Зашто се затвара дио улице Васиља Грђића? Знамо ли шта припада Српској а шта Федерацији?
Аутор: Филтер/Мира Костовић
Након што се у јавности појавила информација да грађани више неће моћи да користе дио улице Васиља Грђића јер се шири Међународни аеродром Сарајево, на видјело излазе бројни проблеми који годинама оптерећују становнике подручја уз међуентитетску линију.
И нема града у Српској коме је то питање важније ријешити него Источном Сарајеву. Подразумијева се, прво општинама у саставу града. Али, кренимо редом.
Божовић тврди да Вујичић обмањује јавност и подсјећа на коријен проблема
Начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић поручио је данас да ни он ни ова локална заједница нису издали никакво одобрење да се на подручју Источне Илиџе изводе радови на проширењу Међународног аеродрома Сарајево.
Он је данас детаљно објаснио проблем са којим су се сусрели становници улице Васиља Грђића и најавио да ће тужити посланика СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Мирослава Вујичића уколико му се јавно не извини.
Подсјећамо, Вујичић је прије два дана рекао да је начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић одобравањем да се на подручју општине изводе радови на проширењу Међународног аеродрома Сарајево, поклонио границу и територију Српске и упитао га која је цијена тога.
„Јако сам љут и разочаран и јако увријеђен због овакве тврдње и изјаве, а посебно због тога што је пренесена путем средстава јавног информисања, а да ме нико није питао за моје мишљење“, поручио је Божовић на почетку конференције за медије.
Како је све почело?
Начелник Источне Илиџе је рекао да је све почело 31. јула када је Општина добила допис од Међународног аеродрома Сарајево уз копију катастра и елаборат, а све с циљем обавјештења о почетку радова на проширењу. Осим тога, упутили су и грађевинску дозволу федералног Министарства за просторно уређење.
„Одмах смо упутили дописе Републичкој управи за геодетске имовинско-правне послове, Казнено-поправном заводу Кула, МУП-у Републике Српске и грађевинској инспекцији града Источно Сарајево. На састанку који је био заказан за 12. август су се појавили представници Геодетске управе и Полицијске станице Источна и Илиџа. Градска инспенција и КПЗ Кула се нису појавили, с тим што је КПЗ послао писмени одговор у вези са ситуацијом у којој се налазимо. Тражили смо на састанку, а имамо и записник, хитан одговор Републичке геодетске управе да ли се грађевинска дозвола која је издата од Федералног министарства простире на дио територије Републике Српске. Већ 13. августа смо добили писмени одговор да се ради о објекту који прелази међуентитетску територију Републике Српске и да он као такав не може да се гради. Овдје имамо и записник са састанка и оне који су били“, појаснио је Божовић.
Он је додао да је потом Међународном аеродрому Сарајеву и градској инспекцији у Источном Сарајеву упућен допис у којем је наведено да општина није издала никакво одобрење за грађење.
„И да у складу са позитивним законским прописима, уколико неки грађевински објект прелази територију двије општине, у овом случају два ентитета, надлежно је Министарство за просторно уређење и грађевину Републике Српске те да му се обрате писмено. Такође је наведено да у случају, сад понављам, у случају почетка радова, Општина Источна Илиџа је упознала грађенинску инспекцију града Источно Сарајево и да ћемо бити принуђени да стопирамо радове. Овдје се налази писмен доказ за то од 13. августа, четири дана прије него што је Вујичић изманипулисао јако велики број становника општине Источна Илиџа“, додао је Божовић.
Није први пут да се помиње граница међу ентитетима
Начелник Источне Илиџе је подсјетио да се тражила и замјена територије потребне за проширење аеродрома, наводећи како још није завршен ни посао о питању формирања међуетитетске линије, осим на Добрињи путем арбитражне одлуке.
