Fri. Oct 25, 2024
ћирилица /latinica

U osnovnim školama u Istočnom Sarajevu sve spremno za malu maturu, povećan broj prvačića

Izvor: gradistocnosarajevo.net

U osnovnim školama na području Istočnog Sarajeva u toku su završne pripreme za malu maturu za učenike završnog razreda, koja bi trebalo da bude održana 29. i 30. maja. Privode se kraju i aktivnosti u vezi sa upisom nove generacije učenika, a u skoro svim školama povećan je broj prvačića.

Direktor Osnovne škole „Petar Petrović Njegoš“ iz Istočne Ilidže Dragan Jovović rekao je da su na sjednici direktora svih škola Sarajevsko-romanijske regije dogovoreni tehnički detalji i procedure za organizovanje male mature, kako bi sve proteklo u najboljem redu.


„Postoji mogućnost da ovo bude zadnja generacija učenika koja malu maturu polaže na ovaj način. Ukoliko budu usvojene izmjene Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju Republike Srpske, biće poznato da li će se ubuduće mala matura sprovoditi na ovakav način ili će biti primijenjen drugačiji način testiranja djece“, rekao je Jovović.

Školska godina za učenike završnih razreda trajaće do 27. maja, a OŠ „Petar Petrović Njegoš“ ove godine ispraća oko 90 malih maturanata.

Jovović kaže da mogu biti ponosni na ovu generaciju učenika, ali i na sve svoje učenike koji dostojno predstavljaju školu na različitim takmičenjima i svugdje ostave dobar utisak.

„Učenici naše škole osvojili su dva puta prvo mjesto na republičkom takmičenju Crvenog krsta ‘Misli mine’, a uspješno su nastupali i na republičkom takmičenju iz srpskog i francuskog jezika. Naš učenik osvojio je treće mjesto na sportskom takmičenju u bacanju kugle, dok su na republičkom takmičenju nedavno učestvovale i male rukometašice. Naš hor nastupio je u subotu na Republičkom takmičenju horova osnovnih škola“, istakao je Jovović.

I u ovoj školi povećan je broj učenika prvog razreda, a biće formirana četiri odjeljenja prvačića.

Pedagog u  Osnovnoj školi „Aleksa Šantić“ u Vojkovićima Milena Mičić potvrdila je da su u ovoj školi testiranja prvačića završena u prošlom mjesecu.

„Imamo zakonsku obavezu da se testiranja rade u aprilu i maju, ovo je manja škola, pa smo uspjeli da završimo testiranja još u aprilu“, rekla je Mičić i dodala da je ove godine upisan 41 učenik, što je optimalan broj, dovoljan za formiranje dva odjeljenja.

Ona je izrazila zahvalnost Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske, zbog organizovanja pripremne nastave i pojasnila da se Osnovna škola „Aleksa Šantić“ redovno prijavljuje na ovu vrstu nastave.

„Riječ je o vrlo kvalitetnom programu, koji djeci omogućava prve susrete sa grupama svojih vršnjaka“, objašnjava Mičić i ističe da, osim sa užom i širom porodicom, djeca treba da imaju kontakt sa svojim drugarima.

Mičić ističe da je, kada je riječ o spremnosti djece, ali i očekivanjima koja odrasli imaju od njih, najvažnije da djeca imaju vedrinu i da sa radošću dolaze u školu.

„Najvažnije je da djeca budu primjerena svojem dobu, da se ponašaju u skladu sa svojim uzrastom, da imaju dječiju radost i vedrinu, da budu srećna i zadovoljna, kao i da prihvate školu i svoje učitelje“, kaže pedagog i naglašava da će sve ostalo što im je potrebno za školu i život naučiti.

Prema podacima iz osnovnih škola, u posljednjih nekoliko godina povećan je broj djece koja imaju smetnje u govoru. Mičićeva poručuje da je, s tim u vezi, najvažnije reagovati na vrijeme i to najkasnije u četvrtoj godini djeteta kod kog je primijećen ovaj problem.

„Škola ima obavezu praćenja djeteta koje odstupa, na bilo koji način, u svom razvoju. Dijete bi trebalo da bude praćeno tri do šest mjeseci, a nakon toga stručni tim daje preporuke u zavisnosti od problema koje dijete ima“, kaže Mičić. Ona navodi da je ove godine u toj školi upisanao jedno dijete koje ima odstupanje u hronološkom dobu koje će biti na adekvatan način podvrgnuto daljem praćenju, kako bi se utvrdilo šta dalje treba da se radi u najboljem interesu djeteta.

Mičić objašnjava da dijete već u trećoj godini, uz određene varijacije, treba da ima formiran govor i da je neophodno da se stručna pomoć potraži prije polaska u školu.

„Određene glasove je moguće ispraviti uz pomoć logopeda i ukućana“, navodi pedagog i ističe da ljubav prema djetetu ne treba da se iskazuje tepanjem, krivljenjem i skraćivanjem riječi, jer to može da nanese više štete nego koristi. 

Jedan od faktora zbog kojih nastaje ovaj problem jeste i ekranizacija, zaključuje Mičić.

„Djeca ne treba da budu previše izložena mobilnim telefonima i ekranima, a dijete bi trebalo da gleda samo sadržaje primjerene njegovom dobu. Veoma je važno da roditelj to kontroliše i da zna kakav je sadržaj crtanog filma ili emisije koju dijete gleda“, navodi Milena.

Ona ističe da su djeca u mlađem uzrastu puna empatije, da pomažu i prihvataju djecu sa govornim ili bilo kojim drugim smetnjama, te dodaje da je izuzetno ponosna što već u ranom dobu imaju osjećaj i odgovornost prema drugima.

©citajfilter.com 2019-2024 * Osnivač i izdavač: Centar media d.o.o. * Glavni i odgovorni urednik: Mira Kostović * Kontakt: citajfilter@gmail.com