ФОТО ВРЕМЕПЛОВ: Бомбардовање касарне у Лукавици
Извор: Филтер
Прије 28 година, авиони НАТО пакта су бомбардовали простор касарне Слободан Принцип Сељо и том приликом нанијели огромну штету цивилним објектима у околини касарне. Највише штете претрпјела је зграда ЕТФ-а.
На фотографији, аутора Рајка Паштара, видимо погођен војни објекат у близини зграде ЕТФ-а (данас складиште фирме ИКС Експрес).
НАТО бомбардовање Републике Српске почело је 30. августа 1995. године и трајало до 14. септембра. Страдало је више од стотину недужних цивила.
На положаје Војске Републике Српске, НАТО авијација бацила је укупно 1.026 бомби, од којих 708 вођених, а укупна тежина баченог експлозива износила је око 10.000 тона.
НАТО авиони користили су радиоактивну муницију са осиромашеним уранијумом, уз образложење да “она треба Србе у БиХ да доведе за преговарачки сто”.
Ваздушне ударе вршили су борбени авиони осам држава чланица НАТО-а – САД, Велике Британије, Француске, Холандије, Шпаније, Турске, Њемачке и Италије.
Према одлуци Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, као Дан сјећања на жртве НАТО бомбардовања у Српској одређен је 9. септембар.
Тог дана, 1995. године, погинули су брат и сестра Галинац, Радмила и Раденко, прве жртве бомбаровања.
Враћали су се са гроба брата Радована који је погинуо 15 дана раније.
Раденко је возио сестру Радмилу преко Средњег до аутобуске станице, како би се вратила у Београд, када су бомбе злочиначког НАТО пакта пале на њихово возило, које је одлетјело у ваздух.
Радмила Галинац је на мјесту остала мртва у локви крви, док је Раденко био тешко рањен и оглувио је заједно са командантом једне јединице на том подручју, који је дошао до њега.
Раденко, који је наредног дана преминуо у болници “Жица” у Блажују, гдје га је лијечио чувени хирург доктор Миодраг Лазић, молио је команданта да брине о његовој породици и дјеци.
Доктор Лазић је учинио је све што је било у његовој моћи да спасе Раденка, али му није било помоћи.