Словеначки портал објавио наводни ”non paper”: Српска Србији, Косово Албанији, хрватски кантони Хрватској
Извор: Глас Српске
Словеначки портал Нецензурисано објавио је наводни ”non paper”, односно неслужбени дипломатски документ који говори о идеји приступања Републике Српске Србији и уједињењу Косова с Албанијом.
Од понедјељка се у региону спекулише о томе да ли је словеначки премијер Јанез Јанша заиста послао неслужбени дипломатски документ у Брисел, који говори о новом цртању граница на подручју бивше Југославије.
-Нико службено није потврдио да је предсједник Европског савјета Шарл Мишел од Словеније добио документ таквог садржаја. Али неслужбени дипломатски документ који предвиђа распад БиХ, припајање Републике Српске Србији и уједињење Косова с Албанијом заправо постоји – пише Нецензурисано, а преноси Кликс.
Према њиховим информацијама, документ под називом ”Западни Балкан – пут напријед” примљен је у кабинет Мишела у фебруару, а ко га је написао не зна се.
Према изворима словеначких новинара, сигурно није скројен у Министарству спољних послова Словеније.
-Дио његовог садржаја могао је бити написан, према неким информацијама, у Будимпешти. Ипак, у бриселским дипломатским круговима о њему се говори као о ”словеначком” документу, јер је наводно Јаншин кабинет учествовао у слању на разне адресе. Будући да се ради о неслужбеном дипломатском документу намијењеном комуницирању различитих ставова и иницијатива без службеног карактера, нема ни главу ни потпис. Дошао је до Мишела мимо службене дипломатске поште, па се његово постојање може у било којем тренутку јавно порећи – тврди портал.
Зато, како наводи Нецензурисано, то није службени став Словеније, већ само један од неформалних приједлога за могуће рјешење питања која се тичу земаља бивше Југославије.
Документ који нје објавио словеначки медији у уводу спомиње ”неријешена национална питања Срба, Албанаца и Хрвата”, која су се појавила након распада Југославије. Аутори документа истичу да чак и након успостављања мира након завршетка ратова, обећаних европских перспектива и напретка Сјеверне Македоније и Црне Горе у овом правцу у региону, ”кључна питања остају неријешена”.
Кључни дио наводног ”non papera” су предложена ”рјешења” за претходо описане проблемe, a то су уједињење Косова и Албаније, уједињење већине територије Републике Српске са Србијом.
-Српско национално питање може се у великој мјери ријешити припајањем дијела Републике Српске Србији. У овом случају, Србија је спремна пристати на уједињење Косова и Албаније – наводи се у документу.
Према њему, хрватско национално питање може се ријешити спајањем већине хрватских кантона у БиХ с Хрватском или давањем посебног статуса хрватском дијелу БиХ.
-То би Бошњацима дало независно функционирајућу државу и преузели би пуну одговорност за њу. На референдуму би људи одлучивали да ли ће се придружити ЕУ или будућности изван ЕУ (слиједећи примјер Турске). За сада велика већина Бошњака подржава у перспективи ЕУ, а у наглом порасту турског утицаја и радикалног ислама, ситуација би се могла драстично погоршати у сљедећој деценији – стоји у објављеним документу.
Према ауторима ”non papera”, ова ”рјешења” убрзала би преговоре о чланству земаља Западног Балкана у ЕУ и НАТО-у.
Politicki.ba је објавио прије неколико дана да је Јанша у Брисел упутуо non paper који подразумијева промјене граница, а између осталог и отцјепљење Републике Српске, као и прекрајање граница у Црној Гори, Сјеверној Македонији и Албанији.
Јанша се потом огласио на Твитеру, те навео да се посљедњи пут сусрео са предсједником Савјета Европе Шарлом Мишелом прошле године и додао да је тешко да му је било шта физички могао предати у фебруару или марту ове године.
– Словенија озбиљно тражи рјешења за развој регије и ЕУ перспективу земаља Западног Балкана, а оваквим наводима се покушава се спријечити тај циљ – рекао је Јанша.