Wed. Nov 27, 2024
ћирилица /latinica

Uspomene jedne porodice: Čiji je fo­to-al­bum iz ratnog Sara­jeva?

Izvor: Filter/Mira Kostović

Među crvenim koricama starog foto-albuma ispričana je istorija jedne sarajevske porodice. Uspomene su sačuvane ali potraga za potomcima traje pune tri decenije.

Danijela Mrda, direktor Arhiva BiH, za portal Filter otkriva priču o albumu koji već trideset godina čeka vlasnike. Na molbu direktora Istorijskog arhiva Užice, Željka Markovića, sa nama dijeli podatke u nadi da ćemo zajedno pronaći potomke sarajevske porodice.

Priča počinje u ratom zahvaćenom Sarajevu. Stari foto-album ležao je zaboravljen u podrumu jedne zgrade na Marin Dvoru. Tu ga je slučajno pronašla Dušanka Šepić koja je odlučila sačuvati nečije upomene vjerujući da će album predati u prave ruke.

Dušanka je živjela u zgradi na Marin Dvoru a kada se nakon rata, nakratko vratila, tražeći svoje, nabasala je na nečije uspomene. U zabačenom dijelu podruma ugledala je stari foto-album. Znala je samo da ta porodica nije živjela u njenoj zgradi. Pošto su ostali stanari već napustili zgradu, a ne znajući čiji je album i kako je tu dospio, uzela ga je s nadom da će kasnije pronaći vlasnike. Ratni vihor je odveo u Srbiju a nakon dugogodišnjih pokušaja da sazna čiji je album, odlučila je da posao traženja prepusti drugima.

Album je dala svom bratu Miloradu Misailoviću koji se za pomoć obratio Istorijskom arhivu u Užicu. Direktor užičkog arhiva Željko Marković je još 2017. godine zatražio pomoć medija u Srbiji u širenju priče o albumu. Raspitivali su se, nastojali saznati bilo šta ali nikakve informacije o vlasnicima albuma do danas nema.

Stari foto-album je zapravo svjedočanstvo o skoro vijeku života jedne porodice u Sarajevu. Na osnovu fotografija zaključak je da je riječ o tada dobrostojećoj srpskoj porodici.

Sve počinje slikama starog Sarajeva i to još od 1878. godine. Uglavnom su tu fotografije članova porodice sa upisanim imenima, ali nigdje u albumu nema prezimena. Kada pravite porodični album vjerovatno ne razmišljate da će i taj podatak jednoga dana nekome zatrebati… Ipak je to album vaše porodice.

U njemu su fotografije više generacija jedne porodice. Pominju se Mira, Vladan, Bela. Zabilježeno je da se Mira rodila 1936. godine a Vladan 1940. Jedan muškarac iz te porodice bio je u vojsci u Novom Sadu 1939. godine, a ispod fotografije jedne lijepe djevojke koja je zabilježena 1932. piše “Mis akademika”.

Tu su i sli­ke sa vjen­ča­nja, za­tim one sa uli­ca Sa­ra­je­va, Ko­nji­ca, Ce­lja, sa lje­to­va­nja u Ši­be­ni­ku, Her­ceg No­vom, Ul­ci­nju. Slika­li su 1937. i svoj luk­su­zni auto­mo­bil. Po­mi­nje se u jed­nom pot­pi­su se­lo Pe­tro­vi­ći na Tre­be­vi­ću…

Na posljednjoj fotografiji upisana je 1967. godina. Na fotografiji je već pomenuta Mira sa jednom starijom ženom.

Vjerujemo da će se među čitaocima ovog teksta pronaći neko ko na osnovu iznesenih podataka može znati o kojoj porodici je riječ. Dušankina želja je tog ratnog dana, kada je napuštala Sarajevo, bila da sačuva tuđe uspomene. Ostvarimo njenu želju i pomozimo da skoro vijek porodičnih uspomena konačno nađe svoje potomke.

Ukoliko imate informacije koje nam mogu pomoći, javite nam se na fejsbuk i instagram stranicu, ili na mejl citajfilter@gmail.com.

Pisati možete i direktoru Arhiva BiH Danijeli Mrda, koja je sa nama podijelila ovu priču direktor@arhivbih.gov.ba

©citajfilter.com 2019-2024 * Osnivač i izdavač: Centar media d.o.o. * Glavni i odgovorni urednik: Mira Kostović * Kontakt: citajfilter@gmail.com