ali često u nekih 30 do 40 slučajeva poskok napravi suvi ugriz, odnosno ne ubrizga otrov, jer ekonomiše njime pošto mu je potreban za ubijanje plijena”, rekao je Šukalo.
Ističe da, ukoliko dođe do ugriza, onda je tu jedini način da se ubrizga serum kao mogući lijek, ali i sa samim serumom treba oprezno postupiti.
“Nakon ugriza poskoka, u prosjeku ljudi imaju dva do tri sata da prime serum, a ovo vrijeme je kraće kod osjetljivijih, kao što su djeca, starije osobe i oni koji su alergični”, pojasnio je Šukalo i dodao da je ugriz zadnji mehanizam odbrane.