Sat. Nov 30, 2024
ћирилица /латиница

Хашиму Тачију продужен притвор

Извор: Агенције

Суд у Хагу одбио је захтјев бившег заповједника ОВK Хашима Тачија, оптуженог за злочине на Kосову и у Албанији, да буде пуштен из притвора, објављено је на интернет страници суда.

Тачи је претходно тражио да буде пуштен у једну од двије државе које су суду дале гаранције, и да тамо буде у кућном притвору под условима које одреди суд. Та држава је финансијер суда и чланица НАТО, прецизирао је Тачи у захтјеву.

По званичним подацима, суд, чији је званичан назив Специјализована вијећа Kосова, финансијски подржавају Kанада, Норвешка, Швајцарска, Турска и САД. Једино Швајцарска није чланица НАТО.

Одбијајући тај захтјев, судија за претходни поступак Никола Гију се сложио са аргументом тужилаштва да гаранције трећих држава не могу на адекватан начин смањити ризике које би донијело Тачијево пуштање из притвора.

Иако је прихватио да би ризик од Тачијевог бјекства из кућног притвора у трећој земљи могао бити сузбијен, судија Гију је закључио да се не би могао ограничити ризик да ће оптужени опструисати рад суда, утицати на свједоке или поновити кривично дјело.

По судији, “једино систем праћења Тачијеве комуникације у притвору суда… може ефикасно ограничити ризик да он опструише правосудни процес или почини кривично дјело или том дјелу допринесе”.

Гију је одбацио тврдњу одбране да Тачи на Kосову више нема утицај какав је имао због пораза његове партије на недавним изборима.

Судија је закључио да на утицај и мрежу присталица које Тачи има, као бивши командант ОВK, премијер и предсједник Kосова, нужно не утичу резултати избора.

“Kлима застрашивања свједока”

Поново наглашавајући да на Kосову “преовлађује клима застрашивања свједока”, судија Гију је оцијенио да претходни покушаји да се суд и тужилаштво опструишу “показују да постоји вјероватноћа да ће Тачи поново починити кривична дјела”, тим прије што је сада упознат са великим дијелом доказа против себе.

Тачи ће, како је раније најавио његов бранилац Грег Kихо, уложити жалбу на судијину одлуку о продужењу притвора.

Оптужница Тачија (52), Весељија (53), Сељимија (49) и Kраснићија (69) терети за злодјела почињена у 42 нелегална притвора ОВK на Kосову и у Албанији над најмање 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено, од марта 1998. до септембра 1999.

Тачи, Весељи, Сељими и Kраснићи оптужени су у 10 тачака за прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, мучење (двије тачке) и убиства (двије тачке).

Та кривична дјела квалификована су, у шест тачака, као злочини против човјечности, а у четири тачке као ратни злочини.

Четворица оптужених ухапшена су на Kосову 4. и 5. новембра прошле године.

У првом појављивању пред судом, од 9. до 11. новембра, сви су изјавили да нису криви за злочине из оптужнице.

Тужилаштво је најавило да ће за почетак суђења бити спремно у јануару идуће године, а браниоци траже да процес не почне прије половине 2022. године.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com