Thu. Oct 31, 2024
ћирилица /latinica

Veče sjećanja na antologijski opus pjesnika Vladimira Nastića

Izvor: Srna

Matična biblioteka Istočno Sarajevo organizovala je sinoć književno-filmsko veče “Sjećanje na Vladimira Nastića”, koji je, prema ocjeni organizatora, svojim stvaralaštvom ostavio neizbrisiv trag lirike i rodoljubive poezije na ovim prostorima.
“Vladimir Nastić je antologijski književnik u pravom smislu te riječi, jer je to pokazao i dokazao tokom cijelog svog plodotvornog života. Živio je dostojanstveno i takve su mu bile i pjesme”, rekla je novinarima književnik i bibliotekar Marijana Petronić.

Ona je podsjetila da ovaj pisac nije bio prihvaćen za vrijeme komunizma da bi se potom u poslijeratnom periodu povukao sa javne literarne scene.

Prema njenim riječima, izuzetno je značajna njegova zbirka pjesama “Kad se s proljeća oglasi kukavica”, zbog koje je imao velikih problema, jer su mu tada konfiskovali skoro svu literarnu zaostavštinu, ali je ipak uspio da sačuva jedan primjerak ove zbirke.

“Ništa nije bilo sumnjivo u toj zbirci, osim što je naglasak bio na pjesmi koja se zvala `Srbija`, koja je očigledno zasmetala tadašnjem komunističkom miljeu. Međutim, mi smo tu knjigu sačuvali i imamo je i danas”, rekla je Petronićeva.

Direktor Matične biblioteke Istočno Sarajevo Nataša Kulašinac sa ponosom je naglasila da ova ustanova večeras organizuje poetsko-filmsko veče posvećeno zavičajnom pjesniku Vladimiru Vladi Nastiću, koji je svojim stvaralaštvom ostavio neizbrisiv trag lirike i rodoljubive poezije na ovim prostorima.

“Večerašnji događaj upriličili smo u čast našeg dragog pjesnika, koji je svoju posljednju zbirku pjesama objavio upravo u Matičnoj biblioteci Istočno Sarajevo, gd‌je je često dolazio – na radost svih nas koji ovd‌je radimo”, rekla je Kulašinčeva.

Nastićeve stihove govorio je Ilija Mimić.

U internet čitaonici Matične biblioteke prikazan je i dokumentarni film “Vladimir Nastić” u režiji Snježana Lalovića.

Autorje istakao da nije lako bilo snimiti ovaj film zbog mnogih /ne/političkih opstrukcija.

Prema njegovim riječima, velike zasluge za realizaciju ovog projekta pripadaju i profesoru Ranku Popoviću, koji je izuzetan poznavalac Vladimirovog turbulentnog života i stvaralaštva.

Lalović je naveo da je njegov film simbioza sa određenom vrstom tv-reportaže, sa isključivim ciljem sjećanja na ozbiljno d‌jelo velikog srpskog pjesnika, Vlade Nastića, simbola pjesništva, najprije Srpskog, a potom i Istočnog Sarajeva.

Ovaj film snimljen je u produkciji Kinoteke Republike Srpske i Matične biblioteke ove godine, uz pomoć Ministarstva civilnih poslova u Savjetu ministara.

Vladimir Nastić bio je srpski pjesnik, koji je objavio više knjiga poezije i proze.

Rođen je u Odžaku kod Nevesinja, 1934. godine. Nižu realnu gimnaziju završio je u Nevesinju, Učiteljsku školu u Mostaru, a Višu pedagošku i Filozofski fakultet, odsjek istorije, u Sarajevu.

U rodnom Nevesinju Nastić je bio učitelj, a onda nastavio u Mostaru Višu pedagošku školu. Tada je objavio i prvu zbirku pjesama pod nazivom “Sam u kamenu”, zatim “Zvezda u senci”, “Gorke pesme”, “Pesme pokajnice”, “Blagovesti”, dok su od proznih d‌jela poznata “Simatovi budni snovi”, “Sve što oko vidi”, “Mrtve se pomiču sjene”, te roman za d‌jecu “Tako smo rasli”.

Dobitnik je nagrade “Blažo Šćepanović” i nagrade Prve književne komune iz Mostara za najbolju pjesmu, povodom “Šantićevih večeri poezije”. Bio je potpredsjednik Srpskog kulturnog i prosvjetnog društva “Prosvjeta”, te potpredsjednik i predsjednik Udruženja književnika Srpske.

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva mu je objavio Izabrana d‌jela u četiri knjige, a posljednja objavljena knjiga mu je zbirka poezije “Ovđe žive mrtvi”, u izdanju Matične biblioteke Istočno Sarajevo.

Pjesnik Vladimir Nastić umro je u martu 2010. godine u Sarajevu.

©citajfilter.com 2019-2024 * Osnivač i izdavač: Centar media d.o.o. * Glavni i odgovorni urednik: Mira Kostović * Kontakt: citajfilter@gmail.com