Посланици разматрали приједлог измјена и допуна Закона о порезу на доходак
Извор: Срна
Помоћник министра финансија Републике Српске Слободанка Поповић рекла је да се Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о порезу на доходак усваја ради подизања прага за улазак у режим малог предузетника са 50.000 КМ на 100.000 КМ, истичући да се овим актом подстиче развој самосталног предузетништва.
“То се чини изједначавњем малог предузетника са прагом за обавезни улазак у систем индиректног опорезивања, као и прагом за паушал у Федерацији БиХ”, рекла је Поповићева образлажући у Народној скупштини овај приједлог закона.
Она је додала да је на основу анализе политике опорезивања самосталне дјелатности закључено да постоје оправдани разлози да се прошири број самосталних занимања која по природи и јесу посебне професионалне или интелектуалне услуге, те да се опорезују према стварно оствареном дохотку, то јест према економској снази.
Опорезивањем према економској снази, који је прописан Уставом Републике, каже Поповићева, опорезовани су сви редовни предузетници и правна лица који обављају исте дјелатности /10 одсто на основицу која представља разлику прихода и расхода/.
“У предложеном закону, паралелно са удовољавањем захтјева за подизање прага за малог предузетника са 50.000 КМ на 100.000 КМ, подигнут је и доњи износ пореза који је мали предузетник дужан да плати, са 600 КМ на 1.200 КМ, уз изузетак за најмање предузетнике чији годишњи приход не прелази 50.000 КМ, задржан је постојећи принцип најнижег износа пореза од 600 КМ”, рекла је она.
Уколико је пореском обвезнику у 2024. години опозван статус малог предузетника искључиво из разлога што је остварио приход преко 50.000 КМ, каже Поповићева, он може одмах у 2025. тражити статус малог предузетника.
Она је рекла да су обављене консултације са људима из републичке Занатско-предузетничке коморе са којима је усаглашен предложени закон.
Посланик СНСД-а Срђан Мазалица је у посланичкој расправи рекао да ће ова странка подржати овај закон, али и амандмански дјеловати на његово унапређење.
Он је рекао да је Занатско-предузетничка комора Српске иницирала измјену у виду предложеног амандмана, сматрајући да дефицитарне дјелатности везане за информационе технологије треба да и даље буду у систему малог предузетника.
“Ради се о дјелатностима високе профитабилности са малим трошковима, суштински о интелектуалним услугама, гдје је потребно и даље омогућити систем малог предузетника због младих и почетника у овој области. Такође, битно је и пратити развој и приходе те краткорочно поново преиспитати да ли је овај систем и даље адекватан за те предузетнике”, рекао је Мазалица.
Све то је, каже, усмјерено подстицању ове дјелатности.
“Надамо се да ће ова струка брзо превазићи мали обим пословања долазећи до значајног и озбиљног пословања што би био најбољи показатељ кредибилности и квалитета њихове услуге”, навео је Мазалица.
И други посланици странака у власти су оцијенили да овај акт развија пословање самосталних предузетника у Српској, али да на том плану треба спречавати евентуалне злоупотребе.
С друге стране, посланици опозиције су нагласили да треба обезбиједити апсолутну једнакост пословања малих предузетника, који су бројни у Српској, те им додатно смањивати разне намете да би лакше функционисали и развијали се.
Народна скупштина је размотрила ову тачку дневног реда.