У Пребиловцима ће бити стална изложба о геноциду над херцеговачким Србима у НДХ
Извор: Срна
Музеј жртава геноцида поставиће у Пребиловцима сталну изложбу посвећену страдању Срба у Херцеговини у геноциду који је над њима извршила Независна Држава Хрватска /НДХ/ у Другом свјетском рату, изјавио је Срни директор Музеја жртава геноцида Дејан Ристић.
Ристић је навео да ће стална поставка бити отворена почетком августа 2024. године, уочи годишњице масовног злочина у Пребиловцима.
Организовање сталне поставке договорено је са руководством пребиловачке мјесне заједнице, при чему ће концепт поставке и реализацију радити стручњаци Музеја жртава геноцида, а комплетне трошкове израде и постављања финансираће Фондација Музеја жртава геноцида.
– Стална поставка ће бити дар Музеја жртава геноцида Пребиловчанима, онима који су страдали у вечан спомен, али и садашњим и будућим Пребиловчанима и свим Србима на трајно сећање и незаборав – рекао је Ристић.
Поставка ће бити представљена у садашњем Дому културе “Свети краљ Милутин”, односно у некадашњој Основној школи “Краљ Милутин” у Пребиловцима у којој се, како истиче Ристић, десила једна фаза “тог страшног и бескрајно трагичног злочина” над припадницима српског народа, Пребиловчанима.
Ристић је рекао да ће, када се уради анализа безбједности, Музеј жртава геноцида донијети одлуку о томе да ли ће бити изложени оригинални артефакти или за ту прилику посебно израђене музејске копије.
– Изложба неће бити дводимензионална. Она ће бити тродимензионална, ту нема дилеме, и обухватаће и аудио-видео материјале, историјске изворе у виду докумената, фотографија и тродимензионалних предмета. Али, из разумљивих разлога, потребно је да се обави анализа безбедности трајног излагања оригиналних артефаката – навео је Ристић.
Он је истакао да Музеј жртава геноцида никада до сада није радио сталну музејску поставку ван граница Србије и да ће то за ову установу културе бити посебан изазов “и то подједнако стручан, емотиван и логистички”.
– Треба савладати пуно изазова и препрека које се огледају у мањку грађе и у чињеници да се Пребиловци налазе на територији Федерације БиХ, као и у томе да у Пребиловцима сада живи свега 45 наших сународника – додао је Ристић.
Он је навео да је ту и питање редовног одржавања тог објекта, његове приступачности за посјетиоце, као и упознавање јавности о томе да ће од августа наредне године у Пребиловцима, поред цркве, постојати и стална поставка.
Ристић је напоменуо да је драгоцјену подршку иницијативи у вези са успостављањем сталне музејске и меморијалне поставке у Пребиловцима пружила Епархија захумско-херцеговачка и приморска.