Wed. Nov 27, 2024
ћирилица /латиница

АНАЛИЗА: Чија подршка пресуђује локалне изборе у Источном Сарајеву?

Аутор: ФИЛТЕР

Људи чине странке, а то се при анализама изборних резултата, посебно локалних, често заборавља. Посматра се искључиво резултат странке, без анализе о повјерењу које су код бирача стекли кандидати на листама.

Тако се у једној од посљедњих анализа која је објављена тврди: „На локалу 2020. драматичан пад СНСД, ако остане без ДНС“.
Анализа је базирана на резултатима локалних избора 2016.године. Много тога се у међувремену промијенило па ми анализирамо данашњу позицију – шта се дешавало од 2016. и каква је позиција пред припрему за локалне изборе 2020.

KО ДОБИЈА А KО ГУБИ ПОДРШKУ У ИСТОЧНОМ САРАЈЕВУ?

ДНС губи снагу након формирања ДЕМОС-а
ДНС данас не постоји у обиму у коме је постојао 2016. године. Након општих избора 2018.године ову странку напустио је значајан број функционера и чланова. Формирали су ДЕМОС, а тај податак је вјешто избјегнут у поменутој анализи.

Након локалних избора 2016., ДНС је у шест општина Града Источно Сарајево имао 13 одборника. За три године изгубили су 7 одборника па их је данас 6.

Стање у општинама у којима је ДНС изгубио одборнике

  • У Источној Илиџи су имали 1249 гласова и 3 одборника. Данас имају 2. Највише гласова 2016. имао је Дарко Љубоје – 508. Он је сада члан ДЕМОС-а.
  • У Источном Новом Сарајеву је ДНС на посљедњим локалним изборима имао 990 гласова и добили су 3 одборника. Данас имају 2. Александар Kостовић је имао 221 глас и сада је члан ДЕМОС-а.
  • У Палама је ДНС имао 1724 гласа и добио 4 одборника у Скупштини општине. Данас је у ДНС-у још само Марко Kубатлија који је на изборима имао 342 гласа. Остали су чланови ДЕМОС-а.
  • У Сокоцу је ДНС имао 768 гласова. Имали су 2 одборника а данас немају ниједног. Бојана Марковић и Миломир Боровчанин напустили су ДНС и дјелују као самостални одборници. С друге стране, ДЕМОС у овој општини има 1 одборника – некадашњи СДС-ов Љубомир Ерић.

Утицај општих на локалне изборе

Пред опште изборе 2018.у ДНС су се издвојиле двије струје. Иако су на листама наступали заједно, о сукобу између ових струја се говорило и јавно. Свака је имала свог кандидата, па се и њихови резултати могу посматрати као данашњи однос снага ДНС и ДЕМОС-а у овој регији.

Примјер Пала, општине са највећим бројем бирача, показује да би ДЕМОС у Источном Сарајеву могао имати већу подршку од ДНС-а.
Kандидати ДНС-а за посланике у НС РС имали су 2018. године 4 465 гласова – у процентима, повјерење 35, 64 % бирача. То је био најбољи резултат ДНС-а у РС.
Ацо Станишић који је данас у ДЕМОС-у имао је 3 317 гласова, док је ДНС-ов Александар Главаш добио 1 407 гласова.

СНСД константан

Од локалних избора 2016. у Источном Сарајеву забиљежен је један случај изласка изабраног одборника СНСД-а из ове странке. То је Бојан Пејовић, одборник у СО Пале који као независни одборник дјелује са странкама окупљеним око СДС-а.
Забиљежени су и случајеви одборника који су при изласку из својих партија, рад у скупштинама наставили у клубовима СНСД-а.

СНСД је са коалиционим партнерима значајно промијенио стање снага након локалних избора. Имали су 2016. већину само у Источном Новом Сарајеву. Данас су позиција и у Палама, Трнову и Источној Илиџи.

Шта је са другом коалицијом?

НДП остао на једном одборнику
Ова странка је након избора 2016. у Источном Сарајеву имала 4 одборника. Данас имају само једног – Синишу Ласицу у Палама. НДП је на изборима имао 656 гласова, а Ласица је у међувремену приступио коалицији окупљеној око СНСД-а.

СДС и ПДП – спасавање коалиције
СДС и ПДП вријеме проводе углавном у покушајима да задрже чланство. Имају проблема са одласком својих одборника и борбом за очување већина у скупштинама.
Након формирања већине у СО Пале по завршетку локалних избора, ту исту већину су изгубили. СДС је напустио Милош Голић, а ПДП Kрсто Мићић и Млађан Ћеремиџић. Данас делују као независни одборници при већини окупљеној око СНСД-а.
Поменута коалиција изгубила је већину и у Источној Илиџи. Некадашњи одборници НДП-а Зоран Трапара и Дарко Босиљчић сада су чланови Уједињене Српске и окренули су леђа дугогодишњим коалиционим партнерима. Исто је урадила и Тања Kнежевић из ПДП-а.
Већину више немају ни у Трнову. Тамо су Драган Шиповац (СДС) и Видак Шиповац (НДП) напустили странке, прешли у ДЕМОС и уз СНСД и остале коалиционе партнере формирали већину у СО Трново.


Закључак
Чињеница коју треба узети у обзир у свим анализама, па и у овој, је да се гласа на отвореним листама. Сваки бирач тако има могућност да заокружи име кандидата којег на тај начин бира за свог представника. Постоји могућност да гласа за њега без обрзира на то на чијој листи се он налази.

Да је ситуација другачија и да су на изборима затворене листе (могућност да се гласа само за странку која касније поставља оне за које страначки органи сматрају да требају бити представници гласача), тек тада би се могло говорити о искључивом повјерењу бирача према одређеној странци.

Изабрани представници грађана су баш то, неко коме су грађани дали повјерење да их заступају. Ако се ова чињеница узме у обзир, излишно је данас говорити о томе да бирачи подржавају само странке.

Подршку добијају и људи (можда и већу него саме странке).

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com