Злочин у селу Јошаница: Цивили и дјеца нису преживјели Никољдан 1992
Извор: РТРС
У Горњој Јошаници код Фоче, молитвено сјећање на српско страдање у којем је најмлађа жртва покоља на Никољдан 1992. године, имала двије и по, а најстарија деведесет година. За овај ратни злочин који је починила тзв. Армија БиХ, тек у септембру прошле године подигнута је оптужница против тринаесторице наредбодаваца и починилаца.
Суђење у Суду БиХ почело је у фебруару ове године. Породице и родбина 56-оро свирепо убијених српских цивила очекују да злочинци буду кажњени.
У селу Хоџићи, код споменика у Горњој Јошаници потресно сјећање на масакриране српске цивиле. Међу њима је било 30 мушкараца, 23 жене, 3 дјеце, 11 брачних парова. Данка Тановић је имала двије и по године, Дражен и Драгана Вишњић седам и десет година. Славко Ђорђевић, медицинар фочанске болнице, свједок је ужаса у којем су масакрирани и његова сестра и зет.
– Направили су ужасан масакр. Разбијане су лобање, двије дјевојчице. Ево видите какцва је дјевојчица њој су разбили лобању и када сам руком да јој подигнем главу да сликамо остао ми је дио мозга на руци значи тежак злочин – наводи свједок српског страдања у Горњој Јошаници код Фоче Славко Ђорђевић.
Из многострадалне Јошанице упозорење на аномалије државе и њеног правосуђа, које је годинама чекало да подигне оптужницу против џелата и да их изведу пред суд. Одавде и питање, зашто само Србе процесуирају и осуђују, док за српске жртве нико није одговарао.
– Међутим ми не смијемо да одустајемо. Морамо да се боримо и молимо Бога да ове зликовце стигне правда и одатле баш упозорење и питање да ли Срби немају никакво право и никакву сатисфакцију – додаје Радан Остојић предсједник Борачке организације Републике Српске
Из Јошанице и порука да жртве никада неће бити заборављене и да је ово мјесто опомена да је најбитније очувати мир.
– Не желимо да више икад дође вријеме да би српски народ морао да се брани своја огњишта и да имамо посљедице које имамо у селу Јошаница – наводи Љубомир Достић предсједник Борачке организације Фоча.
Бројне делегације, породице и родбина на споменик су положиле вијенце и прислужиле свијеће од којих свака носи име и опомену да се више никад никоме не понови „крвави Никољдан“.