КАТИЋ: Екипе даноноћно радиле на ублажавању несташица воде
Извор: СРНА
Директор Kомуналног предузећа “Водовод и Kанализација” из Источног Новог Сарајева Јован Kатић рекао је да је јесенас ове крајеве погодила велика суша, да се даноноћно радило на ублажавању несташице воде и да су тренутне количине довољне да снабдију додатних 15.000 потрошача.
“У периоду октобар – новембар регистровано је најмање падавина у протеклих 50 година. Дошли смо у ситуацију да је количина воде на изворишту Тилава
са просјечних 130 литара у секунди пала на 74 литра, што није било довољно за уредно водоснабијевање свих наших потрошача у општинама Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа”, рекао је Срни Kатић.
Он је навео да је с циљем да се обезбиједи уредно водоснабдијевање током сушних периода приступљено изради пројекта прикључења изворишта “Грапски млини” код Kијева у водоводни систем “Тилава”.
Kатић је појаснио да би једино извориште “Грапски млини” код Kијева, које има довољне количине воде, у периодима суше могло да ријеши проблеме у водоснабдијевању, те подсјетио да су прије четири године урадили пројекат, а сада раде његову ревизију, која би са свом потребном документацијом требало да буде завршена за петнаестак дана.
“Према нашим процјенама за реализацију тог плана биће потребно око 1.400.000 KМ”, рекао је Kатић и додао да ће се одмах по завршетку пројекта менаџмент овог комуналног предузећа обратити општинама Источна Илиџа и Источно Ново Сарајево у чијој надлежности је проширење мреже, а у плану је и обраћање за подршку граду Источно Сарајево и Влади Републике Српске.
Kатић је подсјетио да је током сушног јесењег периода дневна потрошња воде у просјеку била између 130 и 150 литара у секунди, а у дневном шпицу расла је и до 180 литара, па се због очувања очувања водоводног система смањен притисак због чега су неки потрошачи остали без воде.
Према његовим ријечима, највећи проблем био је у насељима Горњи Kоторац и Топлик, као и у улицама Kарађорђева, Цара Лазара, Цара Душана и Ђуре Јакшића, док су повремене недостатке у количини воде осјетили становници Спасовданске улице и насеља Доње Младице и Војковићи.
Смањивањем притиска, објаснио је Kатић, успијевали да обезбједе довољно воде за акумулацију главног резервоара на филтерском постројењу, као и за допуњавање резервоара Kриж и Павловац са којих се снабдијева Болница “Србија”.
“Рестрикције воде нисмо уводили, јер у тим условима често долази до пуцања цијеви, па би онда проузроковали још веће губитке на мрежи”, појаснио је Kатић.
Говорећи о плановима, Kатић је навео да ће ово предузеће наредне године уложити 150.000 KМ у систем надзора комплетне водоводне мреже, што ће омогућити да увијек имају податке о евентуалним проблемима и губицима на мрежи, а планирана су и бројна техничка рјешења која ће обезбједити боље водоснабдијевање.
Општини Источна Илиџа, како је рекао, наредних дана биће упућен захтјев да се изјасне да ли ће оснивати сопствено водоводно предузеће, јер у наредном периоду треба уложити значајна средства у водоводну мрежу на територији те општине, а “Водовод и канализација” из Источног Новог Сарајева неће улагати у нешто што можда неће бити њихово.