Namještaj za barbike koji se pravi u Palama
Autor: FILTER/ D.L.
Predstavljamo vam Ljiljanu i njenu priču o namještaju za barbike. Prije dvije godine njena želja iz djetinjstva počela je da se ostvaruje.
Ljiljana Vreća (36) je rođena u Sarajevu, gdje je i provela dio života. Školovanje je nastavila u Palama, gdje je nakon gimnazije diplomirala na Ekonomskom fakultetu, smjer marketing. Trenutno je zaposlena u jednoj privatnoj firmi koja se bavi veleprodajom papirne galanterije. Udata je i majka je djevojčice Marije.
Ljiljana je prije dvije godine odlučila da pokrene mini biznis i realizuje svoje dječje snove.
Ljubav prema barbikama koju je Ljiljana imala kada je i sama bila dijete, vratila se kada je njena kćerka poželjela da ima dom za svoje barbike. Kćerka Marija je, ujedno, i bila inspiracija za pokretanje mini biznisa.
“Još kao djevojčica pokazivala sam veliku ljubav prema barbikama i lutkama. S obzirom da je to ratni period, igru smo improvizovali, kreveti su bili knjige ili kartonske kutije. Nakon 25 godina moja djevojčica je poželjela namještaj za svoje barbike. Kada ga nisam nigdje pronašla u trgovinama, sjela sam i napravila svoj prvi dvosjed. Zatim sam napravila njenoj drugarici, pa još jednoj i tako je sve krenulo”, priča Ljiljana.
Za izradu namještaja u minijaturnim proporcijama koristi razne materijale koji obiluju svojim kvalitetom, kao što su drvo, kapafix, spužva, pamučni i plišani materijali, a u svojoj kolekciji posjeduje razne predmete.
“U ponudi imam dnevnu sobu (trosjed, dvosjed, fotelju, tabure, stolić), spavaću sobu (bračni krevet, ormar, sto za šminkanje), dječiju sobu (mali krevet, mali ormar, krevet na sprat, stolica na ljuljanje) i trpezariju (sto sa stolicama).”
Sam proces izrade namještaja iziskuje mnogo vremena. Za izradu jedne fotelje potrebno je do dva sata. Čitav proces se radi po nacrtima i mjerama, kao i po željama kupaca.
“Svaki komad namještaja se izrađuje posebno. Recimo, jedna fotelja je sastavljena od 6 dijelova (dno, poleđina, dijelovi od spužve i naslonjači). Svaki dio se posebno oblaže platnom, pa se lijepi jedan po jedan. Za farbanje koristim akrilne boje i eko lak na bazi vode. Drveni namještaj siječem kod stolara i ukrašavam ga dekupaž tehnikom”, kaže naša kreativna sugrađanka.
Izrada namještaja za barbike, postala je zanimacija mnogih u posljednje dvije godine. Bez obzira na konkurenciju koja se pojavila na tržištu, Ljiljana je istakla da je zadovoljna zainteresovanošću za njen ručni rad, kao i reakcijama roditelja i njihove djece.
“Kada sam prije 2 godine počela da se bavim ovim poslom, bila sam jedina na tržištu. Ovo je definitivno nešto što bi se trebalo “gajiti” u budućnosti. Bilo bi lijepo imati prodavnicu ovih minijatura . S obzirom na vrijeme koje mogu odvojiti za izradu namještaja i više sam nego zadovoljna, čak ne mogu ni da postignem sve što se traži. Do sada sam imala samo riječi hvale i veoma pozitivne reakcije, kako roditelja, tako i djece.”
Interesovanje za minijaturni namještaj postoji u brojnim gradovima Bosne i Hercegovine ali i u regionu. Naime, Ljiljana je iskazala zadovoljstvo zbog narudžbi koje joj svakodnevno stižu i iz Srbije.
“Namještaj sam do sada poslala u mnoge gradove BiH, čak i u Srbiju. Razmišljala sam o prodaji u inostranstvu, jer imaju platforme gdje možete da prodajete ručne radove po cijelom svijetu.”
Ručni rad koji nastaje u Palama, u jednoj porodičnoj atmosferi, za sada se plasira na tržištu Bosne i Hercegovine i Srbije.
Platforma koja bi omogućila prodaju namještaja u inostranstvu i minijaturna prodavnica, želje su naše sugrađanke koje bi voljela realizovati u bliskoj budućnosti.