Wed. Nov 27, 2024
ћирилица /латиница

28 година парламента Републике Српске

Данас је 28 година од проглашења Скупштине српског народа БиХ.

Након што су 14. октобра 1991. српски посланици прегласани, 10 дана након тога почела је са радом Скупштина српског народа у БиХ. У то вријеме, административно сједиште скупштине било је у Сарајеву.

Непосредно након избијања ратног сукоба, сједиште скупштине измјештено је у Пале. Од 1998. године, административно сједиште Народне скупштине je у Бањалуци, гдје се налази и данас.

Посланици Народне скупштине 9. јануара 1992. године усвојили су Декларацију о проглашењу Републике српског народа Босне и Херцеговине. Овај дан се у Републици Српској обиљежава као Дан Републике.

Народна скупштина је 28. фебруара 1992. године донијела Устав, као утемељење правне моћи, сигурности, легалитета и легитимитета Републике Српске.

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић изјавио је да Скупштина током 28 година постојања одиграла значајну улогу у настанку, јачању и развоју Српске, те еманципацији српског и других народа који у њој живе.

Предсједник Чубриловић је истакао да је Народна скупштина све вријеме била демократска институција која је дјеловала у интересу народа, односно грађана у Републици Српској.

“Народна скупштина од настанка представља институционални стуб на којем почива уставноправни поредак Републике Српске и своју уставотворну и законодавну надлежност врши у континуитету”, изјавио је предсједник Чубриловић поводом 28 година од проглашења Скупштине српског народа БиХ, која је била претеча данашње Народне скупштине Републике Српске.

Он је рекао да је постављање темеља Народне скупштине, односно Републике Српске у вријеме када је у БиХ био пред вратима грађански рат – из ове перспективе био далековид потез.

“Да није тако, све ово што имамо данас не би већ 28 година постојало на истим темељима”, истакао је Чубриловић.

Према његовим ријечима, Народна скупштина је доносећи Устав 28. фебруара 1992. године донијела највиши правни и политички акт чиме је утемељен уставноправни поредак, обезбијеђен оквир и гаранција правне сигурности, те постављен основ легалитета и легитимитета Републике Српске.

По окончању ратних дејстава – а након потписивања Дејтонског мировног споразума 1995. године – Народна скупштина преузима примарну одговорност спровођења нормативне државне реизградње и обнове.

Према савременим парламентарним принципима, састав скупштине чине 83 народна посланика, изабрана на непосредним парламентарним изборима.

Први послијератни избори одржани су 1996. године. До тада, скупштину су чинили посланици који су били изабрани на првим вишестраначким изборима у БиХ 1990. године, као посланици тадашње Скупштине БиХ.

До 2002. године, народни посланици бирани су на мандат у трајању од двије године. Од 2002. године, посланици се бирају на четворогодишњи мандат.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com