Univerzitetska bolnica Foča dobila savremenu angio-salu
Izvor: Srna
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić danas je u Univerzitetskoj bolnici Foča zvanično otvorio angio-salu – savremeni centar za dijagnostiku i liječenje srčanih i oboljenja krvnih sudova u kojem će se primjenjivati sva raspoloživa dostignuća u oblasti interventne kardiologije, u koji je Vlada uložila više od dva miliona KM.
Zahvaljujući angio-sali pacijenti iz Foče koji su imali srčani udar neće se više zbog ugradnje stenta transportovati u Univerzitetski klinički centar u Banjaluku.
Šeranić je naveo da ova angio-sala predstavlja dio mreže za liječenje kardioloških oboljenja u Banjaluci, Bijeljini i Foči, planiranih u ovom četvorogodišnjem mandatu.
“Ostaje nam dio posla, koji računamo da ćemo završiti do kraja godine, a tiče se kardiohirurgije u Banjaluci”, rekao je Šeranić.
On je dodao da je uz dva miliona KM u angio-salu, otprilike isti toliki iznos uložen i u rekonstruisani objekat neurologije.
“Opremanje i modernizaciju Univerzitetske bolnice u Foči nastavljamo dalje. Ono što smo zacrtali na početku, uz angio-sale dalje radimo urgentni blok, jednodnevnu i dvodnevnu hirurgiju, to je nešto što treba da imaju bolnice u Srpskoj”, istakao je Šeranić.
Načelnik Odjeljenja za kardiologiju Milica Kunarac rekla je da se do sada nedostatak angio-sale rješavao primjenom fibrinolitičke terapije, nakon čega bi pacijent, unutar 12 časova od doživljenog srčanog udara, bio transportovan u Banjaluku.
“Zahvaljujući izuzetnoj saradnji sa kolegama sa interventne kardiologije u Banjaluci, uspjeli smo da spasemo veliki broj života, smanjimo morbiditet, mortalilet, trajnu invalidnost. Nekada su se infarkti miokarda liječili 21 dan, a danas ih puštate nakon tri dana sa ugrađenim stentom da se vrate porodicama i normalnom životu”, rekla je Kunarac.
Ona je istakla da će otvaranje angiosale omogućiti imponzantnu dinamiku razvoja intervente kardiologije u ovoj zdravstvenoj ustanovi. “Imamo još četvoro mladih kolega koji su željni učenja i dokazivanja”, navela je Kunarac.
Ona je dodala da u Evropi godišnje umre 1.800.000 ljudi od nekog oblika koronarne bolesti, što je 20 odsto od svih uzroka smrtnosti, te da je ogroman značaj ovakvog napretka u dijagnostici i tretmanu koronarne bolesti.
Direktor Univerzitetske bolnice Foča Radmil Marić rekao je da je ovo jedan od najznačajnijih trenutaka u istoriji ustanove.
On je naveo da Ministarstvo radi onaj posao koji je i obećalo – da će svakom stanovniku Srpske omogućiti sve vrste medicinske zaštite.
“Moram zahvaliti i onima koji su prije dvadesetak godina počeli da rade jednu vrstu angiološke dijagniostike, a to su pejsmejkeri. Mislim da je ova bolnica, zahvaljujući tome, uz dobru vaskularnu hirurgiju, radiologiju, kardiologiju i sve ostale segmente zaslužila ovakav objekat. Vrlo brzo ćemo krenuti, nema potrebe da čekamo, Univerzitetski klinički centar nam stoji na raspolaganju sa kadrovima”, rekao je Marić.
U Univerzitetskoj bolnici Foča uskoro se očekuje useljenje i u rekonstruisani paviljon B1 u kojem će na uslizi pacijentima biti moderno opremljana odjeljenja za neurologiju, otorinolarigologiju i oftalmologiju.