Килограм чварака ове године кошта и до 33 КМ
Извор: Независне новине
Килограм чварака у Српској кошта и до 33 КМ, и док једни ту цијену правдају недостатком сировина од којих се праве, други кажу да не постоји оправдање за тако високу цијену, већ истичу да су људи “емотивно” везани за ову врсту хране, те ће их купити иако коштају као “суво злато”.
Како је казала Драгица Ђукић Татић, директор Месне индустрије “Мане” из Српца, цијена чварака је отприлике као и прошле године, тј. килограм кошта од 30 до 33 КМ.
“Наше свиње су доста меснате, тако да нема пуно сировине, односно чврстог масног ткива од кога би се могли направити чварци, па отуд и таква цијена. Ми кољемо свиње кад нам је најрентабилније, од 120 до 130 килограма, а чварке добијате кад је свиња велика, од 180 до 200 килограма, када има пуно бијеле сланине, од које се могу добити чварци”, рекла је Ђукић Татићева за “Независне“.
Како каже, постоји потражња за сировином за топљење чварака, а чварци се, истиче, траже можда и више него што их има.
“Отприлике је иста цијена као и лани, а исти је случај и код свјежег меса. Полутке су код нас 8,20 КМ, с тим да је ово домаће месо”, додала је она.
Лазо Шешић, власник “Месница код Лазе” из Бањалуке, за “Независне” каже да код њих килограм чварака кошта 25 КМ.
“Отприлике је иста цијена као и прошле године. Иначе, знам да је скупље у маркетима, те да цијене иду од 30 КМ па нагоре. Код нас је све домаћа роба, а с обзиром на то да чварака нема увијек у продаји, кад дођу у радњу, они се за дан-два распродају”, рекао је Шешић.
И из једног бањалучког маркета су потврдили да чварци коштају 30-31 КМ.
Истичу да је велика заинтересованост, те да их грађани купују.
Чварци се чак продају и путем Фејсбука, па се тако, како се може видјети на овој друштвеној мрежи, свјежи домаћи чварци продају за 25 КМ.
Снежана Шешлија, предсједник Удружења за заштиту потрошача Добој, за “Независне” каже да чварци коштају као суво злато.
“Ево, узмите у обзир која је цијена свињског меса или прасетине. Говорим о свјежем месу, а да би нешто од сланине постало чварак, сигурно не кошта толико много и, на крају крајева, сланина је дупло јефтинија од чварака. Ријеч је о сланини која нема тежу обраду, али без обзира на све, и оно што зовемо екстра квалитетом је 30 КМ, те не може никако бити иста цијена сланине и чварака”, казала је Шешлија.
Према њеним ријечима, оно што је уобичајено, на шта смо навикли и што наш ментални склоп прихвата као обичај, и без које намирнице не можемо замислити исхрану, то су, између осталог, чварци.
“Људи су ‘емотивно’ везани за ту врсту хране, и ријетко ко купује већу количину. И добра околност за трговце је што су то мала паковања, мислим да је 250 грама највеће. Људи буду заварани, тај пакетић кошта од седам до 10 КМ и ви га купујете не схватајући колика је његова вриједност по килограму. Не вјерујем да има било какво друго оправдања за тако високу цијену”, закључује Шешлија