Многобројне познате личности напустиле нас у 2020. години: Сјај легенди живјеће на небеској сцени
Извор: Глас Српске
Година 2020. била је тешка по много чему, почевши од пандемије вируса корона, па до смрти великана који су својим талентима оставили јак траг у свима нама.
Више од 20 јавних личности преминуло је у 2020. години, па сада пјевају у небеској кафани, глуме на небеској позорници, а по својим пјесмама, улогама, пословним успјесима, али и великим срцима остаће вјечно упамћени.
Посљедњи нас је напустио Младен Кесер, познатији по умјетничком имену Доктор Скенди. Пионир бањалучке ди-џеј сцене и творац прве ди-џеј асоцијације “Медијум” из 1994. преминуо је 19. децембра од посљедица вируса корона. Невјероватна енергија и харизма овог јединственог ди-џеја, музичког продуцента и текстописца са вишедеценијским искуством никога нису остављали равнодушним. Само неколико мјесеци након што је представио публици нови албум “Боотлооп”, град на Врбасу опростио се од Др Скендија. “Још чекамо да се гласно насмије”, говорили су у невјерици његови пријатељи.
Глумац Боривоје Кандић преминуо је 8. децембра у 59. години. Оставио је неизбрисив траг у остварењима “Варљиво лето”, “Шећерна водица”, “Колубарска битка”, “Булевар револуције”, ТВ серијама “Доме, слатки доме”, “Крај династије Обреновић”, “Срећни људи”… Остаће упамћен по улози Вука Караџића у истоименој серији, а интересантно је да је Кандић преминуо само дан након глумца Тихомира Тике Арсића који је у овој серији глумио Бранка Радичевића. Арсић, који је преминуо у 64. години, случајно је сазнао да има рак панкреаса и то у тренутку када се припремао за филмску улогу човјека који умире од карцинома. Остварио је више од 50 улога, међу којима су инспектор у филму “Дечко који обећава”, Барон у “Убицама мога оца”…
Један од највећих боема естрадне сцене Џеј Рамадановски преминуо је у 57. години, 6. децембра, када му је у сну стало срце. Његов живот обиљежило је тешко одрастање, од најранијег дјетињства је “шибицарио”, а са 11 година био је у поправном дому. Дорћолски Џејмс Браун, пјевачки насљедник легендарног Томе Здравковића и непревазиђеног Шабана Бајрамовића мислио је и говорио дјечје искрено и брзо, тако је и плесао. Био је час обучен у бијело одијело са шеширом као Мајкл Џексон, час са марамом на глави као пират.
– Пре наступа на “Месаму”, сећам се, искрено ме је бодрио и легендарни Тома. Био ми је узор, као и дан-данас. Тада сам био танак као мотка за веш, нисам имао одело за наступ па сам замолио другаре са Дорћола да ми гепе неку елеганцију, а они кажу: “Ало бре, Џеј, где да нађемо тако мало оделце – у ‘Цицибану’“? Набацили су ми, наравно, лепо мало одело, у којем сам се после и оженио – испричао је својевремено Џеј.
Од близу 150 пјесама којима је удахнуо живот, готово свака друга је хит. Судбина се поиграла са његовим највећим хитом “Недеља”. Ову пјесму Џеј је снимио давне 1991. године, а управо на овај дан је и преминуо.
Басиста Мирослав Миша Алексић преминуо је у 68. години од посљедица вируса корона, 29. новембра. Једног од оснивача “Рибље чорбе”, са којом је снимио више од 20 албума, публика ће памтити по енергичним наступима, ведром духу, као и хитовима “Амстердам”, “Остаћу слободан”, “Ја ратујем сам”. Каријеру је почео 1970. године у бенду “Ројали”, а већ догодине је отишао у САД, гдје је дипломирао. Одушевљен хард рок звуком бендова “Лед цепелин”, “Дип парпл” и “Гренд Фанк Рејлроуд”, по повратку у Југославију оснива групу СОС.
– Редовно су свирали, тако да је Миша комотно могао да буде професор домаће географије будући да је наступао у местима која постоје само на војним картама – навео је рок критичар Петар Јањатовић у “Екс Ју рок енциклопедији”.
Писао је пјесме за Здравка Чолића, Биљану Петровић, Џези Бел, Милорада Мандића и друге. Живио је рокенрол пуним срцем, а остаће упамћен и један интервју у којем је говорио о супрузи Јасмини.
