Ујед крпеља може да изазове различита обољења
Извор: Филтер
У овом периоду године повећан је ризик од уједа крпеља. У наставку прочитајте како се заштити те шта радити ако примијетите крпеља на кожи.
Крпељи се углавном хране крвљу животиња и људи. Крв животиња може садржати бактерије, које се затим преносе на крпеље и касније се могу пренијети на људе. Само један ујед крпеља може да изазове велики број различитих обољења. Они могу да преносе друге паразите, нематоде, бактерије, вирусе…
Крпељи преживљавају зиму живећи под земљом. Чим постане топлије од 8 степени Целзијуса, они поново постају активнији и почињу да траже домаћине за храњење.
Крпељи су обично активни од марта до новембра – углавном у шумама, ливадама, парковима и вртовима. Обично се везују за вас када их додирнемо, често док ходамо кроз високу траву или грмље.
САВЈЕТ ЉЕКАРА
Ако примијетите крпеља на кожи, обавезно идите љекару, јер ће у ординацији бити најефикасније и најчистије уклоњени, без посљедичних инфекција.
Љекари не препоручују самоиницијативно уклањање, али ако нисте у ситуацији да одмах одете на преглед, дозвољено је да их пинцетом или иглом покушате извадити. Првенствено, важно је да апарате очистите чистим алкохолом.
Др Жанка Ерановић, специјалиста инфектологије у Болници “Србија”, раније је навела је да уједи инфицираног крпеља често у подручју врата, пазуха и препона могу проузроковати лајмску борелиозу, сезонску прољеће/љето и космополитску болест. Узрочник је бактерија „Borrelia burgdorferi”.
Лајм борелиоза је мултисистемска инфламаторна болест и инкубација траје од три до 30 дана.
„Болест може имати три стадијума, локализоване, дисеминоване и позне инфекције. Рана инфекција се манифестује као „Erythema migrans“ црвени прстен на кожи праћен општим инфективним синдромом. Дисеминована инфекција манифестује се као упала срца или овојница мозга, а позна инфекција као упала зглобова или ока. Терапија је антибиотска, а најбољи резултати се постижу лијечењем у раном стадијуму лајмске болести. Због тога, не требате чекати или сами покушавати одстранити крпеља са коже, потребно је одмах јавити се љекару“, закључила је др Ерановић.
ПРЕВЕНЦИЈА
Прије одласка у природу, кожу заштитите одјећом дугих рукава, а панталоне утрпајте у чарапе. Приликом повратка кући, обавезно прегледајте сву одјећу, јер крпељи преко ње долазе до коже