Bioinženjering i medicinska informatika – novi program Elektrotehničkog, Medicinskog i Mašinskog fakulteta
Autor: FILTER/M.K.
Na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu u akademskoj 2020/2021. godini pokreće se novi studijski program na trećem ciklusu studija. Bioinženjering i medicinsku informatiku realizovaće Elektrotehnički, Medicinski i Mašinski fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
„Program će pružiti mogućnost svim masterima Medicinskog, Elektrotehničkog i Mašinskog fakulteta da se upišu na jedinstven program koji obuhvata sve ove oblasti. Danas se ne može isključiti informatika iz medicine koja se uzima za ranu dijagnostiku, kao i mašinstvo što se tiče nano tehnologija”, rekao je Božidar Popović, dekan Elektrotehničkog fakulteta .
Ovakvi programi već odavno postoje u Evropi i svijetu, dobro funkcionišu i na tržištu je iskazana velika potreba za kadrom iz oblasti bioinženjerstva i medicinske informatike.
„Zavisno od profila kandidata organizovaće se i nastava na prvoj godini. Doktori na prvoj godini imaju osnovne inženjerske predmete, da steknu osnovna znanja iz inženjerstva. S druge strane inženjeri koji upisuju ove doktorske studije će na prvoj godini imati ozbiljan program upoznavanja sa anatomijom i fiziologijom čovjeka kako bi naučili strukturu, građu i funkcionisanje organizma“, pojasnio je Dejan Bokonjić, dekan Medicinskog fakulteta.
Mogućnosti primjene stečenog znanja su široke, a velika pažnja se poklanja radu sa aparatima i unapređenju tehnologije za potrebe medicine. Bokonjić je podsjetio da su ovi fakulteti i ranije ostvarivali odličnu saradnju.
„Studenti i asistenti ETF-a su u više navrata radili određena rješenja za Medicinski fakultet koja smo mi testirali (holteri, EKG). Pravili su nam neka rješenja koja su jednostavnija, pogotovo za upotrebu kod djece“, rekao je dekan Medicinskog fakulteta.
Na Mašinskom fakultetu kažu da spremno ulaze u izazov rada novog programa.
„Što se tiče naših oblasti, to su prije svega biomaterijali, zatim biomehanika i dio koji se odnosi na upotrebu robotskih sistema u medicini sa aspekta kinematike odnosno dinamike robotskih sistema. Želimo da damo doprinos i u automatizaciji medicinskih instrumenata koji se koriste za različite zahvate u medicini“, izjavio je Milija Kraišnik, dekan Mašinskog fakulteta.
Planirano je da se na novi program trećeg ciklusa studija upiše 15 studenata, po pet sa sva tri fakulteta. Dekani se nadaju da će zainteresovanost studenata koji su završili master studije na Medicinskom, Mašinskom i Elektrotehničkom fakultetu biti velika, te da će Univerzitet u Istočnom Sarajevu uspješno školovati doktore Bioinženjeringa i medicinske informatike.