– Док сам био у војсци, сваки дан сам јој писао писмо и сваки дан је она мени одговарала! Тако смо се договорили да, чим дођем у Београд, одмах направимо свадбу и од тог тренутка до данас је са мном – казао је Алексић.
Легендарни басиста испраћен је уз пјесму “Битлса” “Let It Be”.
– Договорили смо се да умремо на бини, а он пожурио. Хвала ти, брате, на свему – рекао је у сузама Бора Чорба.
Вирус корона био је кобан и за бубњара “Амадеус бенда” Бојана Златановића Токана који је преминуо у 45. години, 24. новембра. Био је страствени љубитељ адреналина, природе и брзих мотора. Свирао је бубњеве и пјевао, а како стоји на њиховом званичном блогу, био је задужен за највише тонове. Како наводе, Токан је волио црну боју, било да су у питању дјевојке или аутомобили, а један од омиљених бендова био му је “Рамштајн”.
Легендарни Мустафа Надаревић преминуо је од карцинома плућа у 77. години, 22. новембра. Глумац који у својој каријери има више од 100 улога, од којих су најпознатије оне у “Већ виђено”, “Вело мисто”, “Мирис дуња”, “Непокорени град”, “Отац на службеном путу”, “Глембајеви” и “Глуви барут”, а млађе генерације га знају по серији “Луд, збуњен, нормалан”. Колико је био омиљен, најбоље потврђује то што су га сви својатали. Међутим, када би га питали чији је глумац, он би одговарао да је из цијеле Југославије.
– Рођен сам у Бањалуци у БиХ ’43, 2. маја, а онда, како је Бањалука била бомбардована, моји су побјегли у Загреб и тамо сам живио једно вријеме, онда мало у Босанском Новом, па у Ријеци, па опет у Загребу. Ја сам свој, али нека ме својатају, мени то не смета – одговарао је Надаревић.
Препричавајући анегдоте из дјетињства насмијавао је све.
– У првом разреду основне школе у Загребу учитељица ми је ставила трешње на уши и био сам Црвенкапица зато што ме хтјела представити у разреду. Ви живите у Сарајеву и Мустафа је нормално име. У Загребу је то абнормално име. Дјеца су викала “Муста отвори уста”. Дошао сам баки кући плакати и онда је замолила учитељицу да не пише више Мустафа него Мујица. Након два-три дана, дјеца су викала Мујица Гујица – насмијавао је све Надаревић.
Познати глумац Иван Бекјарев преминуо је у 75. години, 16. новембра, од посљедица вируса корона, а да је заражен, сазнао је приликом тестирања због снимања филма “Било једном у Србији”. За глумца нема веће части него када његова улога остави толико трага да га на улици поистовјећују са ликовима из серија или филмова, као што су Бекјарева са Стевицом Курчубићем у серији “Бољи живот”, али и по роли озлоглашеног управника нацистичког логора смрти у серији “Бањица” Светозара Вукајловића. Остаће упамћен и као Цане Курбла у “Отписанима” и његовој познатој узречици, као и по улогама у серијама “Крај династије Обреновић”, “Горки плодови”, “Више од игре”.
Један од најпопуларнијих пјевача бивше Југославије Крунослав Кићо Слабинац (76) заувијек је отишао 13. новембра. Евергрине “Због једне дивне црне жене” и “Плавуша” пјевале су све генерације. Велики је пјевач, осим као забављач, био познат и као љубитељ жена. Присјећајући се једног давног београдског наступа, испричао је како се изборио са фановима.
– Испред моје хотелске собе чекају четири дјевојке, испред лифта још двије. И шта ћу, не могу једну одбити, а друге не, па направићу им трауме за цијели живот! И ништа, позвао сам их све четири. Картали смо до јутра – рекао је Слабинац џентлменски не подијеливши више детаља.
Глумац Мирко Бабић преминуо је од карцинома грла у 73. години живота, 12. новембра. Глумио је у многим представама и филмовима, а обиљежила га је и улога у серији “Село гори, а баба се чешља”, у којој Мирко игра Радашиновог комшију Драгојла, са којим он дијели све згоде и незгоде сеоског живота.
