Wed. Nov 27, 2024
ћирилица /латиница

Хоће ли се повећање прихода од пореза одразити на повећање плата?

Извор: РТРС

Приходи од директних и индиректних пореза за првих пола године показују позитивне трендове у економији.

Борба за радна мјеста, повећање запослености и личне потрошње дала је резултате, сматрају економисти.

Из Владе најављују да ће наставити са подстицајима привреди.

Профит пословне заједнице је у плусу 23 процента и овим темпом достићи ће 2,8 милијарди марака. Ово би за посљедицу требало да има и раст плата.

Директни порези показатељ су привредне слике, индиректни потрошње становништва. Плус у односу на ранији период обећава и убудуће већи раст, сматрају економисти. Кажу, ако је прошле године изазов био како управљати економијом у паду, сада се тражи одговор како управљати када расте.

– Економски раст и раст прихода мора да прати раст плата, јер само унутрашња тражња генерише нову инвестицију и нова радна мјеста – истакао је економиста Саша Стевановић.

У посљедње двије године у Републици Српској плата је расла за више од пет одсто. Томе су допринијеле и мјере Владе. Једна од њих је и подстицај послодавцима који повећају лични доходак раднику.

Од јула 2019. до краја прошле године за ове намјене издвојено је око 13 милиона марака.

– То говори да послодавци врше повећање плате у све већем и већем износу и ми смо спремни да наставимо са подстицајима и да дођемо до већих примања – каже Зора Видовић, министар финансија.

Вјекослав Петричевић, министар привреде, наводи да се ка томе да до краја године нето просјечна плата пређе 1.000 КМ.

Анализом, синдикат и академска струка дошли су до износа личног доходка који би у овом тренутку спријечио одлазак радне снаге са ових простора.

– Неких 1200 марака. Плате јесу расле у посљедње вријеме али треба још – наглашава Горан станковић из Савеза синдиката.

Наша економија зависи и од привредних кретања у Европској унији.

– Јасно је да генерисањем тражње у ЕУ изискује и број запослених и раст индустријске производње код нас у свим дјелатностима у Републици Српској, јер смо ми битно зависни од кретања у ЕУ – појашњава Саша Аћић из Унија удружења полсодаваца републике Српске.

– Трошкови транспората су повећани, компликације са транспортом и постоји опредијељеност ЕУ да користи земље које су близу њихових граница. Тако да се ту може профитирати – додао је Стевановић.

Компаније из Европске уније које су дошле на наше тржиште, сматрају да се овдје ствара добар пословни амбијент.

– Мислимо да ће у наредном периоду, у наредне двије године, на подручју Републике Српске Компанија “Меле” имати проширење, јер амбиције наше компаније су велике – рекао је Павел Лах директор Компаније.

А амбиције су да убудуће на нашем тржишту послује што више страних, а посебно домаћих предузећа.

Да расте привредна активност, повећава број запослених који ће задовољни платом остајати на овим просторима.

Да тренутно добру економску статистику што боље реализујемо у пракси.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com