Wed. Nov 27, 2024
ћирилица /латиница

Упркос пандемији расипају паре: Наставља се бахат однос државних институција

Извор: СрпскаИнфо

Иако државне институције због пандемије корона вируса прошле године нису радиле у пуном капацитету, ипак су нашле начина како да потроше новац. Неке чак и више у односу на период прије пандемије.

Видиљиво је то из података оних институција које су до сада одговоре доставиле на захтјев посланице у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ, Мирјане Маринковић Лепић.

Она за Српскаинфо каже да је уочила, с обзиром да је члан Kомисије за буџет и финансије, да се буџетска средства не користе економично.

– Знамо у каквом смо „локдауну“ били, сусрети су се ријетко или никако одржавали, није се путовало. Зато ме интересовало како су се институције понашале на пољу трошења средстава предвиђених за репрезентацију – казала је Маринковић Лепићева.

Право на трошење

Примјетно је, додаје она, да су се трошила средства, иако има институција које су биле економичне и потрошиле неких пар стотина марака, док су неке институције потрошиле десетине хиљада марака.

– Напримјер, Гранична полиција БиХ је трошила позамашна средства. Ја заиста не знам на шта с обзиром да усљед пандемије није било свега онога на шта трошимо средства за репрезентацију – рекла је Маринковић Лепићева.

Оно што је њено запажање је да одмах сви кажу колико су пара имали право да потроше, а колико су потрошили.

– Па наравно да се могу кретати у дозвољеном распону и да троше у складу са својим интерним правилницима, али је поента у томе да иако имамо одређен износ средстава ми га не морамо потрошити. Треба да се понашамо разумно, економично, да ако имамо право, примјера ради, да купимо нов аутомобил, па не морамо га купити од 300.000 KМ, можемо га купити од 50.000, и то врло квалитетан. Тако је и са репрезентацијом – јасна је Мирјана Маринковић Лепић.

Штедња

Не може да се помири са чињеницом да се руководиоци институција на бахат начин односе према буџетским средствима, па и на неким другим пољима, као што је куповина аутомобила, опремање пословних простора. Све то може, тврди она, у скромнијем формату.

– Свугдје гдје можемо требамо да штедимо, поготово када је у питању јавни новац, што у БиХ очигледно није случај. Биће интересантно да видимо даље одговоре који буду пристизали, јер рок за одговор је 30 дана. Има још времена да се одговори дају. То ће показати ближу слику односа према буџетским средствима. Нажалост, неће бити санкција, јер сви они кажу да се крећу у дозвољеним оквирима. Да, крећете се у оквирима, али нисте морали потрошити ни толико колико је дозвољено, поготово не у времену пандемије – закључила је саговорница Српскаинфо.

Куповина поклона

Омбудсмани су на набавке пригодних поклона у протоколарне сврхе лани потрошили 1.151 KМ. Приликом посјете Омбудсману Словеније наши омбудсмани су понијели умјетничку слику, коју су платили 250 KМ. Не прецизирајући за кога, навели су и још један заједнички протоколарни поклон од 111 KМ.

Међу прошлогодишњим трошковима је и поклон амбасадору Русије приликом службеног састанка и посјете Бањалуци.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com