Шта је Комисија утврдила након обиласка терена у улици Васиља Грђића?
Републичка управа за геодетске и имовинско правне послове утрдила је данас границу катастарске општине Бутмир као административну границу општине Источна Илиџа, која ће, када Заједничка комисија почне радити свој посао, “вјероватно” бити граница ентитета у том дијелу.
Извор: Филтер
Улица Васиља Грђића припада Федерацији БиХ. Рекли су ово данас представници Републичке управе за геодетске и имовинско правне послове након посјете локацији на којој се планира проширење сарајевског аеродрома.
Иако та улица припада ФБиХ, то куда се припрема проширење залази и на територију Републике Српске. И то је утврђено након мјерења коме су присуствовали и представници Правобранилаштва и Инспектората Српске.
Такође, утврђено је да ниједан орган на локалном и републичком нивоу није издао било какву дозволу за радове, те да се сарајевски аеродром позива на дозволе из Федерације које на територији Српске не важе.
Божовић: Нека се коначно ријеши питање међуентитетске линије, грађанима ћемо помоћи око новог пута
Начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић каже да је данас коначно почело да се рјешава оно што тражи већ дуго времена и подсјећа да је од сазнања да се планира проширење аеродрома о томе обавијестио све надлежне републичке органе.
Сматра да се ова ситуација искористила за лошу политичку кампању јер се испоставило да је Општина у свим својим поступањима радила у складу са законом.
Божовић поручује да је прво Општини Источна Илиџа у интересу да се коначно утврди тачна међуентитетска линија али да то морају радити републички органи. Понавља да се без дозвола из Републике Српске у овом дијелу Источне Илиџе аеродром не може ширити.
“Становници улице Васиља Грђића који имају документа Републике Српске, а њихова имања се, налажалост, налазе у Федерацији БиХ и имаће проблеме при свакодневном функционисању, могу се ослонити на Општину Источна Илиџа у дијелу територије Републике Српске. Тражићемо све могуће начине, првенствено у сарадњи са институцијама Српске па онда и Међународним аеродромом, да се обезбиједи путна комуникација која ће у овом моменту бити неопходна за нормалан живот грађана, одлазак дјеце у школу… Упутићемо приједлог рјешења власницима земљишта у дијелу РС као и Аеродрому у дијелу гдје је он власник да се за почетк, ако дође до затварања, отвори бар пјешачка стаза”, рекао је Божовић.
Све процедуре су на републичким органима
Из Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове поручују да ће о свему што је утврђено бити обавијештен инвеститор који се данас није појавио.
“Ова територија на којој се налазимо је власништво Републике Српске. Без обзира што није установљена ентитетска линија, а и знамо због чега није установљена, јер колеге из Федерације никада нису хтјели да адекватно учествују у томе, иако су наши представници из Српске дали пуни допринос у тој комисији. Што значи нећемо дозволити да се гради и неће се саградити тај објекат од 22.000 квадратна метра на територији Српске – каже Драган Станковић, директор РУГИПП Српске.
Милимир Говедарица, правобранилац Републике Српске истакао је да пријашње радње, које су евентуално биле прије рата, не дају за право аеродрому да каже да је власник.
“Власник није аеродром, власник је Република Српска. Овдје су сви представници институција и на нивоу БиХ и на нивоу Српске, на нивоу општине. Недвојбено, овдје је струка, ушло се можда и више од 20 метара у Републику Српску и ми једноставно морамо радити свој посао и штитити наше институције и власништво”, казао је Говедарица.
Драган Миовчић, главни урбанистичко-грађевински инспектор навосди да у овом тренутку проводе процедуре у складу са овлашћењима и законима.
“По попису свих учесника који су овдје и уручења инвеститору, ми ћемо издати рјешење. Послије тога ћемо обиљежити ово што је наша територија, докле се може радити. Даље у нашој територији се не може радити и то је то”, истакао је Миовчић.
Саопштење Међународног аеродрома Сарајево
Данас су из Међународног аеродрома Сарајево издали саопштење у којем су навели да су настављени радови на изградњи периметарске ограде, у зони југоисточно од локализера у комплексу Међународног аеродрома Сарајево. Наглашавају да ће се до рјешавања спорних питања радови изводити само у неспорном дијелу, а о чему су већ прије извјесног времена обавјештени сви органи локалних заједница, па и институција Републике Српске.
“С тим у вези, данашњи инспекцијски надзор и изјаве које су дате у медијима ништа нису промијениле по питању стања и динамике извођења радова на терену. Желимо јасно нагласити да се мали дио парцеле, за који органи Републике Српске тврде да је на подручју Републике Српске, налази у тзв. коридору грешке који износи 50 метара уз дуж линије. Дакле, тај коридор грешке представља коридор који је познат геодетским управама оба ентитета, те постоји јасан став геодетских Управа оба ентитета, да се при формалном утврђивању ентитетске линије неће дозволити да иста пресјеца једну парцелу”, наводи се у саопштењу.
Додаје се да је тренутно стање на терену у овом “коридору грешке такво да тренутно исцртана, неформална линија, пролази људима кроз куће, кроз зграде, преко парцела и слично”.
“То се управо дешава на парцели у власништву Аеродрома, а које власништво и посјед је стечено прије рата, и које не може оспорити нити један ентитет, институција или самовоља било којег представника. Жао нам је што се на наведени начин обмањује јавност и локално становништво”, наводи се у саопштењу Међународног аеродрома Сарајево.
Даље се наводи да мали дио укупне парцеле на којој је планирана градња периметарске ограде, а који оспоравају органи Републике Српске, је дио парцеле који је потпуно зарастао у шибље и шуму, те није ни од каквог утицаја на локално становништво.
“Још једном напомињемо да посједујемо све потребне дозволе за реализацију овог пројекта и да се исти реализује на земљи која је власништво Аеродрома Сарајево. Не Федерације Босне и Херцеговине, не Републике Српске, него Аеродрома Срајево чије ширење и развој ће донијети изузетне бенефите понајприје за локално становништво и све локалне заједнице које са истим граниче. Међутим, Међународни аеродром Сарајево наравно разумије да затварање овог пута представља промјену за локално становништво, због чега је, на усмени приједлог представника Општине Источна Илиџа, постигнут договор да се радови на дијелу саобраћајнице у улици Васиље Грђића привремено неће изводити, како би био проходан, док Општина не нађе адекватно рјешење за грађане односно до окончања посљедње фазе градње”, закључује се у саопштењу.