ПАЛЕ: Постављен тунел за дезинфекцију
Извор: СРНА
Тунел за дезинфекцију, који ће имати значајну примјену у превенцији ширења вируса корона међу становништвом, постављен је данас испред Дома здравља на Палама.
Директор Дома здравља на Палама Иван Шарац рекао је новинарима да је овај тунел и те како користан у доба вируса корона, али да ће и даље пратити епидемиолошку ситуацију, од које зависи колико ће бити кориштен.
Он је напоменуо да је тунел атестиран и са употребном дозволом, монтажно-демонтажни, те да ће га вратити Црвеном крсту Пале када не буде више био потребан.
“Тунел за дезинфекцију предвиђен је за пацијенте који улазе у Дом здравља, посебно запослене у овој здравственој установи. Сви су дужни да прођу како би били безбједнији”, истакао је Шарац.
Према његовим ријечима, епидемиолошка ситуација на Палама је стабилна, нема заражених вирусом корона, девет особа је под здравственим надзором, а лица која су била хоспитализована дошла су кући – у кућној су изолацији и поштују режим од 14 дана.
Шарац је рекао да се епидемија вируса корона полако ближи крају, али се неће опуштати, већ ће и даље бити опрезни.
Начелник општине Пале Бошко Југовић рекао је да је овај тунел добијен захваљујући донацији компаније “Kока-Kола”, која је Црвеном крсту Републике Српске додијелила неколико њих.
“Општинска организација Црвеног крста Пале привремено је дала тунел. Надам се да ће користити сврси, али не дуго. Добијена је и одређена количина дезинфекционе течности која ће служити у наредном периоду превентивно, а превентива је најбитнија како би се изборили са вирусом“, истакао је Југовић.
Секретар Црвеног крста Пале Јелена Петровић рекла је да је тунел донација “Kока-Kоле” Црвеном крсту, који је извршио једнаку расподјелу по цијелој БиХ.
Петровићева је навела да је велики дио тунела за дезинфекцију дистрибуисан у Републику Српску, а данас уручен на Палама, Источном Сарајеву, Фочи и Гацку.
“Надам се да ће становништво Пала што краће користити тунел, који је дат на реверс Дому здравља. Мислим да ће ово додатно унаприједити заштиту од вируса корона, који полако јењава. Тунел се лако монтира и демонтира и стајаће на услузи кад год буде пријетила нека опасност од сличних појава“, нагласила је Петровићева.
Она је рекла да тунел располаже са пуњењем око 60 литара, што је довољно за око 1.500 пролазника, а ради на бази сензора – користећи средства за дезинфекцију.
“Дезинфекциони тунел није штетан, ствара се заштитни слој, који траје 24 часа. Јако је битан за безбједност пацијената, здравствених радника и свих грађана“, напоменула је Петровићева.