Klinički psiholog, dr Panović: Razgovor roditelja i djece rješava probleme, a ne ljutnja, bijes, inat, svađa
Izvor: Srna
Jedino razgovor roditelja i djece rješava probleme, a ne ljutnja, bijes, inat, svađa, istakao je večeras u Istočnom Sarajevu klinički psiholog Vlajko Panović.
“Unazad 15-ak godina pokazalo se da neki roditelji nemaju dobar kontakt sa svojom decom, ne zato što su glupi li nisu sposobni, već zato što imamo nove realnosti koje su se umešale između roditelja i dece”, rekao je Panović novinarima prije predavanja o temi “Najčešće greške u vaspitanju: ljekovitost razgovora u porodici”.
Panović je rekao da se društvo utopilo u preveliku slobodu, ili naopako shvaćenu slobodu, gdje se forsira sebičnost i gdje postoji rivalstvo među roditeljima, umjesto da sarađuju, uzimajući u obzir činjenicu da djecu danas vaspitavaju neki drugi ljudi i mediji, prije svega, kao i likovi iz literature i crtanih filmova.
“Imamo poremećenu dinamiku, odnosno nedovoljnu organizovanost dece koja ne spavaju kako treba, obroci im se ne znaju. Oni žive bez pravila, što znači da smo mi svojoj deci obezbedili život u kojem oni ne moraju mnogo toga, između ostalog, da poštuju ni pravila, ni zakonitosti, ni autoritete, pre svega roditelje i druge, koji bi trebalo da im pomognu da razumeju svet u koji su, ne svojom voljom, ušli”, istakao je Panović.
On je naveo da je to svijet medija, koji nudi šarenu sliku, ubrzanih događaja, nerealnih slika i mogućnosti, gdje se forsira “imati”, a ne “biti”, tako da tu dolaze u sukob roditeljski stavovi, sa ponudom koja dolazi putem medija.
“Sve to što oni koriste, nije im na korist”, napomenuo je Panović i dodao da ne treba zabranjivati djeci, već da roditelji prvo moraju razumjeti sadržaj koji nude mediji, da bi na pravi način pomogli djeci, da ono što djeca konzumiraju, bude im na radost i korist, a ne na opsesivnu prisilu koja ih hipnotiše, tako da počinju da zanemaruju i dnevne, i školske obaveze.
Prema njegovim riječima, roditelji prave greške i kada djecu prisiljavaju da jedu i piju, ili ih mole, prijete i ucjenjuju.
On navodi da je veoma bitna organizacija vremena, djeca moraju znati kada treba da legnu, da bi mogli da se odmore, obnove i sutradan startuju u život sa punim kapacitetima, da imaju radosti, svježine.
Doktor Vlajko Panović rođen je u Selencu kod Ljubovije. Srednju medicinsku školu završio je u Šapcu, a diplomirao je na odsjeku Psihologija Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, dok je specijalizaciju za medicinsku psihologiju završio na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Najveći dio svog radnog vijeka proveo je u svojstvu kliničkog psihologa na Vojnomedicinskoj akademiji, na kojoj je brzo stekao renome uglednog stručnjaka.