Wed. Nov 27, 2024
ћирилица /латиница

Дани рогатичког кромпира и романијског кајмака

Извор: Срна

Рогатички кромпир и романијски скоруп представљени су данас у Источном Сарајеву, гд‌је су произвођачи истакли да добар кромпир воли високе крајеве, као и да је великог значаја географска заштита поријекла производа од чега се може добро живјети.
На “Данима рогатичког кромпира и романијског скоруп кајмака” представило се више од 40 излагача, а манифестацију су увеличале и чланице Удружења произвођача гатачког кајмака са аутохтоним производима и домаћим јелима.

Прву награду за најљепше уређени штанд добила је двадесетдвогодишња Николина Оловић која каже се пољопривредом њена породица бави 25 година и да им је велико задовољство што имају примилу да промовишу рогатички кромпир који производе на Боркама на око шест хектара.

Оловићева каже да родитељима помаже у пољопривреди и сматра да се од производње кромпита може лијепо живјети.

Најкрупнији кромпир од два килограма и 350 грама произвео је Станко Вуковић, који са сином Немањом и породицом сије овај кромпир на четири хектара.

Милош Грачанин каже да су рогатички и невесињски кромпир по квалтету слични јер су то високи крајеви, те да буде свакако бољи од оног који се производи у равнијим пред‌јелима. Истиче и да институције Републике Српске помажу колико могу у подстицајима.

Из Удружења произвођача гатачког кајмака истичу да су свој производ заштитили ознаком поријекла и да кошта 40 КМ по килограму, а из каце 30 КМ. Користе, кажу, млијеко гатачког говечета, аутохтоне пасмине овог краја.

“Сам начин дозријевања га чини специфичним, па и надморска висина која је око 1.000 метара. Исхрана је искључиво органска, сијено и испаша”, напомињу из овог удружења, које се представило и разним врстама сирева.

Помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Горан Бурсаћ рекао је отварајући скуп да је ова значајна манифестација резултат вишегодишњег рада на заштити географског поријекла рогатичког кромпира и романијског скоруп кајмака.

“Циљ је да здраве производе из наших регија дамо на располагање грађанима, да своје производе наши пољопривредни произвођачи прво дају становницима који живе у тим регијама, а након тога да обезбиједимо излаз на већа тржишта”, рекао је Бурсаћ.

Он је додао да ће Влада и Министарство увијек стајати иза оваквих манифестација.

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић оцијенио је да је ова манифестација, која се одржава већ неколико година, показала да је повезивање произвођача на овај начин “пун погодак”.

Он је навео да се у Рогатици производи јединствен кромпир који се по квалитету издваја, не само у Републици Српској и БиХ, него у цијелом региону.

“Вријеме које је пред нама показаће да можемо домаће произвођаче из свих области учинити и конкурентним и приступачним локалном тржишту уз помоћ Министарства пољопривреде, Владе и локалних институција”, напоменуо је Ћосић.

Начелник Рогатице Нинослав Предић навео је да је производња кромпира најзначајнија привредна грана Рогатице и да је овај кромпир добио географску заштиту, што ће у будућност донијети препознатљивост и квалитет.

Замјеник начелника Источног Новог Сарајева Александар Костовић рекао је да имају пуно домаћих производа на које могу бити поносни, а заштита њиховог географског поријекла је прави пут како треба даље.

Манифестација је почела минутом ћутања због трагедије која се јуче десила у Новом Саду и дана жалости у Републици Српској и Србији.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com