Thu. Nov 28, 2024
ћирилица /латиница

ПОЧАСНИ KРУГ ПЕТРА ЂОKИЋА: Да ли Социјалистичку партију чека судбина ДНС?

Извор: Српска инфо

Да ли Социјалистичку партију Републике Српске чека судбина ДНС и да ли ће њен лидер Петар Ђокић успјети да се одржи у фотељи упркос притисцима из властите странке, али и чињенице да му и коалициони партнери полако окрећу леђа – питања су око којих се ломе копља у протеклих неколико седмица.


Да је Ђокићева фотеља у министарству енергетике и рударства, на чијем се челу налази, на климавим ногама било је јасно још прошле године након што је МУП Српске поднио против њега извјештај Републичком јавном тужилаштву због сумње да је учествовао у незаконитостима у случају пословања ЕФТ Рудник и Термоелектрана Станари.

То је тада изазвало бијес премијера Радована Вишковића, који га је смијенио, али је Ђокић, захваљујући врху коалиције, ипак успио да се извуче и опстане на том мјесту.

Међутим, након тога Ђокић је стављен под лупу коалиционих партнера и питање је дана када ће га “пустити низ воду”.

Али, нису само коалициони партнери незадовољни Ђокићем. Незадовољство већ одавно влада и у његовој странци и било је само питање времена када ће “тиха” побуна да прерасте у јавну.

Коцесија

То се управо десило ових дана када су поједини високопозиционирани људи из СП прво стидљиво почели поручивати Ђокићу да је вријеме за моралну обнову кадрова, да би све кулминирало у четвртак увече када су на сједници Извршног одбора затражили Ђокићеву смјену, а потом и да одступи с мјеста министра.

Повод за то је била концесија за вјетроелектрану Гребак за коју је негативно мишљење дало Правобранилаштво Републике Српске, али је Ђокић, како тврде побуњени чланови СП, упркос томе, из ко зна којих разлога, ипак додијелио концесију некадашњем припаднику јединице Ел Муџахид.

Њихов захтјев за смјену Ђокића је на сједници ИО одбијен. Након тога је одметнута петорка донијела закључак да траже од премијера Вишковића да смијени Ђокића.

Посланици

Можда би њихов захтјев изгледао безначајан да су у питању неки обични чланови странке, а не петоро од укупно 7 посланика у парламенту Српске, укључујући и шефа Kлуба СП Максима Скоку. Поред њега, глас против Ђокића су дигли и посланица Андреа Дорић, те њене колеге Горан Селак, Саво Вулић и Ристо Марић.

Преостала двојица посланика у НСРС, Далибор Стевић и Срђан Тодоровић, за сада су на страни партијског шефа. Бар тако тврди Ђокић.

Без обзира на њих двојицу, сигурно је да ће владајућа коалиција морати бирати између Ђокића и подршке најмање петоро посланика СП у НСРС.

И нису они једини; подршка Скоки и осталим посланицима стиже и од многих других чланова СП, чиме је притисак на Ђокића, али и владајућу коалицију још већи.

Притисци

Извори из ове странке тврде да незадовољство у СП траје већ одавно, те да је Ђокић тога свјестан, али да ни по коју цијену не жели да се одрекне фотеље.

Умјесто да одступи, Ђокић већ дуже вријеме врши притисак на људе у регионалним одборима и на разне начине од њих изнуђује подршку. Питање је дана када ће ти људи преломити и окренути му леђа.

Сасвим је извјесно да ће Ђокић на крају морати да оде или ће у противном странка пући не на два, већ на неколико дијелова.

Сличан модел

Тренутна дешавања у СП јавност несумњиво подсјећају на она у ДНС од прије годину и по дана када се странка поцијепала на два дијела. И тада је цијепање кренуло од посланика у НСРС, што је довело на формирање Демоса, а касније и оставке Марка Павића.

Ђокић, који треба да бира да ли му је важнија фотеља или мир у странци, за сада не намјерава да одступи, већ је умјесто тога, по узору на Павића, одлучио да предложи искључење незадовољних чланова.

Kренуо је од Скоке, Селака и Савановића, те најавио распуштање Градског одбора Бањалука.

Међутим, наши извори тврде да на овај начин Ђокић само покушава да купи кратак опстанак на челу странке, али да ће се ускоро показати да он нема већинску подршку и да ће морати да оде.

Симовић: Расподјела моћи доводи до сукоба

Доктор политичких наука Владо Симовић истиче да га дешавања у СП уопште не изненађују, јер је то пракса која се дешава и која ће се дешавати у свим странкама у БиХ.

У скоро свим странкама у БиХ су идеолошко програмске вриједности све мање битне, а чланству је све више стало до моћи унутар партије и изван ње. Самим тим, када се десе сукоби унутар партија, они су по правилу везани само за распођелу моћи, а мање за одређене политике, идеје и вриједности. Вјерујем да је то случај и са СП – истиче Симовић.

Не желећи да улази у конкретна дешавања у СП, Симовић истиче да у оним странкама у којима постоји дио оних који својим хтијењима и жељама не остварују онај ниво моћи и власти за који вјерују да им припада, они по правилу имају сукоб са моћнијим од себе.

С друге стране, како наводи Симовић, они који дуго владају у одређеним странкама ријетко желе да дијеле своју моћ са дијелом партије који је у успону, а који жели веће и значајније улоге у странци.

У таквим ситуацијама долази до сукоба. То видимо не само на примјеру СП, већ и на примјеру других политичких партија у Српској – закључује Симовић.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com