Wed. Nov 27, 2024
ћирилица /латиница

Када је и зашто потребан дефектолог дјетету: Разговор с Ањом Крстовић, дефектологом Едукативног центра Биг Бен

Извор: Филтер

У свијету родитељства, постоји широк спектар ситуација у којима родитељи траже подршку и савјет како би осигурали најбољи могући развој своје дјеце. Једна од кључних  фигура у овом процесу може да буде  дефектолог, стручњак који се бави рехабилитацијом и хабилитацијом дјеце и одраслих с различитим тешкоћама на подручју когнитивног, моторичког и емоционалног развоја.

Разговарали смо са дефектологом Ањом Крстовић, како бисмо разумјели када је и зашто потребна интервенција овог стручњака у животу дјетета.

“Како да знамо да је дјетету потребан дефектолог?”, питамо Ању. Она објашњава: “Дефектолог је стручњак који посматра стање дјетета/одрасле особе проузроковано развојним сметњама и спроводи третман стимулишући развој у домену когниције, моторике, говора, емоција и социјализације. Дакле, први знаци кашњења у развоју, проблеми са фином моториком или учењем, могу бити знак да је дефектолог потребан.”

Када је ријеч о оптималном тренутку за укључивање дефектолога, Ања истиче: “Не постоји тачно одређен узраст дјетета који је дефинисан као ‘најбољи’ или ‘најпогоднији’ за тражење дефектолошке помоћи. Међутим, рана интервенција, односно интервенција у раној животној доби или одмах по успостављању дијагнозе, сматра се најпогоднијим тренутком.”

Како бисмо боље разумјели процес процјене и интервенције дефектолога, питамо Ању: “Шта је дефектолошка процјена и колико траје?”

Она одговора да је дефектолошка процјена сложен процес који траје од самог упознавања дефектолога и дјетета/одрасле особе, све до почетка третмана. Важно је стрпљење и стицање повјерења како би дефектолог могао препознати све потенцијале и ресурсе за даљњи рад, или пак почетак самог третмана.

У разговору са Крстовић, освијестили смо важност улоге дефектолога у подршци развоју дјеце с различитим потребама. Њихова стручност и преданост често су кључне у превладавању изазова с којима се родитељи сусрећу.

Но, осим формалних информација, важно је нагласити и емоционалну подршку коју дефектолози пружају родитељима. Они постају неизоставни дио породице са којом раде, разумијевајући  питања, страхове и надања која родитељи имају. Њихова подршка сеже далеко изван формалних третмана, чинећи их непроцјењивим савезницима у путовању развоја дјетета.

У свијету који се све више суочава с “екранизмом”, како га назива, улога дефектолога постаје још значајнија. Екранизам, као феномен прекомјерне употребе технологије, може негативно утицати на неурокогнитивни развој дјеце, изазивајући социјалне поремећаје и потешкоће у интеракцији с околином.

Стога, када примијетите знакове кашњења у развоју код свог дјетета или се суочавате с изазовима у одгоју, не устручавајте се потражити подршку дефектолога. Њихова стручност, преданост и подршка могу направити значајну разлику у животу вашег дјетета.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com