“Општина Источна Илиџа је још 2022. године упутила допис Предсједништву БиХ, Народној скупштини РС, предсједнику РС, Влади РС, Републичкој управи за геодетске и имовинско-правне послове, Влади ФБиХ, Кантону Сарајево, Опћини Илиџа и Опћини Нови Град. Тражили смо да се дио територије, који је у овом случају предмет данашње манипулације Мирослава Вујичића, замијени са дијелом територије који припада Источној Илиџи, а који се налази се на потезу Мојмила. На том дијелу земљишта Општина Источна Илиџа, нажалост, нема никакве ингеренције због положаја. Дакле, рекли смо да се обраћамо у име Општине и грађана и информисали да је међуентитетска линија успостављена тако да пресијеца улицу, имања, па чак и куће. Овакво стање је одрживо само на папиру, а у стварном животу произилази ситуација која формално-правно производи нерјешиве проблеме. Образложили смо све и дали скицу и чак дали предлог како извршити замјену овог земљишта, односно понудили рјешење. И замислите сљедеће. Од свих наведених којима смо се обратили, одговор смо добили само од једне институције, а то је Републичка управа за геодетске и имовинско-правне односе”, рекао је Божовић
Прочитао је одговор у коме се наводи: “Закључцима Владе Републике Српске из 2009. године, Републичка управа за геодетске и имовинско-правне послове је задужена да обави стручни геодетски посао идентификовања ентитетске линије, те да припреми информацију о потребним кадровским, финансијским и материјалним средствима, и у времену који послу идентификације, предвиђа се завршити и доставити Владе Републике Српске на разматрање. На основу наведених закључака, Управа је приступла активностима из 2010. године и израдила пројекат план прецизног описа граница Републике Српске и Федерације. Тачност положаја граничне линије између ентитета је наведана у самом Дејтонском мировном споразуму, гдје у тачки 1 члан 4 анекса, итд., каже на крају „…које стране прихватају као контролне и дефинисане и тачне у размјери од 50 метара.“
“Све ове документе ћу вам доставити и дати на увид да можете са њима да располажете“, додао је Божовић.
Навео је да се даље додаје да су најзначајније активности преузете од стране Управе почеле још 1997. и 1998. године па све до данашњег дана, и гдје се појављују проблеми, те да су апсолутно дефинисали надлежност око међуентитетске линије која је везана за двије комисије – Комисију геодетске управе Републике Српске и Комисију геодетске управе Федерације.
„Односно, заједничко тијело које, замислите, ни до данашњег дана није урадило ништа по питању формирања међуентитетске линије. Такође, имамо у истом том допису реченицу која каже: „Заједничка комисија није почела са радом, иако је од Дејтонског споразума прошло 27 година, тако да још увијек није прецизно утврђен ниједан дужни метар граничне линије између ентитета, изузев на Добрињи у Сарајеву гдје је то био интерес Федерације, и то путем арбитражне одлуке.“ Сјетите се само егзодуса сарајевских Срба, Источне Илиџе, после оног великог егзодуса 1996. и фамозне Шерданове одлуке када су се наши суграђани други пут морали пресељавати. Дакле, тврдње изнесене од Вујичића су апсолутне и гнусне лаже које је мени као становнику ове општине угрожена безбједност. Угрожена је безбједност чланова моје породице, јер ја у животу ништа нисам продао. За мене територија и граница Републике Српске немају цијену коју неко може платити. И нећу дозволити да се на такав начин било којег игра са мојим именом и презименом и функцијом коју обављам у овој општини осму годину часно и поштено, штитећи интересе од првог до посљедњог становника ове општине и првог и задњег милиметра њене територије“, поручио је Божовић.
Проблем се не рјешава 30 година, општина немоћна
Начелник Источне Илиџе је подсјетио да је Општина Источна Илиџа о овом проблему Републичку управу за имовинско-правне и геодетске послове упознала и у 2023. години, када је дошло до излагања Опћине Илиџа.
„А сада ћу вам рећи још једну тврдњу која ова општина има и која је апсолутно тачна. Општина Источна Илиџа, изузев катастерске општине Храсница, ниједну катастарску општину нема изложену. И немамо успостављену власничку књигу, нити знамо у овом моменту шта је власништво општине Источна и Илиџа. Замислите, 30 година после рата на територији општине Источна и Илиџа није завршено излагање. То није надложност јединце локалне самоуправе, изузев што се тамо појављамо као странке. Сви наши становници и сви развојни пројекти општине Источна и Илиџа су угрожени и стопирани, због тога што за сваку од појединачних грађевинских дозвола, за сваку од појединачних ситуација морамо тражити појединачно излагање и рјешавати имовинско-правне односе на такав начин.
Упитао је да ли је иједна локална заједница у Републици Српској у оваквом положају.
„Ја вам одговорно тврдим да није ниједна. И нико у Влади Републике Српске и од актуелног руководства Републике Српске не зна шта је положај Источне Илиџе као пограничне општине наслоњене на Кантон Сарајево, и данас су се сјетили да један човјек лаже и износи такве неистине на рачун Општине Источна Илиџа и на моје лично име. Ја то нећу дозволити“, поручио је Божовић.
Споразум са аеродромом није тајна али нема везе са земљиштем
Божовић је коментарисао и то што Вујичић за Споразум Општине са аеродромом тврди да је ријеч о тајном документу.