Глумица Љиљана Стјепановић кроз сузе је рекла да ће Мирко Бабић увијек остати једно од најљепших срца које је упознала и са којим је радила. Остаће упамћен и као глумац који је након завршетка академије добио посао у два београдска позоришта, да би отишао у Крагујевац, гдје је и завршио каријеру.
Глумац Драган Јовичић преминуо је 6. новембра у болници у Сарајеву, гдје се лијечио од здравствених компликација проузрокованих вирусом корона. Осим у позоришним представама, Јовичић ће остати упамћен по улогама у домаћим ТВ и филмским остварењима, посебно у серијама “Коже” и “Поробџије”.
Добитник је бројних признања и награда, а између осталих и “Шестоаприлске награде” града Сарајева за допринос умјетности театра. Добитник је и “Златног ловоровог вијенаца” за најбољег глумца на 35. МЕСС-у.
Естрада је 11. октобра остала без Борислава Боре Дрљаче, који је преминуо у 80. години живота послије дуге борбе са карциномом. Овог фолк пјевача из Босанске Крупе живот није мазио. Када је имао само три године, мајку су му убиле усташе док га је држала у наручју, а обиљежила га је и трагична смрт прве супруге која је извршила самоубиство. Старијим генерацијама познат је по хитовима “Стари вук”, “Не намигуј на ме туђа жено” и “Плачи мала, плачи”, а млађе генерације освојио је урнебесним објавама на “Твитеру”. Његов чувени твит “Овај дан је за одмор и уживање, као и сваки дуги”, цитирају многи.
Прослављени режисер и сценариста Горан Паскаљевић преминуо је 25. септембра у Паризу, у 74. години. Режирао је чувене филмове “Чувар плаже у зимском периоду”, “Варљиво лето ’68”, “Буре барута”, “Танго аргентино” и друге. Добитник је престижних награда, а часопис “Варајети” сврстао га је у пет најбољих режисера.
– Имао је особине које нико од нас није поседовао, сталоженост и упорност. Оно што је заједничко Паскаљевићевим филмовима је да су по правилу држали страну слабим, обесправљеним људима са периферије живота и величали снагу малог човека – рекао је Горан Марковић.
Вијест о смрти Паскаљевића изазвала је и многе реакције широм региона, а било је и оних коју су се присјећали познатих реплика из његових филмова.
– У времену чуда на крају једног варљивог лета, не сачекавши да сване дан, отишао је негде да игра танго аргентино велики Горан Паскаљевић – написао је др Срђан Деда Томић.
Једна од најтиражнијих српских списатељица Исидора Бјелица преминула је 5. августа у Београду, у 53. години. Исидора се годинама храбро борила са опаком болешћу, али је, нажалост, преминула од рака јајника.
Свестрана Исидора рођена је 10. децембра 1967. године у Сарајеву, а била је, између осталог, и филмски критичар, режисер и аутор позоришних комада. Написала је више од 40 књига, а важила је за скандал мајстора и једну од најконтроверзнијих личности на Балкану. Осим по бестселерима, позната је по шеширима који су временом постали њен заштитни знак.
– Од колико ствари све може да вас сачува обод шешира, само спустиш главу и имаш свој мир – написала је Исидора уз фотку на “Инстаграму”.
Окоснице Исидориног живота били су љубав и путовања, а неколико романа спојило је та два важна фактора: “Љубав у Каиру”, “Љубав у Бејруту”, “Љубав у Емиратима”, “Љубав у Тунису”.
– Једном приликом смо мој муж и ја дигли кредит да идемо на пут око света. Наша последња дестинација је био Њујорк и онда, кад у 40 дана обиђете највеће престонице света и дођете у Велику јабуку, схватите зашто је то заиста најузбудљивији град на свету – причала је Бјелица.
Дан прије Исидоре преминуо је некадашњи вођа групе “Нови фосили” Рајко Дујмић у 65. години, након што је аутом слетио у провалију од 11 метара. Музика је била његов живот, виолину је почео да свира са четири године и од тада није престајао да свира. Велики успјех забиљежио је и на такмичењу за “Пјесму Евровизије”, гдје се као аутор појављивао три године заредом, када су његове пјесме оствариле један од најбољих резултата у историји.
