Wed. Nov 27, 2024
ћирилица /латиница

ШЕШЛИЈА: Дисциплина на нашој страни, први кластери угашени

Аутор: ФИЛТЕР/ М.К.

Небојша Шешлија, директор ЈЗУ Болница “Србија”, потврдио је за ФИЛТЕР да су први обољели од вируса корона у нашем граду излијечени.

“Од вируса корона на подручју које покрива ЈЗУ Болница “Србија” обољело је 12 особа. Први регистровани случајеви били су породице из Пала и Источне Илиџе и та два кластера су званично затворена. За тих четворо обољелих стигла су два негативна налаза и констатовано је да су они излијечени”, рекао је Шешлија. 

Присјећајући се првих потрђених случајева обољелих у нашем граду, Шешлија каже да су се плашили наглог ширења и повећаног броја обољелих. Само захваљујући одговорности обољелих и хитној реакцији свих надлежних служби, ширење заразе је заустављено.


“Хигијенско-епидемиолошке службе, Институт за јавно здравство и болница су учинили све што је потребно. Направљена је шира листа контатаката обољелих особа и сви ти контакти су били негативни. Нико се касније није јављао са симптомима и ти кластери су угашени тако да не постоји бојазан новог жаришта из тих кластера”.

Тренутно стање

На болничком лијечењу тренутно је пет пацијената. Посљедњи пацијент примљен на лијечење је из Сокоца. То је и први регистровани случај у овој општини.

“Ријеч је о млађој женској особи а у болницу је примљена због респираторних проблема. Због сумње доктора да је у питању вирус корона, смјештена је у изолацију, узет је брис и утврђено је присуство вируса. По информацијама које имам у Дому здравља у Сокоцу су уписани сви контакти и узети брисеви више особа које се воде као први контакти”, рекао је Шешлија.

У Болници “Србија” збрињавају се обољели са средње тешком и тешком клиничком сликом. Пет пацијената који су тренутно у болници има средње тешку клиничку слику. Остали, код којих је утврђено присуство вируса, у надлежности су карантина у општинама.

Процедура

Важећа процедура у Источном Сарајеву подразумијева да се у домове здравља јављају особе који су били у контакту са зараженом особом а немају симптоме или су они блажи. Надлежни доктори процјењују да ли ће се они даље упутити на болничко лијечење.

На тријажном пункту болнице мјери се температура и узима епидемиолошка анамнеза на основу које надлежни љекар процјењује да ли пацијент иде у фебрилну амбуланту, изолаторијум (инфективно одјељење) или централну болницу. По процјени љекара узимају се брисеви, чекају резултати а особе код којих се потврди присуство вируса се изолујују.

У случајевима у којима тестирања врше домови здравља ако се потврди присуство вируса корона, особе се медицинским транспортом превозе до изолаторијума, појашњава Шешлија.

Ресорно министарство је на најбољи начин одговорило на све задатке који су пред медицинским радницима јер су дата јасна упуства свима, каже директор Болнице “Србија”.

“Похвалио бих заиста све раднике у домовима здравља, Институту за јавно здравство и болници. Сви они свакодневно дају свој максимум у збрињавању и борби против вируса”, рекао је Шешлија.

У Болници “Србија” је довољно средстава за рад особља. Набављене су довољне количине заштитне опреме али је било и донација које помажу јер се не зна колико ће све потрајати, каже директор болнице.

Kапацитет болнице

За прихват пацијената обољелих од вируса корона оспособљени су објекат бивше Пулмологије и Инфективно одјељење. Ради се о објектима одвојеним од централне зграде нове болнице. На располагању  је 45 кревета, 12 за најтеже случајеве. Оспособљена је централна кисикана и могућност да се истовремено 12 особа може спојити на респиратор. Поменутих 12 кревета за најтеже случајеве до сада није кориштено јер стање збринутих пацијената није захтијевало такво лијечење.

“Битно је да се држимо препорука. Нашом дисциплином и одговорношћу према себи и другима квалитетно одговарамо борби против овог вируса”, закључује Шешлија.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com