Danas obilježavanje odbrane Sarajevsko-romanijske regije
Izvor: Srna
Na Palama će danas biti obilježena odbrana Sarajevsko-romanijske regije, za koju je u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu život dalo 4.156 boraca Vojske Republike Srpske.
Obilježavanje ovog istorijskog datuma, koji organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, prisustvovaće delegacija Narodne skupštine Republike Srpske.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović rekao je da to nije bila bitka, već da su tokom cijelog odbrambeno-otadžbinskog rata muslimanske jedinice napadale položaje Vojske Republike Srpske /VRS/, nastojeći da spoje svoje korpuse.
Milunović, koji je i predsjednik Odbora, naveo je da je Sarajevsko-romanijski korpus tokom rata imao od 15.000 do 18.000 boraca, te da je bilo ukupno 35 većih ofanziva koje je VRS odbila.
“Posljednja i najveća je bila u ovom periodu 1995. godine, kada je ukupno 46.000 neprijateljskih vojnika iz pet muslimanskih korpusa napalo jedinice Sarajevsko-romanijskog korpusa, koji je tada imao oko 13.000 boraca. U pomoć su mu stigle jedinice Hercegovačkog korpusa sa ukupno 3.000 vojnika, te Drinskog korpusa sa ukupno 1.000 vojnika”, naveo je Milunović na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je rekao da je, prema pisanju američkih analitičara, u ovoj ofanzivi VRS imala 200 poginulih i 600 ranjenih boraca, a na muslimanskoj strani je bilo oko 1.000 poginulih i oko 3.000 ranjenih.
Pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Radomir Graonić rekao je da će u 9.00 časova u Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice na Palama biti služena sveta liturgija i parastos.
U 11.00 časova na Trgu Republike kod Centralnog spomenika poginulim borcima odbrambeno-otadžbinskog rata biće služen pomen, a u 11.05 časova planirano je polaganje vijenca i cvijeća.
Graonić je rekao da je u 11.15 časova na Studentskom trgu predviđeno obraćanje zvaničnika, a u 11.30 časova umjetnički program.
On je naglasio da će i ovaj događaj biti obilježen u skladu sa epidemiološkim mjerama.
Prema podacima starješina Sarajevsko-romanijskog korpusa, posljednja neprijateljska ofanziva kodnog naziva “Tekbir”, bila je organizovana 1995. godine i u njoj je angažovano 46.000 vojnika takozvane Armije BiH, nasuprot Sarajevsko-romanijskom korpusu koji je imao oko 17.500 boraca.
Srpske jedinice sačuvale su teritoriju u Sarajevsko-romanijskoj oblasti, a potpisivanjem Dejtonskog sporazuma, Srbi su morali da napuste opštine Ilijaš, Vogošća, Grbavica, Ilidža, Rajlovac i Hadžići.
Kao simbol otpora, na ovom prostoru izgrađen je manastir Sveti Georgije na Ravnoj Romaniji, gđe se u Spomen-crkvi nalazi više 4.000 uklesanih imena boraca poginulih u obrani ove regije. /kraj/kup/am/foto