Легенда народне музике Добривоје Топаловић отишао је у “небеску кафану” 16. јуна, у 75. години, након тешке борбе са опаком болешћу. Прву плочу “Кад би знала колико те волим” снимио је давне 1968. “Црно вино”, “Проговори”, “Еј, да ми је”, само су неке од пјесама по којима ће га публика памтити.
Плијенио је ведрим духом, а био је омиљен и међу колегама, али и међу новинарима. Био је тих и једноставан човјек, док је врцавим анегдотама умио сатима да забавља друштво. Красила га је специфична боја гласа, а пјевао је баш као што је живио, ненаметљиво.
Глумац Десимир Станојевић преминуо је 10. марта у 70. години. Једна од његових најпознатијих улога јесте улога Вукашина Голубовића у серији “Срећни људи”. Занимљиво је да је звијезда ове серије био и његов пас Амон, односно чувени Сима.
– Мој пас Амон, са којим сам обишао целу ондашњу Југославију, био је одличан ловац, а онда је почео да глуми – поносно је говорио Станојевић.
Талентовани глумац бриљирао је у позоришту, а заслужан је и за извођење првог мјузикла у историји нишког позоришта, “Виолиниста на крову”, те за постављање мјузикла “Цигани лете у небо” у нишком Народном позоришту.
Краљица двосмислених пјесама Милица Остојић, познатија као Мица Трофртаљка, преминула је 8. марта, у 77. години. Пјесма “Даворике дајке” постала је велики хит, а појављивала се у неколико филмова. Највећа кафанска звијезда шездесетих и седамдесетих остала је запамћена и по улози у култном филму “Лепа села лепо горе” и реченицама “Шут, болан, еротика”, као и “Вид ћ.., права пионирска”. Иако су њене пјесме нашле пут до срца слушалаца, критика јој није била наклоњена, али то Трофртаљку никад није обесхрабрило.
Глумац Мирољуб Трошић, познатији као Ђода из ТВ серије “Село гори, а баба се чешља”, умро је у 72. години, 25. фебруара. Наставник музичког је сасвим случајно постао глумац када је након 23 године рада у школи остао без посла. Његов друг из дјетињства Радош Бајић понудио му је улогу у серији “Село гори, а баба се чешља”. Иако није био глумац, пред камером се понашао сасвим природно. Испливао је велики таленат, а лик добродушног и радозналог Ђоде, великог љубитеља пива, одмах је освојио публику.
Прва представница Југославије на” Евровизији” Љиљана Петровић преминула је 4. фебруара, у 81. години. Пјесмом “Неке давне звезде”, коју је написао Мика Антић, обезбиједила је својој земљи осмо мјесто и била боље пласирана од легендарне Лале Андерсен, која је прва отпјевала “Лили Марлен”. Током проба Мика Антић је видио да су представнице других земаља обучене у хаљине од сребрног ламеа који је тада био модеран. Питао је Петровићеву какву ће хаљину носити и рекао да не долази у обзир да шљашти као што су њихове.
– Рекао ми је да је хаљина коју носим најбоља за мене. Била је то мала црна хаљина. Прокоментарисала сам да ћу морати да ставим неки накит, на шта је Мика узвикнуо: “Да се ниси усудила! Ти нећеш шљаштати ко ови капиталисти!” Ипак сам на крају бар мало засветлуцала – испричала је Петровићева.
Година коју ће многи пожељети да забораве почела је тужном вијешћу да је преминула прослављена глумица Неда Арнерић. Глумица нестварне љепоте рођена је 15. јула 1953. године у Књажевцу и имала је богату каријеру. Глумом и љепотом задивила је цијелу Југославију, али и Италију и друге земље. Улоге у филмовима “Вишња на Ташмајдану”, “Ужичка република”, “Сутјеска”, “Варљиво лето ’68”, “Исправи се, Делфина” само су неке којима је показала раскошан таленат. Већ са 10 година је почела да похађа часове глуме, а са 13 је снимила први филм “Сан” и тако постала прва дјечја филмска звијезда у Југославији. Преминула је 11. јануара у 67. години живота. “Вјечита дјевојчица” српског глумишта отишла је тихо и сада вјероватно “игра” на небеској сцени, раме уз раме са другим легендама, а срца публике никад није напустила. Неда је само једна од познатих личности које су нас напустиле оставивши дубок траг, а нама остаје да се надамо да се година попут 2020. задуго неће поновити.