У Српској забрањена продаја ракије произведене за личне потребе
Извор: Срна
Грађанима у Републици Српској законом није забрањено да за властите потребе производе алкохолна пића, попут ракије, али јесте да их стављају у промет и продају.
“За такав производ не постоји доказ о поријеклу, исправности, безбједности за људску употребу, условима у којима се производи и слично”, саопштено је из Инспектората у вези са контролама које Републичка пољопривредна инспекција спроводи у области производње и промета јаких алкохолних пића, што обухвата и производњу ракије.
У Инспекторату прецизирају да је Републичка пољопривредна инспекција, када је ријеч о контроли произвођача јаких алкохолних пића, обавезна да, с циљем заштите здравља потрошача, забрани промет алкохолних пића која нису прошла никакву контролу, а која нелегално продају физичка лица.
“С обзиром на то да сама процедура регистрације произвођача јаких алкохолних пића није компликована, да је до сада у регистар надлежног министарства уписано око 30 произвођача, а сви пољопривредни произвођачи који желе да се баве овом производњом требају покренути процедуру регистрације”, напомињу у Инспекторату.
Републичка пољопривредна инспекција врши контролу свих регистрованих произвођача јаких алкохолних пића у Српској, али и физичких лица за која постоје сазнања да врше нелегалан промет и продају, те тако представљају нелојалну конкуренцију оним који су пријављени.
“Важно је нагласити и да је алкохол акцизна роба, те да у том погледу подлијеже и обавезама дефинисаним Законом о акцизама”, подсјетили су у Инспекторату.
Законом о јаким алкохолним пићима из 2015. године прописано је да дјелатност производње јаких алкохолних пића могу обављати правна лица и предузетници уписани у Регистар произвођача јаких алкохолних пића, који води Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.
Да би правно лице или предузетник могли да се тиме баве морају испуњавати одређене услове, чији циљ је обезбјеђивање квалитета и безбједности коначног производа намијењеног конзумирању.
С циљу заштите потрошачких права, јака алкохолна пића која се стављају у промет морају бити декларисана, као и сваки други производ намијењен за непосредну људску потрошњу, како би потрошачи имали увид у све релевантне информације о производу.