Дјечије одјељење Матичне библиотеке-развијати љубав дјеце према књизи
Извор: СРНА
Основни циљ Дјечијег одјељења Матичне библиотеке Источно Сарајево је да кроз бројне креативне и едукативне радионице развије осјећај љубави према писаној ријечи и књизи код дјеце, а самим тим и љубав према стицању нових знања, изјавила је библиотекар Милица Kењић, поводом 2. априла – Међународног дана књиге за дјецу.
Дјечије одјељење тренутно ради од 8.00 до 13.00 часова, само за размјену књига, те моле кориснике да обавезно приликом посјете користе заштитне маске и рукавице и држе прописано растојање.
Kењићева је навела да имају око 2.500 чланова, те да Дјечије одјељење садржи више од 15.000 наслова намијењених дјеци од предшколског до узраста завршног разреда основне школе.
“Чињеница да кроз наше просторије у нормалним околностима прође више од 50 корисника дневно, а 18.000 годишње, говори о томе колико је магија књижевног надахнућа присутна и данас. Не знам како ће бити у наредном периоду, с обзиром на епидемиолошку ситуацију, јер сада радимо скраћено и све наше радионице су обустављене до даљег”, изјавила је Kењићева.
Она је подсјетила да Дјечије одјељење организује едукативне и ликовне радионице, мале школе њемачког језика, али имају прилагођен програм и за најмлађе посјетице који се тек упознају са писаном ријечи и њима се на радионицама илуструју и читају текстови.
Из Библиотеке поручују да бесплатне услуге које обезбјеђују за све малишане до 14 година уклањају социјалне баријере и дају једнаку могућност свима за кориштење како библиотечког тако и дидактичког материјала, могућност за стицање нових знања кроз најсавременије методе и радионичке активности, те креативно провођење слободног времена.
Kењићева је рекла да заинтересовани на Дјечијем одјељењу могу да пронађу сликовнице, енциклопедије, рјечнике, научнопопуларну литературу и стрипове, а уз књиге, омогућено је и посуђивање ЦД и ДВД издања.
“Дјеца воле да сама бирају сликовнице, тако да им дозвољавамо да изаберу нешто по њиховом укусу, а што се тиче школараца – они узимају лектире. Тренутно су тражене књиге Дјечаци са Уне
, Радознали дјечак
, а када је ријеч о забавној литератури, најпопуларнији наслови су Дневник Шоњавка
, Дневник штреберке
и слично”, рекла је Kењићева.
Она је изразила наду да ће ускоро бити у прилици да почну са припремама представе и других садржаја, како би на адекватан начин прославили јубиларни десети рођендан.
Међународни дан књиге за дјецу обиљежава се 2. априла, а установљен је 1967. године на основу одлуке Унеска, како би дјеци била послата порука о магији књижевног надахнућа и важности развијања љубави према писаној речи.
Дан књиге за дјецу прославља се на дан рођења Ханса Kристијана Андерсена – творца многих бајки и пјесама које су обиљежиле дјетињство генерација дјеце широм планете.