28 godina parlamenta Republike Srpske
Danas je 28 godina od proglašenja Skupštine srpskog naroda BiH.
Nakon što su 14. oktobra 1991. srpski poslanici preglasani, 10 dana nakon toga počela je sa radom Skupština srpskog naroda u BiH. U to vrijeme, administrativno sjedište skupštine bilo je u Sarajevu.
Neposredno nakon izbijanja ratnog sukoba, sjedište skupštine izmješteno je u Pale. Od 1998. godine, administrativno sjedište Narodne skupštine je u Banjaluci, gdje se nalazi i danas.
Poslanici Narodne skupštine 9. januara 1992. godine usvojili su Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine. Ovaj dan se u Republici Srpskoj obilježava kao Dan Republike.
Narodna skupština je 28. februara 1992. godine donijela Ustav, kao utemeljenje pravne moći, sigurnosti, legaliteta i legitimiteta Republike Srpske.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović izjavio je da Skupština tokom 28 godina postojanja odigrala značajnu ulogu u nastanku, jačanju i razvoju Srpske, te emancipaciji srpskog i drugih naroda koji u njoj žive.
Predsjednik Čubrilović je istakao da je Narodna skupština sve vrijeme bila demokratska institucija koja je djelovala u interesu naroda, odnosno građana u Republici Srpskoj.
“Narodna skupština od nastanka predstavlja institucionalni stub na kojem počiva ustavnopravni poredak Republike Srpske i svoju ustavotvornu i zakonodavnu nadležnost vrši u kontinuitetu”, izjavio je predsjednik Čubrilović povodom 28 godina od proglašenja Skupštine srpskog naroda BiH, koja je bila preteča današnje Narodne skupštine Republike Srpske.
On je rekao da je postavljanje temelja Narodne skupštine, odnosno Republike Srpske u vrijeme kada je u BiH bio pred vratima građanski rat – iz ove perspektive bio dalekovid potez.
“Da nije tako, sve ovo što imamo danas ne bi već 28 godina postojalo na istim temeljima”, istakao je Čubrilović.
Prema njegovim riječima, Narodna skupština je donoseći Ustav 28. februara 1992. godine donijela najviši pravni i politički akt čime je utemeljen ustavnopravni poredak, obezbijeđen okvir i garancija pravne sigurnosti, te postavljen osnov legaliteta i legitimiteta Republike Srpske.
Po okončanju ratnih dejstava – a nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine – Narodna skupština preuzima primarnu odgovornost sprovođenja normativne državne reizgradnje i obnove.
Prema savremenim parlamentarnim principima, sastav skupštine čine 83 narodna poslanika, izabrana na neposrednim parlamentarnim izborima.
Prvi poslijeratni izbori održani su 1996. godine. Do tada, skupštinu su činili poslanici koji su bili izabrani na prvim višestranačkim izborima u BiH 1990. godine, kao poslanici tadašnje Skupštine BiH.
Do 2002. godine, narodni poslanici birani su na mandat u trajanju od dvije godine. Od 2002. godine, poslanici se biraju na četvorogodišnji mandat.