Konferencija međunarodnog privatnog prava okupila stručnjake iz 11 zemalja
Izvor: Srna
Regionalna konferencija međunarodnog privatnog prava, koja se održava na Pravnom fakultetu na Palama, okupila je 36 učesnika iz 11 zemalja s ciljem pružanja teorijskih, uporedno-pravnih prikaza i analiza kako bi se došlo do zakonodavnih rješenja u pojedinim državama.
Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Goran Marković izjavio je da se konferencija organizuje po 19. put uz učešće profesora međunarodnog privatnog prava iz velikog broja evropskih zemalja, te da je prošle godine održana u Nišu.
“Vrlo je značajna konferencija, prisutne su brojne vodeće ličnosti, naučnici iz oblasti međunarodnog privatnog prava. To govori da će ovaj naučni skup biti na najvišem mogućem nivou i da će donijeti konkretne i znatne naučne zaključke, s obzirom na to da je tema široko postavljena”, izjavio je Marković novinarima prije konferencije čija je tema “Primjena opštih pravnih principa u savremenom privatnom međunarodnom pravu”.
Marković očekuje da će pojedini govornici odabrati teme koja su aktuelna, pa o kontroverzna, jer uvijek postoje brojna nerješena pitanja i dileme koje se javljaju u zakonodavstvima i u praksi pojedinih država.
“Mislim da će učesnici konferencije biti u mogućnosti da pruže ne samo teorijski, nego i uporedno-pravni prikaz i analizu da vidimo gdje je domaće zakonodavstvo u poređenju sa drugim zemljama i koja su to rješenja ili koja bi mogla biti slična ili čak istovjetna”, naveo je Marković.
Jedan od učesnika, generalni sekretar Haške konferencije za međunarodno privatno pravo Kristof Bernaskoni, rekao je da je konferencija odlična prilika da se okupe eminentni stručnjaci iz oblasti međunarodnog privatnog prava i da se donesu neka nova rješenja.
On je istakao da je konferencija prilika i da se pokaže značaj privatnog međunarodnog prava i konvencija Haške konferencije u BiH, ali i u inostranstvu, navodeći da je međunarodno privatno pravo oblast prava koja se bavi pitanjima koja uključuju državljanje različitih država.
“BiH je članica ove organizacije i do sada je potpisala i pristupila devet njenih konvencija. Juče sam razgovarao sa ministrom inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedinom Konakovićem i naglasio sam važnost BiH da pristupi dvjema novim konvencijama koje su trenutno aktuelne”, rekao je Bernaskoni.
On je istakao da se jedna konvencija iz 2005. godine, koja se bavi izborom sudija koji je nadležan za rješavanje određenih postupaka, a druga se bavi priznavanjem presuda. Bernaskoni je naglasio da je važno da BiH pristupi tim konvencijama Haške organizacije.
Docent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu Dragana Damjanović rekla da će se na regionalnom međunarodnoj konferenciji voditi značajne diskusije o više tema, a sve u okviru jedne teme “Primjena opštih pravnih principa u savremenom privatnom međunarodnom pravu”.
Damjanovićeva, koja je i nastavnik na međunarodnom privatnom pravu, izrazila je nadu da će zaključci koje budu doneseni doći do onih koji pišu zakon, odnosno do zakonodavaca u svim zemljama regiona.
Na Konferenciji, koju organizuju Pravni fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu i Njemačka agencija za međunarodnu saradnju, učestvuju učesnici iz Holandije, Velike Britanije, Njemačke, Danske, Farskih ostrva, Turske, Albanije, Srbije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i BiH.