Thu. Nov 28, 2024
ћирилица /latinica

Vučević: Srbi nisu “ni hrvatski, ni bosanski, ni kosovski” već Srbi

Izvor: Srna

Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je danas da se namjerno stavljaju prefiksi “hrvatski, bosanski, kosovski Srbi” da bi se srpski narod razjedinio i da se zbog toga u Deklaraciji Svesrpskog sabora odbacuju razni nametani prefiksi.

– Nažalost, Srbe iz BiH zovemo i Bosancima, a to je unitarizacija svih naroda koji žive u BiH. Da li to znači da su svi državljani Srbije Srbi ili Srbijanci? – upitao je Vučević.

Dušan Marić iz SNS-a je rekao da je istorijski čin da parlamenti i Srbije i Republike Srpske usvoje ovaj dokument, te dodao da će Deklaracija pomoći da se i Srbija i Republika Srpska lakše odupru pritiscima kojima je srpski narod izložen.

Marić je rekao da je laž da Srbija i Srpska Deklaracijom ruše Dejton i ustavni poredak BiH već da se potencira njihovo poštovanje.

On je dodao da je Deklaracija istorijski dokument, da su je podržali predsjednici Srbije Aleksandar Vučić i Republike Srpske Milorad Dodik, te da se njome uspostavlja čvršće jedinstvo između Srbije i Srpske i srpskog naroda.

Napomenuo je da je njenom donošenju prethodila medijska satanizacija Srba, što se završilo usvajanjem rezolucije o Srebrenici u UN, te naveo da tamo nije počinjen genocid, da Vojska Republike Srpske nije ubijala žene i djecu već ih je prevezla na teritorijuu FBiH.

Ukazao je i da su Srpskoj otete 83 nadležnosti, među kojima i odbrana i finansije, da su nametnuti Sud i Tužilaštvo BiH, kao i da je BiH u Dejtonu potpisana kao labava konfederacija.

– Oni hoće unitarnu BiH, da Srbi i Hrvati budu nacionalna manjina. Deklaracijom se potencira da se Srpskoj vrate otete dejtonske nadležnosti kako je dogovoreno ranije u Dejtonu – rekao je Marić.

Zagorka Aleksić iz Jedinstvene Srbije, članice vladajuće koalicije, rekla je da je u parlamentu Srpske Deklaracija usvojena većinom glasova na dostojanstven način i da je ona izraz jedinstva i trajnog opredjeljenja za zajedništvo srpskog naroda.

– I u Republici Srpskoj postoje političke razlike, ali naš narod preko Drine je prepoznao kada je vreme da se razlike stave po strani – rekla je Aleksićeva.

Nenad Tomašević iz opozicione koalicije NADA je rekao da Skupština Srbije treba donijeti deklaraciju da se u Srebrenci nije desio genocid.

I drugi poslanici iz pojedinih patriotskih partija su istakli da se treba podržati ova deklaracija, da su svi Srbi i u Srbiji i u Srpskoj koji žele da budu zajedno, što im Deklaracija omogućuje, ali i da se poštuju granice svake države.

U Skupštini Srbije treći dan se vodi rasprava o 60 tačaka dnenvog redu, među kojima je i Deklaracija Svesrpskog sabora o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.

©citajfilter.com 2019-2024 * Osnivač i izdavač: Centar media d.o.o. * Glavni i odgovorni urednik: Mira Kostović * Kontakt: citajfilter@gmail.com