„Споразум није тајан, ево налази се спред мене и добићете га на увид. Предмет овог споразума је регулсање међусобних односа у успостављању принципа заједничког и непосредног и посредног дјеловања у смислу надзора и контроле површина без препрека и са препрекама, спречавања и зградње објеката, који представљају опасност за одвијање зрачног саобраћаја у зонама међународног аеродрома. Дакле, замислите да општина Источна Илиџа на потезу слијетне стазе направи солитер висок 20 спратова. Може ли се то урадити у овом дијелу Сарајева без сагласности Сарајевског аеродрома односно сагласности оних нивоа БиХ, Републике Српске и Федерације који међународни аеродром треба да обезбиједи да има несметан приступ писти. У случају да се, не дај Боже, деси нека нежељена ситуација на Сарајевском аеродрому, овим споразумом је дефинисано да ми одржавамо комуналну инфраструктуру која иде до међународног аеродрома и да стављамо на располагање ватрогасну бригаду, комунална предузећа и све остале који су везани за цивилну зашту Општине Источна и Илиџа.И то су уладиле и општине Илиџа и Стари Град. И апсолутно смо овај споразум објелоданили и он нема никакве везе са помјерањем границе нити издавањем одобрења за грађење, што је била тврдња господина Вујичића“, рекао је Божовић.
Земљиште посједовно на Општини Источна Илиџа, у грунту се води на Међународни аеродром Сарајево
Одговарајући на питање о обухвату земљишта које је проблем спора у овом случају, начелник Источне Илиџе је појаснио да се ради о земљишту између 20.000 и 30.000 м2.
„Када је у питању земљиште које је предмет грађевинске дозоле које је издао надлежни орган из Федерације – он задире у територију Републике Српске на дио земљишта који се посједовно води на Општини Источна и Илиџа. А у грунту се, замислите, води на Међународном аеродром Сарајево још из 1991. године када је извршена експропријација за потребе његовог ширења. Дакле, и улица Васиља Грђића је власнички на Међународном аеродрому и у тај дио те грађевинске дозоле ми не можемо да дајемо никакве смјернице нити смо давали, нити можемо одлучивати да ли ће се они радити или неће радити исто као што се они не питају у територију Републике Српске. Уколико пређу границу Републике Српске ми ћемо радове стопирати. Ја немам информацију да су прешли“, рекао је Божовић.
Он је додао да цијела ситуација говори да ће то земљиште бити изложено на Општину Источна Илиџа.
„По Дејтонском мировном споразуму предузећа која немају правне насљеднике у Републици Српској, а Међународни аеродром је предузеће које се налази у Федерацији, сва његова имовина се излаже или на Републику Српску или на локалну заједницу на чијој територији се налази“, рекао је Божовић.
Божовић најавио долазан на протест
Он је додао да је упознат са најавом протеста становника улица Васиља Грђића који је заказан за уторак у 12.00 часова и да ће присуствовати као њихов суграђанин и као начелник и бранити њихове интересе и искористити све оно што је у границама његових могућности да им помогнем, да им се обезбиједи несмјетан живот.
Вујичић поручује да су грађевински радови искључиво у надлежности општине
Посланик СНСД-а у ПД ПС БиХ Мирослав Вујичић поново се данас огласио а поруку је упутио из улице Васиља Грђића. Рекао је да су грађевински радови на подручју Источне Илиџе искључиво у надлежности општине.
“На простору који је за мене Република Српска, јавно предузеће у власништву Владе Федерације БиХ, ради шта хоће и то је недопустиво, при томе угрожава живот Срба који живе у Доњем Которцу. Ко издаје дозволе ако не општина? Регулациони планови, планови ширења града и развоја општине искључиво су у надлежности општине. Замислите да се ресторан `Кула`, којим случајем проширио на територију која припада Федерацији, знате каква реакција би била од начелника федералне Илиџе”, питао је Вујичић.
Према његовим ријечима, Божовић је требало да тражи асистенцију и других органа Републике Српске јер је улазак фирме, која је 100 одсто у власништву Федерације БиХ на територију Српске, недопустив.
Он је навео да му није намјера и да не жели да ради било чији посао, али да жели да упозори на трајно штетне посљедице по становнике Источне Илиџе, односно становнике Доњег Которца у Улици Василија Грђића.
“Нико не може да ме убиједи да је проширење аеродрома Сарајево на територију Републике Српске добро по Источну Илиџу. А да не говорим о контексту радова преко ентитетске линије, гдје она уопште није утврђена од Комисије за утврђивање ентитетске линије”, рекао је Вујичић.
Коментаришући Божовићев позив да му се јавно извини, Вујичић је рекао да Божовић њему треба захвалити због тога што штити имовину која припада Источној Илиџи.
“Ово што ја причам, требало је да ради Божовић. Начелник је морао да води рачуна о имовини којом би он требало да управља, а не ја као посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ. Дакле, очекујем захвалност Божовића што му помажем у раду и бринем се о подручју Истоџне Илиџе, а што је он требало да ради”, изјавио је Вујичић.
Са становницима улице разговарамо у уторак
За уторак, 20. август, у 12.00часова најављен је протест становника улице Васиља Грђића. Рећи ће нам шта о свему они мисле и шта ће затварање ове улице значити за њихов свакодневни живот.