Нови приход за Источно Сарајево: Умјесто у републички, дио прихода од пореза на добит иде у градски буџет
Извор: Филтер/Мира Костовић
Посланици Народне скупштине Републике Српске расправљали су од јуче до данас у 1.00 час о измјенама и допунама Закона о буџетском систему Републике Српске.
Од присутних 59, гласало је 58 посланика. За предложене измјене и допуне гласало је 46 посланика, а њих 12 је било против.
Иако се претходних дана највише говорило о расподјели средстава од ПДВ-а и повећању у корист неразвијених и изразито неразвијених општина, за Источно Сарајево била је значајна још једна допуна. И то она која се тиче додатних средстава за Град Источно Сарајево.
Наиме, због специфичности структуре финансирања Града Источно Сарајево, предложено је издвајање од прихода од пореза на добит који плате привредни субјекти на територији Града Источно Сарајево и то у омјеру 85:15 у корист буџета Републике Српске.
Ово је приход који ће се по први пут наћи у буџету Града Источно Сарајево јер је раније укупан износ пореза на добит коју плате предузећа на подручју Града припадао буџету Републике Српске.
Процјењује се да ће на овај начин буџет Града Источно Сарајево бити увећан за минимално 4 милиона марака годишње.
Приједлог градоначелника Љубише Ћосића који су подржали Скупштина града, Савез општина и градова РС, Влада и Народна скупштина
Подсјећамо, Скупштина града Источно Сарајево је у фебруару ове године усвојила иницијативу којом се тражи дио прихода од пореза на добит, како би Град имао додатни порески приход.
На сједници на којој се гласало о иницијативи да се дио прихода из републичког буџета усмјери у буџет Града Источно Сарајево, одборници СДС-а су били уздржани. Тада су истакли да, иако подржавају иницијативу, сматрају да се о њој раније требало консултовати и са начелницима општина из састава Града, како би се ускладио заједнички приједлог.
Раније је један од најзначајнијих властитих прихода Града Источно Сарајево била комунална такса. Наведени приход је градском буџету годишње доносио и до 1.500.000 КМ.
Међутим, усвајањем Закона о измјенама Закона о комуналним таксама, који је Народна скупштина Републике Српске усвојила у децембру 2021. године, Град је остао без тог прихода.
Влада је планирала општинама и градовима надомјестити средства планирана од овог прихода растом других пореских прихода, односно у највећој мјери растом прихода од пореза на доходак.
Ипак, то није тако у случају града Источно Сарајево. Смањење прихода по основу комуналне таксе, осталим јединицама локалне самоуправе може се надомјестити подизањем стопе неког од осталих пореских давања која су у надлежности конкретне јединице, али Град Источно Сарајево нема начин како да надомјести ове губитке.
Због специфичне организације, значаја и положаја потребна посебна пажња
Источно Сарајево је јединствен град у Републици Српској по својој организацији. Неријетко они који не живе у Источном Сарајеву не знају све специфичности које овај град прате од самог његовог настанка. Стога, неколико реченица о Источном Сарајеву – о административном уређењу, историји и значају даљег развоја.
Град Источно Сарајево је за три деценије постојања и са више од 65.000 становника један од ријетких у Републици Српској са позитивним миграционим салдом
Има шест општина које имају законодавну и извршну власт, своје буџете, власници су имовине од које убиру накнаде по основу промета непокретности, ренте, грађевинског уређења земљишта, приходе од пореза, таксе, накнаде, новчане казне (изузев казни утврђених актима града), приходи од незаконито стечене имовине и имовинске користи, доприноса за пензијско и инвалидско осигурање и остале приходе. Као и све остале општине или градови (који у свом саставу немају више општина) у Републици Српској.
На другој страни, Град Источно Сарајево је административни центар Сарајевско-романијске регије. Град који од пореских прихода има само приход по основу пореза од ПДВ-а и непорескe приходe од такси и комуналних накнада које дијели са општинама у омјеру 50:50.
У борби за слободу, Срби Сарајевско-романијске регије током Одбрамбено-отаџбинског рата у периоду 1992-1995. годинe дали су огромну жртву за Републику Српску оличену у 4.211 положених живота бораца и 2.967 погинулих цивила.
По завршетку Одбрамбено-отаџбинског рата, а након потписивања Општег оквирног споразума за мир у БиХ у Дејтону сарајевски Срби напуштају своја одбрањена вјековна огњишта у општинама које су потписивањем Дејтонског мировног споразума, припале Федерацији БиХ. У егзодусу сарајевских Срба учествовало је више од 120.000 Срба.
Оправданост иницијативе за дио пореза од добити
Скупштина града Источно Сарајево на Свечаној сједници одржаној 13. марта 2023. године поводом 30 година од оснивања Града Источно Сарајево усвојила је Резолуцију о даљим правцима развоја града.
Чланом 8. Резолуција је Град Источно Сарајево одредила као Град партнер од стратешког значаја због свог специфичног положаја, као и важног мјеста које заузима у историји Републике Српске.